www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
"Ben de varım` diyen 1000 işadamı doğuya koştu

Türkiye Sanayici İşadamları Konfederasyonu (TUSKON), bölgesel ticari yatırmların artmasına öncülük ediyor. TUSKON, bu kapsamda Doğu Anadolu Kalkınma İşbirliği Köprüsü (DAKİK) `101 Proje 1001 İşadamı` ekonomi zirvesi kapsamında 3 bin 500`ün üzerinde yerli ve yabancı işadamını Erzurum`da bir araya getirdi. Proje beklenenin üzerinde oldu ve 200`ye yakın proje hazırlandı.

Katılımın yoğun olduğu programın ev sahipliğini yapan DASİDEF Başkanı Mustafa Yıldız , hamasi nutuk atma zamanı değil, somut adım atma zamanı olduğunu söyledi. Bölgede müteşebbislerin yatırım yapacağı alanları da anlatan DASİDEF Başkanı Yıldız , Doğu`da 12 ilin nüfusunun 5 milyona yakın olduğunu hatırlattı.

Yıldız , "Bu rakamın 2 katı ise Batı`ya göç etmiştir. Bu göç olgusunu kamuya maliyeti hesap edilmelidir. Bugünkü çalışmanın amacı bölgenin bakir kaynaklarını ve potansiyelini proje ağırlık anlatılması, yatırım ve istihdam alanı oluşturmaktır. Doğu`da saklı zenginliklerin olduğuna inanıyoruz. Ancak Türkiye genelinde işadamlarımızın bu saklı zenginliğin farkında olmadığını biliyoruz. Bölgedeki iş dünyasında umutsuzluk hakimdir. Biz mazerete ayıracağımız zamanı üretime ayırsaydık böyle olmazdı. Doğu`da sözün bititiği yerdeyiz. Onun için bu yola çıktık." şeklinde konuştu.


Bölgenin cahillik, fakirlik ve tefrika gibi 3 önemli sıkıntısı olduğunun altını çizen Yıldız , şu tespit ve önerilerde bulundu: "Bölgemizde yüksek karlar var, kış turizmi için çok önemli. Boş akan termal kaynaklarımız var. Turizm için tarihi yapılarımız var. Maden kaynaklarımız, şişelenmeye müsait sularımız, hidroelektirik santrali için yerlerimiz var. ATA Teknokentimiz ve üniversitelerimiz işadamlarımız için iyi bir yatırım fırsatı. İstihdam bekleyen ucuz bir işgücümüz var. Hava alanımız ve limanlarımız var. Bölgede sağlık alanındaki hastanelerimiz yeterli. Organik balımız var satamıyoruz. Erzincan `da meyve üretiliyor ama pazarlaması profesyonel anlamda yapılamıyor. Van gölümüz var ancak iyi bir tesisimiz yoktur. Doğu`daki işadamlarımız AR -GE `yi bilmiyor, pazarlama yeteneği sınırlı, finans kaynaklarını nasıl kullanılacağı bilinmiyor . Onun için ortak olunur, öğrenilmesi gereken şeyleri birbirinize öğretirseniz, seviniriz. Bölgemizdeki yerel yöneticilerimiz yatırım yapmak için gelenlere resmi prosedürden fazla yardımcı olsun. Bölgemizin imkânlarını yine kendi insanımıza pazarlayamaya devam edeceğiz."


TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral ise sadece adet olarak değil, seviyeli ve çok çaplı işadamlarının yatırım için Doğu`ya geldiğini ifade etti.


Başkan Meral , "Bu buluşma iş dünyamızın, sivil toplum örgütlerimizin, üniversitemiz ve devletimizin yaptığı bir çalışma. TUSKON dünyayla çok sayıda köprüler kurdu. Bunu Doğu için de gerçekleştireceğiz. Türkiye hafif türbülanslı günler geçiriyor olabilir ancak bizim gündemimiz istihdamı artırmak ve daha fazla yatırım yapılmasını sağlayarak ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak var." dedi.


Programda Bakan Zafer Çağlayan `a, Erzurum Valisi Celalettin Güvenç `e ve ETSO Başkanı Muammer Cindilli `ye TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral ve DASİDEF Başkanı Mustafa Yıldız tarafından plaket takdim edildi.


2008-04-05 Zaman

Diğer Haberler
Muşlu Öğrenciler İş Dünyasına Mektup Gönderip Yatırım Yapılması Çağrısında Bulundu
Meral: Çobanlık moda olursa kimse şaşırmasın
Doğu-Batı AŞ'ye ilk adım!
TUSKON, Türk Sanayicisini ABD'li Firmalarla Buluşturuyor
Osman Reis: Yeni Pazarlar Araştırmak İçinde TUSKON İş Köprüleri Çok İyi Fırsat.
Sanayinin yönünü `vizyonerler takımı` belirleyecek
Arınç'tan 'Saray Entrikaları' Yorumu
Altınpark’ta dev zirveye 10 bin ziyaretçi bekleniyor
ANFED Başkanı Kaynak: "Ticaret Zirvesi'yle İç Anadolu'daki İşadamlarını Biraraya Getirmeyi Amaçlıyoruz"
Global çalkantıyla birleşen iç siyasi meseleler ekonomiyi olumsuz etkileyebilir
İşadamları Erzurum`da buluştu 200 projeyle bölge kalkınacak
TUSKON'un Doğu'da Kurduğu Ticaret Köprüsünde Önemli Ticari Anlaşmalar Yapıldı
Erdoğan: Durmak yok, yola devam
TUSKON, Doğu Anadolu`ya ticaret köprüsü kurdu
Küresel kriz daha çok sarsacak Anayasa değişikliği hızlandırılsın
TUSKON`a üye 150 dernek ve bazı STK`lar Doğu ve Güneydoğu`ya yatırım için atağa geçti
Doğu ve Güneydoğu`da devletin yükü azalacak
Aslında Sosyal Güvenlik Reformu yapılsın diye yürüyüş düzenlenmeli
İş dünyası oyuna dahil olacak
Partileri halk kurar halk kapatır

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama