www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON Başkanı Meral: "Rapor Değil, Aksiyon Zamanıdır"

Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON), 50 kişilik işadamı heyetiyle Diyarbakır'a çıkarma yaptı.

Diyarbakır'daki fabrikalarda incelemelerde bulunan TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral, bölge sorunlarının çözümü için çok sayıda rapor yayınlandığını vurgulayarak, "Artık rapor yayınlamak zamanı değil, aksiyon zamanıdır. TUSKON aksiyona geçmiştir" dedi.

Güneydoğu'da 45 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketiyle birlikte bölgeye yardım elini uzatan TUSKON, şimdi de yatırım için bölgeye akın etti. Kurban Bayramı'ndan bu yana başta Diyarbakır olmak üzere güneydoğuya 3 gezi düzenleyen TUSKON, bu sefer iş görüşmeleri gerçekleştirmek için Diyarbakır'a geldi. Büyük sanayici kuruluşlarını gezen TUSKON'lu yatırımcılar, Diyarbakırlı işadamlarıyla görüş alışverişinde de bulundu.

Batılı ve güneydoğu işadamlarının buluştuğu toplantıda konuşan TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Nur Meral, binlerce insan gibi birçok işadamının bölgeyi televizyon ve gazetelerde yansıtıldığı bildiğini söyledi.

Bölgenin taşlı saldırı, molotof kokteyli ve patlayan bombalarla anıldığını belirten Meral, "Uğraşıyoruz, bölgede tam yatırım geçeceğiz. Bakıyoruz ki bombalar patlıyor. Basınımız da bunu çok abartıyor. Morallerimiz bozuluyor, heyecanımız kayboluyor. Artık Diyarbakır'ın güzelliklerini de kamuoyuna sunulması gerekiyor" dedi.

Bölgeye yatırımı çekmek için TUSKON'un fedakarlıktan kaçmayacağını dile getiren Meral, şöyle konuştu: "Bölge insanı artık huzursuzluğa geçit vermemeli. Diyarbakır ve bölgeyle ilgili intibalar olumlu yönde değişiyor. Bu toplantıların yakınları kısa bir zaman sonra dalga dalga Türkiye'nin dört bir köşesine yayılacak. Bölgenin makus talihini yenmeye kararlıyız. Bugün batıdaki işadamları buradaki iş adamları ile tanışacak, iş alanları uyan yatırımcılar ortaklık üzerine konuşacaklar. Birlikte bir sermaye ortaya koyacaklar. Sermaye ağırlıklı batılı işadamlarında olacak. O insanlar teknoloji ve birikimlerini buraya aktaracak. İşin başında bölge iş adamları olacak. Onların yatırımların çok yakında umutları yeşertecek. Buraya iş ortaklığı modeli ancak yatırım çeker. Biz batıda 5 kazanıyorsak burada 1 kazanmaya hazırız. Hatta ilk başta hiç kazanmamaya veya zarar etmeye de. Ancak bu sürekli olmamalı."

TUSKON'un da bölgeyle ilgili bir rapor hazırladığını ancak açıklama kararı aldıklarını dile getiren Meral, "Daha önce birçok kurum ve yatırımcı kuruluş bölgeyle ilgili raporlar hazırladı ve yayınladı. Ancak değişen bir şey olmadı. Artık şimdi rapor zamanı değil, aksiyon zamandır. TUSKON bölge için aksiyona geçmiştir." şeklinde konuştu.

Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu da yatırım yapmak isteyen iş adamlarına her türlü kolaylığı sağlayacağı sözünü verdi. Diyarbakır'da insanlar eğitim, sağlık, kömür ve bir süreliğini ekmek verdiklerini aktaran Vali Mutlu, ancak kendisinden iş isteyenlere yardımcı olamamanın sıkıntısını yaşadıklarını ifade etti.TUSKON'un faaliyetlerini hayranlıkla izlediğini anlatan Vali Mutlu, "Bu ülke ve özellikle bölgemiz için çaba gösteren herkese saygı duyacağız. Onları destekleyeceğiz. Elimdeki imkan, işadamlarının imkanıdır. Yeter ki iş kapısı olsunlar." diye konuştu.

TUSKON iş heyetini ağırlayan Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği (DİGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Nart da bölgede yatırım yapacakların uzun vadede karlı çıkacağını kaydetti. Programın sonunda TUSKON Başkanı Meral ve DİGİAD Başkanı Nart, Diyarbakır Valisi Mutlu'ya birer teşekkür plaketi verdi. Vali Mutlu da konuk TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral'a Diyarbakır surlarını resmeden bir plaket verdi. (Cihan Haber Ajansı)

Diğer Haberler
DAKİK Doğu ve Batıyı Birleştirecek
İş dünyası oyuna dahil olacak
TUSKON, Güneydoğu için oda ve derneklerle el ele verecek
İş dünyasından ekonomi için beş formül
ANSİFED Öner Boysan'la Devam Dedi
DASİDEF Başkanı: Kalkınma ve Yatırım Projelerine Ağırlık Vereceğiz
GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı Güven Tazeledi
İhracatçılar Hindistan Yolcusu
Ülkede gerilim havası oluşturma çabaları dikkat çekiyor.
Meclis`in kararı milletin isteği
Gül’den 150 iş adamı ile Afrika çıkarması
İki Binin Üzerinde İşadamı, İş Görüşmeleri Yapmak Amacıyla Erzurum'da Toplanacak
KASİF Başkanı Reis, Güven Tazeledi
Türkiye Yönünü Hindistan'a Çevirdi
Ahmet Ciğer Yeniden MARİFED Başkanı
"Bu Bir Kriz Değil, Durgunluktur"
'Önümüz açılsın, devletin kalkınma ajansı gibi çalışalım'
Samsun Sanayisinin Gelişme Potansiyeli Masaya Yatırıldı
Ataşehir 20 yıldır finans merkezi olmayı bekliyor
TUSKON Başkanı, Doğulu ve Batılı İşadamlarını Ortak Yatırım Yapmaya Çağırdı

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama