www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON`un Washington toplantısında Babacan`dan ufuk turu

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Amerika ziyaretinin ilk gününde Washington`da kaldığı Willard Intercontinental Oteli`nde TUSKON`un düzenlediği öğle yemekli toplantıda konuşarak Türkiye`nin hem ekonomi hem dış politika alanındaki açılımlarını anlattı.

Çoğunluğunu Amerikan iş dünyası, hükümet ve sivil toplum temsilcilerinin oluşturduğu 160 dolayında seçkin davetlinin katıldığı etkinlikte kurumun sinevizyon tanıtım filmi ve Türk İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) Başkanı Rızanur Meral `in konuşmasının ardından Babacan mikrofona geldi.


TUSKON filminin Türkiye `nin ne kadar dinamik olduğunu gösterdiğini belirten Bakan Babacan , ekonomi alanında yapılan yapısal reformlardan bahsetti. Ekonomi politikalarında başarının reçetesi olarak ise `güven` ortamını gösterdi. Türkiye `de geçen yıl çeşitli zorluklar yaşandığını, ancak ülkenin daha güçlü demokrasi haline gelerek bu testi geçtiğini kaydeden Babacan, `Bu yıl da Türkiye daha fazla zorlukla ve testle karşı karşıya. Özgür tartışma sürdükçe, aklı selim ve rasyonelliğin galip geleceğine inanıyorum.` dedi.


Türkiye `nin İslam , demokrasi ve laikliğin birlikte yaşayabileceğini gösterdiğini anlatan Babacan, geniş bir coğrafyada reform zihniyetli kesimlerin bu gelişmeleri dikkatle izlediğini ve örnek aldığını kaydetti. TUSKON `un Afrika `ya açılımlarına işaret eden Babacan, devlet olarak da özellikle Afrika `nın güneyi ile daha fazla angajmana girdiklerini, o bölgede 15 yeni büyükelçilik açacaklarını bildirdi. Kıbrıs `ta haziran sonunda kapsamlı müzakerelerin başlamasını beklediklerini söyleyen Babacan, Türk tarafının Annan Planı `na destek vermiş olmasına rağmen Rum kesiminin olumsuz tavrından yakınarak, `Eğer bu kez de çözüm olmazsa, bunun bazı bedelleri olacaktır.` şeklinde sert bir uyarıda bulundu.


TUSKON Başkanı Rızanur Meral de Türkiye `deki olumlu ekonomik gelişmelerden, yatırım imkanlarından, Türk-Amerikan ticari ilişkilerinin geliştirilmesinin öneminden bahsetti. Siyasi gerginliğin iş dünyasının moralini bozduğunu kaydeden Meral , bu sıkıntıların aşılacağına olan inancını vurguladı ve müttefik ülkelerden de demokrasiye destek istedi.


Dışişleri Bakanı Ali Babacan `a sabah programında Atlantic Council adlı düşünce kuruluşunda ise Amerikalılarca ilk soru olarak kapatma davasının akıbeti ile AB ve ABD `yle ilişkilere muhtemel etkileri soruldu. Babacan ise cevabında Anayasa Mahkemesi ne karar verirse versin, `beğensek de beğenmesek de` nihai karar olacağını kaydetti. Güçlerin ayrılığı, yargının bağımsızlığı ve saygınlığı gibi temel prensipleri korumanın önemine işaret etti. AK Parti olarak hukuki, uluslararası ve halk kalbinde `meşruiyet`e dayanarak yollarına devam edeceklerini söyleyen Bakan, Türkiye `nin `demokratik, laik, sosyal hukuk devleti` değerlerini benimsediklerini vurguladı. AB üyeliğini `asrın projesi` olarak nitelendiren Babacan, Türkiye `deki reformları artan sayıda ülkenin dikkatle izlediğini bildirdi. Türkiye `nin AB üyesi olup olamayacağını şimdiden tartışmanın zamansız olduğunu kaydeden Babacan, "Bu sürecin kendisi hem AB hem Türkiye için kazançlıdır." dedi. Bir Türk gazetecinin Türkiye `de Müslüman çoğunluğun da sorunları olduğuna dair yorumunu gündeme getirmesi üzerine hükümet olarak çok sayıda reform yaptıklarını hatırlattı ve, "Kimse Türkiye `nin Kopenhag Kriterleri `ne yüzde yüz uyduğunu iddia edemez. Hâlâ uzun bir reform listemiz var." şeklinde konuştu.
2008-06-05 Zaman

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama