www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Ülkede gerilim havası oluşturma çabaları dikkat çekiyor.

Üniversitelerde başörtüsü yasağını kaldıran Anayasa değişiklikleri Meclis'ten rekor bir oyla geçti. Konuyla ilgili tartışmalar devam ederken, ülkede gerilim havası oluşturma çabaları dikkat çekiyor.

Demokratik zeminde yapılan tartışmalara, provokatif girişimler karışıyor. Ortaya çıkan tablo, ekonomi, siyaset ve akademi çevrelerini endişelendirirken, dile getirilen görüşler, 'gerilimin ülkeye zarar verdiği' noktasında birleşiyor. İş dünyası, Türkiye'nin küresel dalgalanmayı lehine çevirebilecek güçte olduğunu; ancak içeride oluşturulmaya çalışılan gerilim havasının bunu engellediğine dikkat çekiyor. Bilim adamları Türkiye'nin AB sürecinde geldiği olumlu noktaya işaret ederken, reform sürecinin devamını, atılan demokratik adımların geliştirilmesini bekliyor. TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kibar'a göre, Türkiye henüz küresel krizin etkilerini tam hissetmedi. İçerde yaşanan huzur dışı ortamın devamı Türkiye'nin aleyhine işliyor. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu da, herkesi aklı selimle düşünmeye çağırıyor: "Bu ülke bizim ülkemiz. Hangi taraf için olursa olsun burada gerginliğe mahal vermemek lazım. Bundan sonuçta bu ülkede yaşayan herkes kaybediyor." Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye'yi gerilime götürecek her türlü demeç ve eylemden uzak durulmasını isterken, Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, tartışmaları birilerinin kaşıdığını, başörtüsü düzenlemesinin gerginlik oluşturmak için kullanıldığını düşünüyor. Yazar Ömer Lütfi Mete de Türkiye'nin, yaşadığı yapay gerilimi atlatacağına inanıyor: "Bu gerilim, aslında bir grubun taleplerini iktidara dayatmak istemesidir. Sınırlı bir türban serbestliğine bile bu kadar karşı çıkılmasını çok çirkin ve ibretlik buluyorum."

Başörtüsü tartışmalarıyla başlayan gerilim havasının ülkeye etkilerini değerlendiren akademisyen, işadamı ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin görüşleri özetle şöyle:

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral: Bu dönemde yaşananlar Türkiye ekonomisinin geleceği için önemli. Küresel dalgalanmanın da yaşandığı bu zamanda bizim ülkeyi gerilime götürecek her türlü demeç ve eylemden uzak durmamız lazım. Bundan sonrası için Meclis'in kararına saygı gösterip gündemin ekonomiye yönlendirilmesi gerekiyor.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi ve Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar: Henüz Türkiye olarak küresel krizin etkilerini tam hissetmiyoruz. Önümüzdeki haftalardan itibaren daha çok hissedeceğiz. İçerde yaşanan bu huzur dışı ortamın devam etmesi halinde bu dalgalanmanın Türkiye'ye olan etkisi daha fazla devam eder.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu: Son 5 yıldır hükümetin performansı güzel gitti. Bu ülke bizim ülkemiz. Hangi taraf için olursa olsun burada gerginliğe mahal vermemek lazım. Bundan sonuçta bu ülkede yaşayan herkes kaybediyor. Önceliklerimiz nedir, buna bakmamız lazım. Bu da ekonomidir. Türkiye'nin 100 milyar doların üzerinde ihracatı var. Mutlaka bu gelişmelerden etkilenecektir.

Kayseri Sanayi Odası Başkanı, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) üyesi Mustafa Boydak: Türkiye'nin birinci gündemi ekonomi olmalı. Ekonomik direksiyonun başında olunmalı. Tüm dünya genelinde küresel bir dalgalanma var, bunun için gelişmeler yakından takip edilmeli. Hükümetin alması gereken önemli kararlar bulunuyor. SSK primlerindeki işveren payının azaltılması başta olmak üzere bekleyen birçok karar var. Ekonomide daralma var, büyüme trendi durmuş gibi öncelikli konular bunlar olmalı.

Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız: Anayasal değişiklik yapıldıktan sonra birileri bunu kaşıyor. Bu değişikliği gerginlik yaratmak için kullanıyorlar. Türkiye'de sadece belli bir kesimin hükümdarlığının sürmesini isteyenler var. Bunlar bunu kaşıyorlar, kaşımaya devam edecekler. Neden bu denli bir tavır içindeler anlamakta zorlanıyorum. Bu noktada aklıselime ihtiyaç var. Sivil toplum, medyaya, iş dünyasına büyük görev düşüyor.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu: Başörtüsü yasağının kaldırılması, Türkiye'nin önündeki büyük bir ayıbın kaldırılmasıdır. Türkiye, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Cumhuriyetin anlam ve ifadesi içinde hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir. Milletin hâkimiyetini sağlayan ve iradesini yansıtan en büyük kurum Parlamento'dur. Parlamento'nun değerlerini küçük düşürmeye kimsenin hakkı olmadığı gibi, konuları şahıslara veya kılık kıyafete indirenler, tarih önünde iyi bir sınav vermemektedirler. Başörtüsü yasağının kaldırılmasına karşı yapılan açıklamalar, özgür, çağdaş ve demokratik bir Türkiye'nin önündeki karanlık zihniyete sahip, gerici anlayışın göstergesidir.Prof. Dr. Hayrettin Karaman: Memleketini, vatanını seven herkes, hak taleplerine, birlik ve beraberliğe zarar verecek şekilde karşı durmamalı. Şayet buna karşı durursa ülke menfaatinden çok kendi çıkar ve beklentileri için çalıştığı düşüncesine meydan verecektir. Bir hak ve özgürlüğün tanınması, kabul edilmesi insanların hak ve özgürlükten yararlanmalarının sağlanması gerçek demokratların, siyasilerin, akademisyenlerin ve sivil toplumun amacı olmalı.

Yazar Ömer Lütfi Mete: Türkiye, yapay bir gerilim yaşıyor. Bu kadar gerilime ve içine çekilmeye çalışılmasına rağmen, asker sakinliğini koruduğuna göre herhangi bir sorun çıkmayacağını düşünüyorum. Türban düzenlemesi, cumhurbaşkanı onayından ve Anayasa Mahkemesi'nden geçerse, o süreçte ortalığı karıştırmak isteyenler çıkabilir. Başörtülü öğrencileri tahrik edebilirler. Türkiye'nin yaşadığı sanılan gerilim, aslında bir grubun taleplerini iktidara dayatmak istemesidir.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır: Türban konusunun dünyaya yanlış yansıtılması halinde Türkiye bundan zarar görür. Avrupa'ya 1960'lı yıllarda giden birçok vatandaşımız oldu. Bunların hepsi başı açık gitmedi. Türbanla, başörtüsüyle giden birçok vatandaşımız var. Bu 40 yıldır tartışılan bir olay. Ama bu süre içinde Türkiye turizminin son 15-20 yılda nerelere geldiğini hep beraber görüyoruz.

ZAMAN

Diğer Haberler
DAKİK Doğu ve Batıyı Birleştirecek
İş dünyası oyuna dahil olacak
TUSKON, Güneydoğu için oda ve derneklerle el ele verecek
İş dünyasından ekonomi için beş formül
ANSİFED Öner Boysan'la Devam Dedi
DASİDEF Başkanı: Kalkınma ve Yatırım Projelerine Ağırlık Vereceğiz
TUSKON Başkanı Meral: "Rapor Değil, Aksiyon Zamanıdır"
GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı Güven Tazeledi
İhracatçılar Hindistan Yolcusu
Meclis`in kararı milletin isteği
Gül’den 150 iş adamı ile Afrika çıkarması
İki Binin Üzerinde İşadamı, İş Görüşmeleri Yapmak Amacıyla Erzurum'da Toplanacak
KASİF Başkanı Reis, Güven Tazeledi
Türkiye Yönünü Hindistan'a Çevirdi
Ahmet Ciğer Yeniden MARİFED Başkanı
"Bu Bir Kriz Değil, Durgunluktur"
'Önümüz açılsın, devletin kalkınma ajansı gibi çalışalım'
Samsun Sanayisinin Gelişme Potansiyeli Masaya Yatırıldı
Ataşehir 20 yıldır finans merkezi olmayı bekliyor
TUSKON Başkanı, Doğulu ve Batılı İşadamlarını Ortak Yatırım Yapmaya Çağırdı

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama