www.tuskon.org |  |
Herkes gücü yettiği ölçüde bölgeye yardım etsin

Güneydoğu`da sel felaketine uğrayan halkın yaraları sivil toplum kuruluşları tarafından sarılıyor. Diyarbakır`da tam 16 yıl kalan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Nur Meral, sel felaketini duyar duymaz bölgeye koştu.

 Afet bölgesini gezdikten sonra felaketin görünenden daha büyük olduğuna dikkat çeken Meral, medyanın olayı iyi yansıtamadığını söylüyor. Meral, `Devletin yanı sıra sivil toplum kuruluşları da birtakım ihtiyaçları çok rahat giderebilir. Herkesin gücü yettiği kadar bölgeye yardım etmesi gerekir.` diyor. Meral`in başkanlığını yaptığı 9 bin 600 üyesi bulunan TUSKON, Batman`da yaşanan sel felaketinde evleri oturulamaz hale gelen 200 aileye TOKİ`den ev alacak. Diyarbakır`da ise zarar görenlere başta ayni yardım olmak üzere ev eşyası, mobilya ve ev tekstili türünde yardımlarda bulunacak. Meral, `Ekmeğini yediğim, suyunu içtiğim ve çocukluğumu geçirdiğim Diyarbakır`a yardım yapma fırsatı doğduğu için mutluyum. İnşallah projeyi tamamlarız.` diye konuşuyor.

TUSKON`dan 200 mağdura ev sözü

Sel felaketine uğrayan halkın yaraları sivil toplum kuruluşları tarafından sarılıyor. Türkiye İş Adamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) başta olmak üzere, Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Federasyonu (GÜNSİAF) bölgede selden zarar gören vatandaşa yardım elini uzattı.

  Sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra Kızılay`ın da bölgede başlattığı yardımlarla acılarını unutmaya çalışan halkın yüzü gülmeye başladı. 9 bin 600 üyesi bulunan TUSKON, Batman`da yaşanan sel felaketinde evleri oturulamaz hale gelen 200 aileye TOKİ`den ev alacak. Başta Karşıyaka Mahallesi olmak üzere selin etkilediği yerleri gezerek incelemelerde bulunan TUSKON heyeti, daha sonra Batman Valisi Haluk İmga ile makamında görüşerek durum değerlendirmesinde bulundu.

  TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Nur Meral, ilk önce ayni yardımlarda bulunacaklarını vurgulayarak, üyeleri aracılığıyla, mobilya, çekyat, beyaz eşya, mefruşat gibi yardımların durum tespitinin hemen ardından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını söyledi. TUSKON Başkanı, Batman`da, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan ve satışa hazır 198 konutun mevcut olduğuna işaret ederek, `12 yıl vadeli satışa sunulan bu konutları kalıcı çözüm olması açısından en fazla ihtiyacı olan 200 aileye alarak teslim etmeyi düşünüyoruz. Burada TOKİ`nin de bize destek olmasını bekliyoruz. Normalde 12 yıla kadar yaptığı taksitlendirmeyi özel iskontoyla bize vermeleri halinde biz içlerini de döşeyerek ihtiyacı olan ailelere kalıcı çözüm olarak sunmak istiyoruz.` dedi. Rıza Nur Meral, `Ayrıca, bin adet battaniye, bin takım nevresim, 500 adet elektrikli ısıtıcı, kıyafet ve ayakkabı yardımında bulunuyoruz.` diye konuştu. TUSKON, bölgeye 3 TIR dolusu içme suyu da gönderdi.

Batman`da 10 bin ev selden etkilendi...

AA- Batman Valisi Haluk İmga, Batman`daki sel felaketiyle ilgili olarak, `Bu bir felakettir. 10 binin üzerinde ev selden etkilendi` dedi.

 Vali İmga, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) heyetini kabulünde yaptığı açıklamada, Batman merkezde 10 kişinin selden öldüğünü, Bismil`den selin sürüklediği 2 kişinin cesedinin ise Hasankeyf ilçesinde bulunduğunu hatırlattı.

  17 ekibin hasar tespiti için aralıksız çalıştığını belirten İmga, şunları söyledi:

 `Şu ana kadar yapılan çalışmalarda 1000`den fazla ağır ve orta hasarlı ev tespit edildi. Bunun artacağını düşünüyoruz. Ülkemizin çeşitli bölgelerinden gelen destekler bizi mutlu ediyor.`

 TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Nur Meral da yaptıkları incelemede olayın boyutunun büyük olduğunu gördüklerini ifade etti.

 TOKİ`nin Batman`da yaptığı, ancak henüz satışı yapılmamış 198 konutu bulunduğunu öğrendiklerini kaydeden Meral, şöyle konuştu:

 `Bunların özel indirimle bize verilmesini isteyeceğiz. Satın aldıktan sonra içini döşeyerek acil ihtiyacı olan vatandaşlara vereceğiz. Üyelerimizce yapılan yardımlar sürecek.`

 Bu arada Batman Valiliğinden yapılan açıklamada, akşam saatlerinde yağış beklenmesi nedeniyle, vatandaşlara dikkatli olması uyarısında bulunuldu.


Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå