TUSKON zirvesi Orta Asya'nın kapılarını açtı, yeni hedefimiz Çin'e uzanmak

Hatemoğlu'nun yöneticisi Hatem Saykı (sağda) ve şirketin dış ticaret sorumlusu Efsane Turan, geçen yılki zirvede Kırgızistan distribütörlüğünü Sametey Ömürgazi Uulu'ya vermelerinden oldukça memnun. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği Dış Ticaret Köprüleri, işadamları için yeni bağlantılara vesile oluyor.


Hazır giyimde Türkiye'nin önde gelen markalarından Hatemoğlu, geçen sene düzenlenen 1. Avrasya Zirvesi'nde Kırgızistan distribütörünü buldu. Şirket bu seneki organizasyonda yeni distribütörler arıyor. Hatemoğlu firmasının ikinci kuşak yöneticisi Hatem Saykı, "Amacımız, İstanbul'dan Şanghay'a kadar İpekyolu üzerinde her ülkede bir distribütörümüz olması. TUSKON'un organizasyonu da distribütör bulmamızı sağlıyor." dedi.

İstanbul Yeşilköy'deki Wow Convantion Center'daki organizasyonda stant açan Hatemoğlu, geçen seneki organizasyonda Kırgızistan'dan gelen Sametey Ömürgazi Uulu ile tanıştı. İkili görüşmelerin yapıldığı masalarda şirketin dış ticaret ve pazarlama sorumlusu Efsane Turan, daha sonra Ömürgazi Uulu ile distribötürlük anlaşması imzaladı. Kırgızistan'da Türk işadamları tarafından açılan Türk okullarından mezun Ömürgazi, markayı kısa sürede benimsedi ve ilk mağazasını hemen açtı. Ömürgazi Uulu, 2008 yılında ikinci mağazayı açmayı planlıyor. Uulu, Türkçeyi de bilmesinin kendisi için büyük bir avantaj olduğunu ifade ediyor. Efsane Turan, firma olarak her ülkede bir distribütörle çalışmayı hedeflediklerini belirterek, "Tek bir firma ile çalışacağız, o firma kendi ülkesindeki yapılanmaya kendisi karar verecek. İster bayi, ister kendisi açacak." diyor. Şirket, bölge ülkelerinden öğrencilere de staj imkanı sağlıyor. Hatemoğlu, Hatem Saykı ve @Html olmak üzere üç farklı marka ile satış yapan şirketin, Hollanda, Kırgızistan, İspanya ve Kazakistan'da toplam 6 mağazası bulunuyor. Avrasya Zirvesi'nin ikinci gününde ikili iş görüşmeleri ve Rusya tanıtım toplantısı yapıldı. Özellikle Türk firmalar, hem yurtdışı bağlantıları hem de Türkiye'den işadamları ile bir araya geldi. Konuk işadamları Anadolu'daki illere giderek oralarda da incelemelerde bulunacak.

Rus şirketi, 250 milyon dolarlık doğalgaz tesisatı yatırımı için ortak arıyor

Avrasya Zirvesi'ne Rusya'dan katılan Zao StavGazServis firması, doğalgaz tesisatı ve ekipmanları konusunda Türk şirketleri ile birlikte 250 milyon dolarlık yatırım yapmak istiyor. Dört Türk şirketiyle görüşmelerinde önemli mesafe kaydeden şirket, özellikle Mavi Akım Projesi'nden yola çıkarak Türkiye'de doğalgaz boru hatlarından son tüketiciye ulaşıncaya kadar her aşamada kullanılacak tesisat ve ekipmanlara ilişkin yatırım yapacak. Şirketin yetkilisi Valentin Kartuşin, Rusya'nın Stowropol bölgesinde doğalgaz ve petrol sanayiinde kullanılacak malzemeler üzerine üretim yaptıklarını anlatıyor. Yıllık cirosu 350 milyon doları aşan şirket, imalatının yüzde 85'ten fazlasını Rusya'ya, geri kalanını Kazakistan, Ukrayna ve Azerbaycan'a satıyor. Kartuşin, "Buradaki görüşmelerimiz çok verimli geçiyor. Türk şirketlerimiz tekliflerini inceliyor. Olumlu neticelenmesini bekliyoruz." diyor. Stowropol'dan zirve için İstanbul'a gelen bir diğer Rus işadamı Bojchuk Anatoly Yakalevich de konut projeleri için ortak arıyor. Rusya'da özellikle küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin kalkınması için faaliyetleri bulunan Opora Russia'nın yetkilisi Yakalevich, "Rusya'da konut ve alışveriş merkezleri yaptık. Daha büyük projeler yapmak istiyoruz." ifadelerini kullanıyor. Yakalevich, ilk olarak 15 milyon dolarlık konut projesi için Türk firmalarla görüştüklerini, orta vadede 100 milyon dolarlık proje yapmayı daha hedeflediklerini ifade ediyor. İlk projeyi 3 yılda tamamlayacaklarını dile getiren Rus işadamı, TUSKON'un organizasyonundan oldukça memnun.


Abdulhamit Yıldız
07 Aralık 2007, Cuma

Diğer Haberler
TUSKON Heyeti Tunceli'de Ortak Yatırım İmkanlarını Araştırıyor
TUSKON Tunceli'ye çıkarma yaptı
Yeni anayasa için 70`i aşkın kuruluş bir araya geldi
TUSKON'un Yurt Dışı Açılımları İşadamlarına Önemli Katkılar Sağladı
TUSKON'un Dış Ticaret Zirvelerinin Gizli Kahramanları
TUSKON Dünyayı Ayağımıza Getiriyor
TUSKON Köprüyü Kurdu, Sıra İşadamlarında
"TUSKON, Moldova'nın Dünyaya Açılan Penceresi Olacak"
Ege'li İşadamları Avrasya ile Buluştu
Savchenko: "2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için Türk İşadamları ile Önemli Yatırımlar Yapmak İstiyoruz"
Avrasya`ya bir satıp üç almak
Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'ne Ukrayna çıkarması
TUSKON'dan 2. Avrasya zirvesi
TİM Başkanı: Avrasya Dünyanın Parlayan Güneşi
Arınç: Para Kaybedelim Ama, Güven Kaybetmeyelim
TUSKON Başkanı Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü'nde İşbirliği Mesajı verdi.
TUSKON 2 günde 16 bin görüşme yaptıracak 1 milyar dolarlık iş bağlantısı hedeflendi
Avrasya ile Ticaret 40 Milyar Dolar Sınırına Dayandı
Bakan Tüzmen: "Türkiye-Avrasya Ticaret Hacmi 2010'da 50 Milyar Dolara Rahatlıkla Ulaşır"
Avrasyalı 500 işadamı İstanbul'a üs kurdu

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama