www.tuskon.org |  |
Erdoğan`a, Dünya Barış Girişimcisi özel ödülü verildi

Recep Tayyip Erdoğan , ``Demokrasi ekonomiyle at başı gittiği sürece başarı vardır. Eğer demokraside tavizler başlarsa bilesiniz ki ekonomik çöküntü geliyor demektir. Aynını tersinden de söyleyebiliriz. Ekonomide ilkelerden taviz verirseniz demokraside de aynı sıkıntıyı yaşarsınız`` dedi.


Eskişehir Anemon Otel `de TUSKON'a bağlı EGSİAD tarafından düzenlenen Beyaz Altın Türkiye Girişimcilik Ödülleri törenine katılan Erdoğan`a, Dünya Barış Girişimcisi Özel Ödülü verildi.


Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, ABD `de başlayan Mortgage krizinin etkisinin Avrupa `ya kadar geldiğini, krizin etkilerinin kısa sürede Türkiye `yi de etkisi altına alacağı şeklinde ``izlenim ve dedikoduların`` bulunduğunu belirtti. Erdoğan, ``Fakat biz `Türkiye güven ve istikrarla yoluna devam ediyor` dedik`` diye konuştu.


Daha önceki yıllarda Mayıs ve Haziran ayında benzer bir krizin Türkiye `yi de biraz etkilediğini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:


``Mayıs ve Haziran krizi şüphesiz ki biraz bize de dokundu. Ama o olumsuz beklentileri büyük ölçüde yaşamadık. Şimdi bu son gelişmelerle yine Türkiye hamdolsun bunlardan çok ciddi şekilde etkilenmedi. Burada yapmamız gereken bir şey var. Bizler asla taviz vermeyeceğiz. Ama sizler de taviz vermeyeceksiniz. Ekonomik kurallardan taviz vermezken ben siz değerli arkadaşlarımdan bir şey daha istirham edeceğim. O da demokratik kurallardan da taviz vermeyeceğiz. Demokrasi ekonomiyle at başı gittiği sürece başarı vardır. Eğer demokraside tavizler başlarsa bilesiniz ki ekonomik çöküntü geliyor demektir. Aynını tersinden de söyleyebiliriz.


Ekonomide ilkelerden taviz verirseniz demokraside de aynı sıkıntıyı yaşarsınız. Biz şu ana kadar burada hep mesafe aldık, almaya da devam edeceğiz. Taviz vermeyeceğiz. Özellikle girişimcilerimizin bu noktadaki duruşu , aydınlarımızın bu noktadaki duruşu, yazılı ve görsel medyamızın bu noktadaki duruşu ... Tüm bunlar çok çok önemli. Burada asla kimse birinin lehine zamanlama yapamaz. Yaparsa kendine de ihanet eder, ülkeye de ihanet eder.``


Erdoğan, katılımcılardan geçmişte enflasyonun yüzde 100`leri aştığı zamanları hatırlamalarını isteyerek, ``büyümenin bir ileri iki geri gittiğini`` kaydetti.


Geçmişte yüzde 7 bin 500 faizlerin uygulandığı günlerin olduğunu belirten Erdoğan, o dönemlerde uluslararası kuruluşlarla ilişkilerin inişli çıkışlı bir yol izlediğini, ekonominin yanı sıra iç politikada, dış politikada ciddi belirsizlik süreçlerinin olduğunu söyledi.


Özelleştirmeyle ilgili attıkları adımlarla ilgili hala bu işi kavrayamayan anlayışların bulunduğunu kaydeden Erdoğan, ``Hala devlette tüccarlık bekleyen zihniyetin, anlayışın`` olduğunu ifade etti.


``Devletten tüccarlık beklenmez`` diyen Erdoğan, gelişmiş ülkelerde, bu modern çağda devletin koordinatör olduğunu belirtti. Devletin ticaret yapmayacağını ifade eden Erdoğan, şöyle devam etti:


``Yaptık da ne oldu, bedel ödedik. Hep kaybettik. Özel sektör teknolojisini güncellerken devlet o çağ dışı dönemlerde kaldı. Devletin kuruluşları zarar üstüne zarar ederken biz millet olarak ne yaptık o zararları ödemenin yoluna gittik. Bu mudur çağdaş devlet? Bırakalım girişimcimiz adımını atsın. Dünya ile rekabetin yollarını onlara açalım.


O kazansın. Kazandıkça da zaten devletine vergisiyle gereken katkısını yapacaktır. Biz de gelelim bununla ülkemizin altyapısını zenginleştirelim, güçlendirelim. Eğitimdi, sağlıktı bu adımları atalım, enerjiyle ilgili adımlarımızı atalım, sosyal altyapıyı yapalım. Bunlarla birlikte girişimcinin önü açılırsa göreceksiniz Türk girişimcisinin önünü kimse tutamayacak, kapayamayacaktır.``


Recep Tayyip Erdoğan , ``İç politika için de, dış politika için de, ekonomi için de, hep `istikrar` dedik, `güven` dedik, bu zedelenmesin. Eğer zedelenirse ülkeye yazık olur milletimize yazık olur.


Girişimcilerimize, sizlere yazık olur`` dedi. Erdoğan, Eskişehir Anemon Otel `de düzenlenen Beyaz Altın Türkiye Girişimcilik Ödülleri töreninde yaptığı konuşmada, Türk girişimcilerle büyük gurur duyduklarını belirtti. Başbakan Erdoğan , gerek yurt dışı, gerek yurt içi temaslarında nereye gitse, Türk girişimcilerinin Türkiye `nin yüzünü ağartacak işler yaptıklarını gördüklerini söyledi.


Türkiye `nin en büyük zenginliğinin, genç, dinamik nüfusu ve girişimcilik ruhu olduğunu belirten Erdoğan, Türk müteahhitlerin, yurt dışında büyük projelere imza attıklarını, yurt içinde de girişimcilerin büyük çabalar harcadığını ve organize sanayi bölgelerinde artık yer bulmanın zorlaştığını kaydetti.


Erdoğan, ``Türkiye `nin ekonomideki, iç, dış politikadaki belirsizlik manzarası, sadece kriz dönemleriyle sınırlı, sadece kriz dönemlerinde gördüğümüz manzara değildir`` diye konuştu. Türkiye `nin son on yıllardaki genel manzarasına bakıldığında, kriz dönemleri olsun ya da olmasın istikrarsızlığın ve güven sorununun kronik bir hal aldığının görüleceğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:


``Bunu zaten bizzat yaşayarak gördük, gördünüz. Onun için hükümet olarak öncelikle `istikrar ve güven` dedik ve yine bugün `istikrar ve güven` diyoruz, `bunu zedelemeyelim` diyoruz. İç politika için de, dış politika için de, ekonomi için de hep `istikrar` dedik, `güven` dedik, bu zedelenmesin. Eğer zedelenirse ülkeye yazık olur, milletimize yazık olur, girişimcilerimize, sizlere yazık olur.


`Ekonomi, para politikaları, mali politikalar belli olsun, 5 yıl, 10 yıl, 30 yıl sonrasına ait hedeflerimiz belli olsun, Türkiye `nin rotası belli olsun, hedefleri belli olsun, şeffaf olsun, net olsun` dedik ve yola böyle çıktık ve böyle de yürüyoruz. Ben inanıyorum ki, bunu sağladığımız zaman, girişimcimiz, 1 günün, 1 haftanın, 1 ayın, 1 yılın, 3 yılın hesabını yapmayacak, 5, 10, 20 yıl sonrasının hesabını yapacak ve Cumhuriyet `in 100. yılında Türkiye `nin nereye geleceğini bugünden görecek durumda olacak.``


``YAN GELİP YATMADIK``


Göreve geldiklerinde Türkiye `nin belli bir bölümünde, sanayi ve teknolojide bir canlılık olduğunu ifade eden Erdoğan, ancak diğer bir bölümünün ihmal edildiğini söyledi.


Bölgesel Teşvik Yasası `nı çıkardıklarını anımsatan Erdoğan, şu anda bunların büyük bir kısmında canlılık olduğunu, yeni bir çalışma yaptıklarını, bölgesel teşvikin yanında sektörel ve proje bazlı teşvik çalışması da yaptıklarını kaydetti.


``Biz millete güveniyoruz, millet de bize güveniyor`` diyen Başbakan Erdoğan , gayrı safi yurt içi hasılanın 79 yılda 230 milyar dolar olduğunu, şu anda bu rakamın 659 milyar dolara yükseldiğini ifade etti.


Erdoğan, ``5 senede, 230 milyar dolara 429 milyar dolar ilave ettik, yan gelip yatmadık, sizlerle fıldır fıldır dünyayı dolaştık ve dolaşacağız da...`` dedi.


Gerek faiz, gerekse enflasyonda arzu edilen başarıyı yakalamayı amaçladıklarını vurgulayan Erdoğan, ``Bu arada biraz hedeflerde sapma var. İnanıyoruz ki o da düzelecektir, toparlanacaktır. Burada el ele vereceğiz`` diye konuştu.


Türkiye `nin bazı ülkeler gibi sonsuz petrol rezervleri, sınırsız altın rezervleri olmadığını ifade eden Erdoğan, ``Biz yatırımla, üretimle, ihracatla, istihdamla büyümek zorundayız. Bu noktada bizim altınımız da petrolümüz de sizlersiniz, girişimcilerimizdir`` şeklinde konuştu.


ÖDÜLLER


Törende daha sonra Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Nur Meral , Başbakan Erdoğan `a ``Dünya Barış Girişimcisi Ödülü`` verdi.


Törende Başbakan Erdoğan da ``Yılın Girişimci İşadamı Ödülü``nü Ferit Şahenk `e, ``Yılın Girişimci İş Kadını Ödülünü`` Pınar Eczacıbaşı `na, ``Yılın İnovasyon Ödülü``nü Türk Telekom A .Ş yetkilisine, ``Yılın Bürokratı Ödülü``nü THY Genel Müdürü Temel Kotil `e, ``Yılın Sivil Toplum Kuruluşu Ödülü``nü TESEV `e, ``Eskişehir Marka Katkı Ödülü``nü Cemalettin Sarar `a, ``Dünya Spor Girişimcisi Ödülü``nü Kenan Sofuoğlu `na verdi.


Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de ``Prof. Dr. Sabahattin Zaim Bilim Ödülü ``nü, Öğretim Üyesi Doç . Dr. İbrahim Öztürk `e verdi.


İşadamı Ferit Şahenk , ödül aldıktan sonra yaptığı konuşmada, ödül törenine katılmak için Dubai `den geldiğini belirterek, Dubai `de petrolü ve doğal gazı olmayan bir ülkenin neler başardığını gördüğünü söyledi.


Enerji dolu, dinamik bir nüfusa sahip Türkiye `nin daha fazlasını başarabileceğine inandığını dile getiren Şahenk , ``Yeter ki inanalım, yeter ki birbirimize sahip çıkalım`` dedi.


Başbakan Erdoğan `ın huzurunda konuşurken her zaman ``iki kilo ter attığını`` söyleyen Şahenk , ``Bunu ne olur normal karşılayın. Bu, biraz büyüklerimizin önünde konuşurken dikkat etmemize, biraz da aile terbiyesine bağlı`` diye konuştu.

2008-05-18 Star

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå