www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Meclis`in kararı milletin isteği

Başörtülü öğrencilere yönelik üniversitelerde yıllardır süren `hukuksuz yasağa` son verecek Anayasa değişikliğinin Meclis`te rekor oyla kabul edilmesine destek yağıyor.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin , 411 milletvekilinin `evet` oyu verdiği düzenleme için, "Halkın yüzde 80`inin talebi vardı. Milletin iradesi Meclis `te tecelli etti." dedi. Şahin , düzenlemenin laikliği daha da güçlendireceğine dikkat çekerken, MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural `kaos` senaryolarına sert tepki gösterdi. Vural , "Milli iradeyi `kaos` olarak ortaya koyanlar ve bu şekilde manşetler atanlar, asıl Türkiye `de kaos oluşturmak isteyenlerdir." diye konuştu.


Üniversitelilere kılık kıyafet serbestisi getiren düzenlemenin toplumu böldüğü iddiaları ise gerçeği yansıtmıyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu , "Zaten toplumun yüzde 80`inin çözüm konusunda ittifakı vardı." derken, Hak-İş Başkanı Salim Uslu `kaos` iddialarına karşı çıktı.


"Vehimlerle hareket ederek özgürlüklere karşı çıkılmaz." diyen Uslu şöyle devam etti: "Meclis `in kararı, milletin kararıdır. Sorumluluk sahibi herkesin, toplumsal barışa katkı sunması gerekir." `Başörtüsünün huzursuzluk sebebi` gibi sunulmasına Türk-İş de karşı çıktı.

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral : Meclis , özgürlük talebini değerlendirdi


Toplumun daha fazla özgürlük talebi var. Bunu Meclis değerlendirdi ve bu yönde bir karar verdi. Bunu gündemde tutmanın hiç kimseye faydası yok. Bu tartışmayı bırakıp özellikle ekonomik konulara odaklanmak lazım. Türkiye `nin kalkınma gücü sekteye uğramasın. Son yıllarda elde edilen kazanımların kaybedilmemesi için ekonomiye odaklanıp, yapısal reformları bir an önce tamamlamamız gerekiyor.

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay , "Öğrencilerin başörtüsüyle üniversiteye girmesi, Türkiye `de toplumsal barışa katkı sağlar ." diye konuştu. Eğitim Bir -Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu , yasağın kalkmasını "Devletle milletin barışması için önemli bir adım." sözleriyle değerlendirirken Akademisyenler Birliği Başkanı Prof. Dr. Şükrü Koç , düzenlemeyi desteklediklerini söyledi.


Meclis halkın iradesine uydu


Başörtüsü yasağını rekor bir oyla kaldıran Meclis , devlet ile milleti aynı paydada buluşturdu. 411 milletvekili özgürlük yönünde oy kullandı. Yani anayasa değişikliğine 550 milletvekilinin yüzde 75`i destek verdi. Katılım baz alındığında bu oran yüzde 80`i aşıyor. Türkiye `de yapılan bütün kamuoyu araştırmaları halkın da bu yönde düşündüğünü gösteriyor.


Konda Araştırma Şirketi`nin Mayıs 2003`te Milliyet gazetesi için yaptığı araştırmaya göre toplumun yüzde 75`i `yasak kalkmalı` dedi. Zaman`ın önceki gün yayınladığı ankette halkın yüzde 80`i yasağa karşı olduğunu beyan etti. Bu oranlar TBMM `nin önemli bir özelliğine de işaret ediyor. 22 Temmuz seçimleriyle oluşan Meclis , `temsilde adalet`i sağlaması bakımından oldukça önemli bir konumda. Tam 7 parti, 4 grup var. TBMM Başkanı Köksal Toptan `ın ifadesiyle uzun yıllar sonra temsil oranı ilk defa yüzde 85`i buldu.


Meclis `in başörtüsü kararı, marjinal bazı gruplar hariç toplumun tüm kesimleri tarafından destekleniyor. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu , halkın başörtüsüne özgürlük konusunda `ittifak` ettiğine dikkat çekiyor. Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay , üniversitelerin özgürlük ve demokrasi ortamının varlığı için mücadele etmesi gerektiğini vurguluyor. Toplumda huzursuzluk oluşturmaya kimsenin hakkı olmadığını dile getiriyor. Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu , korku siyasetine sığınanları eleştirirken, Akademisyenler Birliği Başkanı Prof. Dr. Şükrü Koç , başörtülü öğrencilerin üniversitelere girdiği dönemde hiçbir sorunun yaşanmadığını hatırlatıyor.


Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin Laiklik daha da güçlenecek


CHP , halkı galeyana getirerek kışkırtıyor. Anayasa değişikliğini ülkeyi karıştırmak için kullanıyor. Türkiye `nin kaosa girmesini isteyen çevreler var. Halkımız rejime bağlıdır. Başı açığı da kapalısı da bu ülkenin insanıdır. Başı açıkla kapalının birbirleriyle hiçbir sorunu yok. Sorunu suni olarak birileri körüklemeye çalışıyor. Herkesi sağduyuya davet ediyorum. Bazı gazeteler kaos, kargaşa diye manşet atıyor, milli iradeye saygılı olmalılar. Halkın yüzde 80`e yakını üniversitelerdeki bu sorunun çözümünü istiyor. Meclis , halkın bu isteğini yerine getirdi. 5 vekilden 4`ü bu yönde oy kullandı. Laiklik bu düzenlemeyle daha da güçlenecek.


MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural `Kaos` diyenler kaos istiyor


Yükseköğrenim hakkının düzenlenmesi, Türkiye `de kaos isteyenlerin amaçlarına hizmet etmez. Böyle bir kaosun çıkmasından memnun mu olacaklar? Milli iradeyi `kaos` olarak ortaya koyanlar ve bu şekilde yazılar yazanlar, manşetler atanlar asıl Türkiye `de kaos oluşturmak isteyen bir zihniyeti temsil ediyorlar. Kimse kimseyi tahrik etmemeli. Türkiye `de kaos çıkacağını söyleyenler, asıl kaosun çıkmasını isteyenlerdir.


Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu : Meclis `in kararı milletin kararıdır


Toplum önündeki kişi ve kurumlar, gelişmeleri soğukkanlı ve demokratik olgunluğa uygun bir biçimde değerlendirmeli. Vehimlerden üretilmiş ideolojik bir pozisyon almak, özgürlük açılımlarına karşı rejim tartışmaları başlatmak, akılcılık ve bilimsellikten uzak bir tavırdır. Kadınların eğitimi konusundaki engellerin kaldırılmasını talep etmesi gerekenlerin, yasaklayıcı bir tutum takınmaları, gerici ve totaliter bir anlayışın göstergesidir. Parlamentonun iradesini tehdit etmeye yeltenen, değişimden ve çoğulculuktan korkan bu tutumun halkımızda hiçbir karşılığı yoktur. Başörtüsü serbestisi konusunda genel bir kabul vardır. Tartışılması gereken konu, toplumun değerleri ve parlamento iradesine karşı yasakçılığın sürdürülmesini savunan kişilerin ruh halleridir. Sivil siyasetin sorun çözme iradesini kullanması, enerjimizi toplum yararına değerlendirme fırsatı verecektir.


TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu : Toplumun yüzde 90`ı ittifak etmiş durumda


Toplumun büyük çoğunluğunun anlaştığı dört temel ilke var: `Demokrasi, laiklik, sosyal devlet ve hukuk devleti ilkesi`. Bunu değiştirmeye kimsenin ne cesareti ne niyeti olabilir. Toplum burada anlaşmış. Toplum bir noktada daha anlaşmış. 18 yaşına gelen bir kişinin reşit olduğu; ona şöyle giyineceksin, böyle giyineceksin denilemeyeceği konusunda anlaşmış. Toplum bunun çözülmesi lazım diyor. Yüzde 90`ında ittifak ve arzu var. Ben halkın içinde yaşıyorum. Türkiye `de gezmediğim yer yok. Köşe yazarlarını okuyoruz, aydınları, öğretim üyelerini biliyoruz. Toplumda böyle bir sorun yok. Bir bakıyorum bugünkü açıklamalarıyla üç ay önceki görüşleri arasında farklılıklar var. Ancak şunu da unutmamak lazım. Bir kesimin eğer kaygısı varsa, o kaygıları gidermek siyasetçinin ana vazifesi olmalı. Muhalefet ise ayrıştırarak değil bütünleştirerek siyaset yapmalı. Kim ayrıştırıyorsa halk ondan uzaklaşır.


Uzmanlar uyardı: Şer odakları fırsat kolluyor, provokasyona dikkat!


Başörtüsü yasağının kalkmasıyla birlikte provokasyon endişeleri de arttı. Uzmanlar, marjinal örgütlerin suikast dahil bazı provokatif eylemlerde bulunabilecekleri uyarısında bulundu. Halktan tahriklere karşı dikkatli olması istendi. Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu (USAK ) Başkanı Sedat Laçiner , "Bazıları suçlu pozisyonlarından kurtulup hükümeti suçlayacak eylemler içine girebilir. Herkes dikkatli olmalı. Başörtüsü çok ciddi bir konu değildir. Ancak böyle ortamlar hep tehlikeli olmuştur. Hiç kimsenin provokasyonlara gelmemesi, sokağa çıkmaması lazım." dedi. Başörtüsü ve laiklik konusunda hiçbir aşırı hareketlenmenin içinde yer alınmaması gerektiğini vurgulayan Laçiner , şer odaklarının "bir kargaşa, bir çatışma olsa da eski pozisyonumu kazansam" diye fırsat kolladığına işaret etti. Stratejist Laçiner , YÖK ya da Üniversitelerarası Kurul üyelerinden birinin suikasta kurban gidebileceğini de ileri sürdü. Laçiner , şöyle devam etti: "Kargaşa ortamını suistimal etmek isteyenlere altın tepside sunulmuş bir ortam. Başörtüsü bir bahane. Zaten cumhuriyet ve laiklik mitingleri ile ortam gerildi. Bunları herkesin görmesi lazım. Başörtüsü özgürlüğünü ya da yasağını savunan bir kişi yarın Kızılay `da öldürülse işin içinden nasıl çıkarız? Suikastlar Türkiye `de yeni değil. Bu ülkede gelişmeleri yönlendirmek isteyen çevreler hep hassas noktalardaki insanlara suikastlar gerçekleştirerek amaçlarına ulaştı." Ergenekon Operasyonu ile çetelerin kuyruğundan tutulduğunu dile getiren Laçiner , hükümetin çeteleri tamamen bitirmesi gerektiğini sözlerine ekledi. İstanbul , Zaman


Eğitim-Bir-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu Devlet ile millet barışıyor


Bu millet 22 Temmuz `da bir seçim yaptı, iradesini Meclis `e yansıttı. Milletin yansıttığı irade yüzde 80`le yasak sona ersin demişse, bunun adı kaos değil barıştır. Millet ile devlet barışmasının bir adımıdır. Bugüne kadar korku siyasetinden rant elde edenler, söyleyecek sözleri kalmayacağı için paranoya yaşıyor. CHP başta olmak üzere bazı kesimler varlık nedenlerini yasaklara dayamışlar. Bize oy vermezseniz bu yasaklar kalkar diyorlar. Meclis `e tüm yasakları kaldırın çağrısı yapıyoruz. Yasaktan beslenen siyaset istemiyoruz.


Akademisyenler Birliği Başk . Prof. Şükrü Koç : Sorunu rektörler çıkarıyor


Başörtüsü yasağının kaldırılmasıyla toplumda veya üniversitede kaos çıkacağına inanmıyorum. Üniversitelerde böyle bir yasağın olmadığı dönemler oldu ve geçmişte bir kaos yaşanmadı. Öğrenciler ve halkın arasında böyle bir sorun yok, o zaman kaos nereden çıkacak? Bence sorunu rektörler çıkarıyor. Bir rektör her şeye rağmen Anayasa ve kanunlara karşı tavır alarak yanlış uygulamalar yapabilir. Bu memleket laik bir hukuk devletidir, herkes hukuka saygılı olmalıdır. Bunu yapmazsan kaosu sen çıkarıyorsun demektir.


Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ergün Atalay : Güçlü Türkiye istemeyenler var


Ülkemizde örtünen ya da örtünmeyen tüm kadınlarımızın haklarına sahip çıkmanın yolu özgürlük, adalet ve eşitlik temelinde bir Türkiye `dir. Kadınların başörtüsünü bir toplumsal huzursuzluk kaynağı haline getirmek, çağdaş ve güçlü bir Türkiye `nin önünü tıkamaktır. Üniversiteler, düşüncelerin, din ve inanç özgürlüğünün en ileri düzeyde yaşandığı ve savunulduğu kurumlar olmalı. Çağdaş bir Türkiye isteyen üniversitelerimiz, önce çağdaş bir toplum olmanın gereği olan özgürlük ve demokrasi ortamının varlığı için mücadele etmeli. Bu ülkede toplumsal huzursuzluk yaratmaya, halkı birbirinden ayırmaya, insanlarımızı birbirine düşürmeye hiçbir kurumun ve kişinin hakkı yoktur. Başörtüsünün serbest şekilde üniversiteye girebilmesi, Türkiye `de toplumsal barışa katkı sağlar . Kadınların başörtüsü üzerinden kaos beklentisi, güçlü Türkiye `yi istememektir.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi : Özgürlüklere vurulan zincir kırıldı


TBMM , Türkiye `nin bir ayıbını ortadan kaldırmıştır. Temel hak ve özgürlüklere vurulan zincirleri kırmış, özgürlükler getiren adımı atmıştır. AK Parti iktidarından önce millet devletinden yaka silker hale gelmişti. Devlet-millet kaynaşması zedelenmişti. Şimdi herkes birbirine kardeş ve dost gözüyle bakabiliyor. Millet, devletine, devlet de milletine güvenir hale geldi.


İbrahim Asalıoğlu , İsa Yazar , Ercan Baysal , Aslıhan Aydın , Ankara

Diğer Haberler
Sivil toplumdan itidal çağrısı
Hindistan, Türkiye’yi ’altın kapı’ yaptı, 30 milyar dolar yatıracak
DASİDEF Başkanı Yatırımcıları DAKİK'e Davet Ediyor
Hindistan'daki 500 Milyar Dolarlık Altyapı ve Otoyol İnşaatlarında Türk Firmalara Büyük Şans Tanınacak
Türkiye karşıtlarının eli güçlendi
23 Nisan çocukları aşkına TUSKON kardeşliği
Bu akıl dışı duruma herkes tepki vermeli
Güneydoğulu İşadamları 'Günsiaf İş Geliştirme Platformu 2' Fuarında Biraraya Gelecek
Tüzmen`den Hindistan`a çıkarma
Rızanur Meral Yeniden TUSKON Başkanlığına Seçildi
DAKİK Doğu ve Batıyı Birleştirecek
İş dünyası oyuna dahil olacak
TUSKON, Güneydoğu için oda ve derneklerle el ele verecek
İş dünyasından ekonomi için beş formül
ANSİFED Öner Boysan'la Devam Dedi
DASİDEF Başkanı: Kalkınma ve Yatırım Projelerine Ağırlık Vereceğiz
TUSKON Başkanı Meral: "Rapor Değil, Aksiyon Zamanıdır"
GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı Güven Tazeledi
İhracatçılar Hindistan Yolcusu
Ülkede gerilim havası oluşturma çabaları dikkat çekiyor.

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama