www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Gaziantepli sanayiciler: TUSKON'un ticaret köprüsü, Hannover Fuarı'ndan daha faydalı

Gaziantep Hür Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (HÜRSİAD) öncülüğünde Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği 3. Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü' programında Gaziantepli 8 firma stant açtı. Naksan Holding, Royal Halı, Doğa, Tat, Oba ve Mutlu makarna ile Kaizer Ambalaj ve Gıda ve Sonnendach Doğal Enerji Sistemleri A.Ş.'nin stant açtığı Zirveye, Erkaplan Halı, Çevik Bulgur, Zer Yağ, Kanun İç ve Dış Ticaret, Kartal Halı, Öğün Makarna, Tiryaki Grup, Ateş Sönmez Kimya, Duran Halı ve Kömür, Çalışkan Grup, Osanmaz Makine, 2H Tekstil, Tanış Değirmen Makineleri, Göral Kuruyemiş, Akbarin Gıda, Foreks Ticaret ve Akanlar Gıda'nın temsilcilerinin de yer aldığı 48 Gaziantepli işadamı ve yönetici katıldı. Programın sonrasında ise 65 kişiden oluşan Faslı işadamı heyeti HÜRSİAD'ın öncülüğünde Gaziantep'e 2 günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. Faslı işadamları, Gaziantepli işadamı ve sanayicilerle ikili görüşmeler yaparak iş ve yatırım imkanlarını yerinde araştırdı.

Zirve ve sonrasındaki gezi Gaziantepli sanayici ve işadamlarını son derece memnun etti. Gıda, halı, ambalaj, inşaat ve enerji sektöründe faaliyet gösteren 15'i aşkın Gaziantepli şirket ve firma, Afrika ülkeleriyle önemli iş bağlantıları sağladı. Faslı işadamlarının ziyareti sonrasında ambalaj sektöründe faaliyet gösteren bir Türk şirketin 48 milyon avroluk bir iş bağlantısı için önemli avantaj sağladığı öğrenildi. Gıda alanında faaliyet gösteren 5 şirket ile 2 halı ve bir inşaat firması da Afrika'nın değişik ülkeleriyle yeni iş bağlantıları kurdu. Anlaşmaya varılması halinde Gaziantep'te yerleşik inşaat şirketinin Fas'a tatil köyü kurması planlanıyor. Teklifi yapan Faslı işadamı aynı şirketin Gaziantep'te yaptığı bir siteyi de ziyaret etti.

Zirvede iş bağlantıları kuran şirketlerden biri de Erkaplan Halıcılık. TUSKON'un organize ettiği değişik toplantılara daha önce katılan acak Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü'ne bu yıl ilk defa katıldıklarını belirten Erkaplan Halıcılık Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kaplan, Zirve sayesinde Yemen, Nijerya ve Mali'den işadamlarıyla iş bağlantısı kurduklarını söyledi. Zirvenin 4.süne stant açarak katılacaklarını anlatan Kaplan, TUSKON'un gerçekleştirdiği programı Almanya'nın Hannover Fuarı ile kıyaslayarak, "Şu an Hannover Fuarı'na gidiyoruz. Ancak 3. Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü bizim açımızdan çok daha verimli geçti. Organizasyona ilk defa katılmamıza rağmen 3 Afrika ülkesiyle ilk defa bağlantı sağladık. Hannover'e 2 yıl gittik ancak bir yurt dışı bağlantısı yapamadık."diye konuştu. Zirvenin çok kapsamlı olduğunu anlatan Kaplan, Yemen, Nijerya ve Mali ülkelerinden işadamlarıyla ihracata yönelik görüşmelerin sürdüğünü ve görüşmelerin olumlu sonuçlanmasını beklediklerini dile getirdi.

Doğa Makarna İhracat Müdürü Hüsamettin Böler, Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü'ne 2 yıldır katıldıklarını ve bu yıl stant açtıklarını söyledi. Afrika kıtasına geçen yılki zirveden bu yana aylık 800 ila 1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Böler, "TUSKON'un sağladığı fırsat, zaman ve maddi açıdan kendi imkanlarımızla ulaşmayacağımız kadar büyük oldu. Bu kadar çok pazara, tüccar ve işadamına kendimiz ulaşamazdık. Bir yıl içinde gerçekleştirememeğimiz bağlantıyı dış ticaret köprüleri sayesinde gerçekleştiriyoruz. Afrika kıtasına geçen yılki zirveden bu yana aylık ortalama 800 bin 1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiriyoruz. Ulaştığımız pazarların gelişmesi açısından Tuskon'un büyük katkısı oldu." şeklinde konuştu.

Şu an doğrudan 15 dolaylı olarak ise 23 Afrika ülkesine ihracat yaptıklarını anımsatan Böler, Gaziantepli sanayici ve işadamlarını bu tür fırsatları kaçırmamaları konusunda çağrıda bulundu.

Gaziantepli birçok firmanın dış ticaret köprüleri sayesinde Afrika ve Avrupa ülkelerine ihracat yapmaya başladığını, güneş enerjileri üzerine faaliyet yürüten bir şirketin Fas'a ofis açtığını, Gaziantepli inşaat firmalarınca oluşturulan bir konsorsiyumun Rusya'da önemli yatırımlar sağladığını anlatan HÜRSİAD Başkanı Mehmet Taşdemir, 3. Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü'nün de Gaziantepli işadamı ve sanayicilere önemli kazanımlar sağladığını belirtti. Daha önce Kamerun, Ukrayna, Vietnam, Rusya ve Endonezya heyetlerini Gaziantep'te ağırladıklarını anımsatan Taşdemir, GTO ve GSO üyesi işadamlarını da programlara katılmaya davet etti. Taşdemir, "Gaziantepli sanayicilere yeni pazarlar bulmak ve Türkiye'nin döviz gelirlerine artırmak için programlarımız devam edecek." dedi.

Serkan Canbaz
02 Haziran 2008, Pazartesi

Diğer Haberler
KASİF İstihdam Garantili "Satış Pazarlama Elemanlığı" Kursu Veriyor
Büyükelçi Tebogo Seokolo, Türk İşadamlarını Güney Afrika'ya Yatırıma Davet Etti
`2,9 Trilyon dolarlık pazara göz diktik`
İçeriden umut yok, bari Pasifik Zirvesi'ni kaçırmayın
TUSKON zirvesi, Pasifik'le ticareti ikiye katlayacak
ESİAD Edremit'li işadamlarını birleştirecek
Hindistan’lı İşadamları İlk Defa TUSKON'un 'Asya -Pasifik Ticaret Köprüsü' Programına Katılacak
DASİDEF'e bağlı 15 dernek ASYA/PASİFİK Programına Heyet Halinde Katılacak
ANSİFED, İşadamlarını Pasifik Zirvesi’ne davet ediyor
TUSKON`un Washington toplantısında Babacan`dan ufuk turu
TUSKON, Türkiye -Asya/Pasifik Dış Ticaret Köprüsü'nün İkincisi Gerçekleştirecek
MARİFED Yapı Komitesi Başkanı Akbaş:
HÜRSİAD, Afyonkarahisarlı İşadamlarını Türkiye Asya -Pasifik Dış Ticaret Köprüsü'ne Katılmaya Davet Etti
Avrupalı Parlamenterler Gaziantep'te
Köprüyü TUSKON kurdu, Afrika`da yatırımcı ikiye katlandı
Güneydoğu, yatırım paketinden bu kez umutlu
DASİDEF Başkanı: DAKİK Doğu'nun Kalkınma Umudu Oldu
Bürokratlar tarlanın yolunu tutarsa holdingler yatırım ...
Sivas'lı İşadamları Etiyopya'lı Heyetle 20 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı
Tarımda Büyük Bir Reforma İhtiyaç Var

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama