www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
İşadamları Erzurum`da buluştu 200 projeyle bölge kalkınacak

Açılışını Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan`ın yaptığı Doğu Anadolu Kalkınma ve İşbirliği Köprüsü zirvesinde işadamları, ortak iş yapmak için görüşmeler yaptı. Toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu`na bağlı Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu, 500 doğulu ile 500 batılı işadamını Erzurum`da bir araya getirdi.


Türkiye `nin en büyük ekonomik problemlerinden bölgeler arasındaki kalkınmışlık farkına doğulu ve batılı işadamları birlikte çözüm buluyor. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON )`na bağlı Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Federasyonu (DASİDEF ), bin işadamını Erzurum `da bir araya getirdi. Doğu Anadolu Kalkınma ve İşbirliği Köprüsü (DAKİK) adı verilen çalışma ile bölge için yaklaşık 200 proje hazırlandı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral , bu projelerden en az yüzde 20`sinin gerçekleşmesi halinde her ile iki yatırım düşeceğini ve önemli bir istihdam oluşturulacağını söyledi.


Konfederasyon yetkilileri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan `ın da katılımıyla Erzurum `da düzenlenen `Doğu Anadolu Kalkınma ve İşbirliği Köprüsü , 101 Proje 1001 İşadamı` toplantısını gazetecilere değerlendirdi. Afrika , Avrasya ve Asya -Pasifik zirveleri ile yurtdışına yönelik ticaret köprüleri kurduklarına işaret eden Konfederasyon Başkanı Meral , projenin uygulamaya başlanmasında üyelerden gelen, `Sadece dışarıya yönelik değil, içeride de bölgeler arası köprü kuralım.` önerisinin etkili olduğunu kaydetti. Projenin üç ay gibi kısa sürede tamamlandığını dile getiren Meral , Türkiye `de ilk defa bu kadar büyük bir platformda Doğu ve Batı Anadolu `daki işadamlarının buluştuğu bilgisini verdi. DAKİK`le 500 doğulu ile 500 batılı işadamı bir araya geldi. Amaç birebir somut projeleri masaya yatırmak ve bunları ilgilileriyle tartışmak. Zirveye Hollanda Girişimci İşadamları Federasyonu , Fransız Türk İşadamları Derneği ve Belçikalı Türk İşadamları Derneği temsilcileri ve üye işadamları da geldi. `101 Proje ve 1001 İşadamı` sloganı ile yola çıkılan çalışmada gündeme gelen bazı projeler şöyle: Van Ercişli işadamları, kuş gribi vakalarından sonra bölgede kümes hayvanı kalmaması ve yumurtanın dahi dışarıdan getirilmesi sebebiyle 10 bin tavuk kapasiteli bir çiftlik projesi hazırladı. Doğu Anadolu `daki bütün illerin süt ve süt ürünlerinin önemli bir kısmı dışarıdan geliyor. Bunu önlemek için bölgedeki süt besiciliği geliştirilecek çalışmalar yürütülecek. Dünya piyasalarında maden fiyatlarının artması üzerine, bölgedeki bakır, mermer, krom magnezit gibi yer altı kaynakları değerlendirilecek. Yine Ercişli işadamları organik gübre üretimine başlıyor. Hakkarililer Zap suyunun boşa akmaması için enerji üretimine yönelik projeler hazırlıyor. Seracılık, tabii bal üretimi, termal turizm kaynakları ile ilgili projeler planlanıyor. Karslılar kaz yetiştiriciliğini sınai hale getirecek. Rızanur Meral , DAKİK projesinin gelecek yıllarda da devam edeceğini ve orta vadede komşu ülkelere de açılacağını açıkladı. Meral , toplantının önemini ise şu örnekle açıkladı: "Proje gündeme gelmeden önce birkaç işadamı batıya göç etmek istiyordu. Ancak önce bir zirve yapılsın, ondan sonra karar verelim, diyenler oldu." Batılı işadamlarının normal şartlarda bölgeye gelip yatırım yapmasının zor olduğunu vurgulayan Meral , "Ancak buradaki bir ortağı ile güven modeli üzerine kurulmuş sistemle işlerini yürütebilir. Projelerin yüzde 20`sini hayata geçirmek gibi bir hedefimiz var. 2,5 milyon dolardan olsa 100 milyon dolar eder. Bu da önemli bir miktar." değerlendirmesini yaptı.


İşadamları sivil toplum kuruluşlarına (STK ) yönelik `STK Bilinçlendirme ve Vizyon Geliştirme` projesinin Erzurum ayağı hakkında da bilgi veren Meral , 22 derneğin üyesi işadamları ile bölgenin sorunlarına yönelik araştırmalar yapıldığını kaydetti. İşadamlarının sadece yüzde 4`ünün yurtdışına gittiği, yine aynı orandaki işadamının ihracat yaptığı sonuçlarına değinen Meral şu bilgileri verdi: "Bölgenin sorunlarına yönelik yapılan ankette, en önemli iş kolları, tarım , hayvancılık, gıda ve inşaat geliyor. En cazip alanların başında turizm gelirken, hayvancılık ve madencilik de önemli."


`Bir çivi çakacak işadamına bile ihtiyacımız var`


DASİDEF Başkanı Mustafa Yıldız da, 2000 yılından bu yana sadece Erzurum `dan 157 bin kişinin göç ettiğine dikkat çekerek, zirvenin önemine işaret etti. Bölge işadamlarının her şeyi devletten beklediği eleştirisini yapan Yıldız , bütün varlığını bırakarak batıya göç edenlerin iş bulamayınca sokaklara çıkması gibi büyük sorunların doğduğunu anlattı. DAKİK projesini anlattıklarında birçok işadamı ve kanaat önderinin `Aklınızı başınıza alın gelirler mi, yaparlar mı?` diye karamsarlık yaydıklarını söyleyen Yıldız , soğuk hava şartlarına rağmen 500`den fazla işadamının gelmesinin projenin somuta dönüşmesinin işareti olduğunu kaydetti. Yıldız , "Bir çivi çakacak olanlara ihtiyacımız var. Gerekirse bunu elimize çakabilirler." ifadesini kullandı.

2008-04-07 ZamanDiğer Haberler
Muşlu Öğrenciler İş Dünyasına Mektup Gönderip Yatırım Yapılması Çağrısında Bulundu
Meral: Çobanlık moda olursa kimse şaşırmasın
Doğu-Batı AŞ'ye ilk adım!
TUSKON, Türk Sanayicisini ABD'li Firmalarla Buluşturuyor
Osman Reis: Yeni Pazarlar Araştırmak İçinde TUSKON İş Köprüleri Çok İyi Fırsat.
Sanayinin yönünü `vizyonerler takımı` belirleyecek
Arınç'tan 'Saray Entrikaları' Yorumu
Altınpark’ta dev zirveye 10 bin ziyaretçi bekleniyor
ANFED Başkanı Kaynak: "Ticaret Zirvesi'yle İç Anadolu'daki İşadamlarını Biraraya Getirmeyi Amaçlıyoruz"
Global çalkantıyla birleşen iç siyasi meseleler ekonomiyi olumsuz etkileyebilir
"Ben de varım` diyen 1000 işadamı doğuya koştu
TUSKON'un Doğu'da Kurduğu Ticaret Köprüsünde Önemli Ticari Anlaşmalar Yapıldı
Erdoğan: Durmak yok, yola devam
TUSKON, Doğu Anadolu`ya ticaret köprüsü kurdu
Küresel kriz daha çok sarsacak Anayasa değişikliği hızlandırılsın
TUSKON`a üye 150 dernek ve bazı STK`lar Doğu ve Güneydoğu`ya yatırım için atağa geçti
Doğu ve Güneydoğu`da devletin yükü azalacak
Aslında Sosyal Güvenlik Reformu yapılsın diye yürüyüş düzenlenmeli
İş dünyası oyuna dahil olacak
Partileri halk kurar halk kapatır

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama