www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
`2,9 Trilyon dolarlık pazara göz diktik`

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) Başkanı Rızanur Meral , Asya -Pasifik bölgesine yönelik olarak, `Sadece mal satarlar, mal almazlar` gibi bir önyargı bulunduğunu belirterek, ``Yaklaşık 2,9 trilyon dolarlık mal alıyorlar. Bu ithalat pazarına göz diktik`` dedi.


Geçtiğimiz ay ``Türkiye -Afrika Dış Ticaret Köprüsü `` ile Türkiye `deki iş adamlarını, Afrikalı meslektaşlarıyla bir araya getiren TUSKON , 17-18 Haziran 2008 tarihlerinde düzenleyeceği ``Türkiye -Avrasya Dış Ticaret Köprüsü `` ile Türkiye `nin ticari ortaklarının çeşitlenmesine katkı yapmaya devam etmek istiyor.


Meral , çok sayıda firma arasında ikili görüşmenin yapıldığı dış ticaret köprüsü toplantılarından elde edilen sonuçlar ve bundan sonra düzenlenecek olanlar konusunda, beklentilere ilişkin olarak AA muhabirinin sorularını yanıtladı.


Türkiye `de son yıllarda ekonomik gelişme ve enflasyonun düşmesiyle paraya ulaşımın kolaylaştığını ve sanayide büyük kapasite artırımlarının söz konusu olduğunu kaydeden Meral , TUSKON `un bu toplantıları, bu malları eritmeye yönelik pazar oluşturma ve dış ticarette Avrupa lehine dengesizliği giderme gereği kapsamında gerçekleştirdiğini söyledi.


Meral , önümüzdeki hafta düzenlenecek Avrasya dış ticaret köprüsü için, aralarında Filipinler , Papua Yeni Gine , Pakistan , Vietnam , Güney Kore ve Japonya `nın da bulunduğu 20 ülkeden 465 işadamının kayıt yaptırdığını belirterek, şöyle konuştu:


``Burada çok büyük bir ticaret dönüyor. 6 trilyon dolarlık iş hacmi var. Bu bölgeye yönelik olarak, `Sadece mal satarlar, mal almazlar` gibi bir önyargı var. Aslında TUSKON bunu kırmak istiyor. Onlar 3,1 trilyon dolarlık mal satarken, yaklaşık 2,9 trilyon dolarlık mal alıyorlar. Bunun 2 trilyon dolarlık kısmını batı ülkelerinden alıyorlar. Biz de ihracatının yüzde 60`ını Avrupa `ya yapan, kaliteli ve uygun fiyatlı mallar üreten bir ülke olarak bu pazarda yer bulabiliriz diye düşünüyoruz. Bu 2,9 trilyon dolarlık ithalat pazarına göz diktik. İnsanlarımızı orayla tanıştıracağız.``


Rızanur Meral , aynı zamanda Türkiye `nin bu bölgedeki ülke imajını da yükseltmeyi hedeflediklerini belirterek, ``Ülke imajı yükselince ürünlerin imajı da ona paralel olarak yükseliyor. Kullandığınız her ürün, o ürünün yapıldığı ülkeyle ilgili bir şey çağrıştırır. Biz de, Türkiye denince kaliteli ve uygun fiyatlı malların üretildiği bir ülke akla gelsin istiyoruz`` dedi.


5 YILDA 25 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ


Meral , Türkiye `nin Asya -Pasifik bölgesindeki ülkelere 4 milyar dolarlık mal sattığını, karşılığında 32 milyar dolar alım yaptığını ifade ederek, bu 28 milyar dolarlık dış ticaret açığını kapatarak, artıya geçmeyi hedeflediklerini kaydetti.


TUSKON Başkanı Meral , ``Bu bölgeye, şu anda 4 milyar dolar olan ihracatımızı 5 yıl içinde rahatlıkla 25 milyar dolarlara çıkarmamız lazım. Bunlar ütopik rakamlar değil ama ciddi çalışma gerektiriyor. Bu kolay bir hedef değil tabii. Ama bunu Afrika `da başardık. Afrika `da 2004 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 64`ler civarındaydı. Geçen sene bu rakam yüzde 88,5`e çıktı ve şu anda yüzde yüz düzeyinde`` diye konuştu.


Meral , buna paralel olarak, Afrika `yla dış ticaret hacminde de artış gözlendiğini, 2004`te 6 milyar dolar olan bu rakamın, bu sene 18 milyar dolar olmasının beklendiğini, 5 yıl içinde de 50 milyar dolarlara çıkabileceğini kaydetti.


``AFRİKA ÜLKELERİ , İSTANBUL `UN SEMTLERİ GİBİ OLDU``


Geçtiğimiz ay düzenlenen Afrika Dış Ticaret Köprüsü toplantısı sonucunda çimento, jeneratör, gıda, eğitim araç gereci, inşaat malzemeleri, tarım aletleri, her türlü ev eşyası, otomobil lastiği ve yedek parçasından, piknik tüpü, deri ürünleri, baston ve asaya kadar pek çok ürüne yönelik iş bağlantılarının kurulduğunu aktaran Meral , ``Eskiden Burkina Faso `nun ismini bilmezdik. Şimdi üyelerimiz Afrika `nın ülkelerinden, İstanbul `un semtleri gibi bahsediyor`` dedi.


Meral , Afrika `ya yönelik toplantıya, 45 ülkeden 974 işadamının geldiğini, heyetlerin, İstanbul dışında 20 ili ziyaret ettiğini kaydetti.


Gelişmiş ülkelerden kaynaklanan global ekonomik sıkıntılara karşı Afrika gibi farklı ticaret kanallarının bir çıkış kapısı oluşturup oluşturmayacağı konusunda Meral , hammadde fiyatlarının arttığı bu dönemde, Türkiye `nin ihracat açısından, güçlü kaynaklara sahip olan Afrika `da bir nefes alma fırsatı bulabileceğini dile getirdi.


Çin , Avrupa ülkeleri, ABD gibi pek çok ülkenin geleceğin önemli bir pazarı olacak Afrika `ya ağırlık verdiğini söyleyen Meral , ``Türkiye yeni girişimlerle birlikte geç kalmış sayılmaz, şu anda orada pozisyonunu zamanında almaya çalışıyor`` görüşünü aktardı.


``ARENAYA DAHA FAZLA İŞ HANIMI ÇIKARMAK İSTİYORUZ``


Rızanur Meral , Afrikalı girişimcilerin neredeyse yarısının kadınlardan oluştuğuna ve benzer bir durumun Avrasya ülkeleri, Rusya ve Ukrayna `da da gözlendiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:


``Bunlar çok güçlü, dirayetli bayanlar. Bizim Türklerde de geleneksel Türk centilmenliği var. Erkeklerle güreşmeye alışmışlar. Karşılarında bayan görünce bir türlü pazarlık yapamıyorlar. Baktık ki, Türkiye bundan zararlı çıkıyor. Bundan sonraki karşılaşmalara, Türk iş hanımı hazırlamamız lazım. Aksi takdirde telef olacak bizim iş adamları. Öyle bir şey var. Nezaketimizin biraz zararını gördük. Ama önümüzdeki dönemde arenaya daha fazla iş hanımı çıkarmayı arzu ediyoruz. Şimdiden başladık düşünmeye bunu nasıl sağlarız diye.``


AA
2008-06-14 Rota Haber

Diğer Haberler
KASİF İstihdam Garantili "Satış Pazarlama Elemanlığı" Kursu Veriyor
Büyükelçi Tebogo Seokolo, Türk İşadamlarını Güney Afrika'ya Yatırıma Davet Etti
Gaziantepli sanayiciler: TUSKON'un ticaret köprüsü, Hannover Fuarı'ndan daha faydalı
İçeriden umut yok, bari Pasifik Zirvesi'ni kaçırmayın
TUSKON zirvesi, Pasifik'le ticareti ikiye katlayacak
ESİAD Edremit'li işadamlarını birleştirecek
Hindistan’lı İşadamları İlk Defa TUSKON'un 'Asya -Pasifik Ticaret Köprüsü' Programına Katılacak
DASİDEF'e bağlı 15 dernek ASYA/PASİFİK Programına Heyet Halinde Katılacak
ANSİFED, İşadamlarını Pasifik Zirvesi’ne davet ediyor
TUSKON`un Washington toplantısında Babacan`dan ufuk turu
TUSKON, Türkiye -Asya/Pasifik Dış Ticaret Köprüsü'nün İkincisi Gerçekleştirecek
MARİFED Yapı Komitesi Başkanı Akbaş:
HÜRSİAD, Afyonkarahisarlı İşadamlarını Türkiye Asya -Pasifik Dış Ticaret Köprüsü'ne Katılmaya Davet Etti
Avrupalı Parlamenterler Gaziantep'te
Köprüyü TUSKON kurdu, Afrika`da yatırımcı ikiye katlandı
Güneydoğu, yatırım paketinden bu kez umutlu
DASİDEF Başkanı: DAKİK Doğu'nun Kalkınma Umudu Oldu
Bürokratlar tarlanın yolunu tutarsa holdingler yatırım ...
Sivas'lı İşadamları Etiyopya'lı Heyetle 20 Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı
Tarımda Büyük Bir Reforma İhtiyaç Var

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama