www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Büyükelçi Tebogo Seokolo, Türk İşadamlarını Güney Afrika'ya Yatırıma Davet Etti

Güney Afrika Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Tebogo Seokolo, Türk İşadamlarını 'En Önemli Maden Sandığı' Diye Tanımladığı Ülkesine Yatırım Yapmaya Davet Etti.


TUSKON'a bağlı Karadeniz İşadamları Derneği (KARGİD)'in davetlisi olarak Trabzon'a gelen Büyükelçi Seokolo, Zorlu Grand Otel'de düzenlenen Güney Afrika Cumhuriyeti Tanıtım Toplantısı'nda işadamları ile bir araya geldi. Seokolo, göreve başladıktan sonra ilk ziyaretini Trabzon'a yapmış olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Güney Afrika ile ilgili işadamlarına bilgiler veren Seokolo, ülkesinin Afrika ve Asya kıtasının giriş kapısı olduğuna dikkat çekti. 2007 rakamlarına göre ülkelerinde Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH)'nın 283 milyar dolar olduğunu belirten Seokolo, enflasyonun yüzde 6.5, büyüme hızının ise 5,1 olduğunu kaydetti. Seokolo, 5 yıl içerisinde yüzde 5 ekonomik büyüme hedeflediklerini, 2020'ye kadar da işsizlik oranını yarı yarıya düşürmeyi planladıklarını anlattı. Güney Afrika'nın dünyada 'en önemli maden sandığı' olarak bilindiğini dile getiren Seokolo, "Dünyanın en sofistike ve umut verici gelişmelerinin olduğu bir ülkeyiz. Çok bol doğal kaynaklarımız var. Kömür en önemli maden kaynağımız. Bunun yanında elmas, metal, mineral, toprak ve su gibi zengin kaynaklarımız mevcut. En fazla ihracat yaptığımız ürünler, elmas, metal, gıda ürünleri ve otomotiv yedek parçasıdır. Bu ürünler ülkemizin ekonomisine çok büyük katkılar sağlıyor. Sadece hammaddeye dayalı bir ekonomiyle gidemeyeceğimizin farkındayız. Bunun için daha çok işlenmiş ürün satmamız gerektiğini farkındayız. Ve bunun üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz." dedi.


Seoklo, Türkiye'ye yaptıkları en büyük ihracatın da altın olduğunu dile getirdi. Ülkesinin, Afrika'nın en büyük ekonomisine sahip ülke olduğuna vurgu yapan Seokolo, Afrika kıtasının ekonomisinin yüzde 25'ine sahip olduklarına işaret etti. Güney Afrika'nın zengin yatırım kaynaklarının yanında Asya ve Afrika'ya açılan kapı konumunda olduğuna değinen Seokolo, Türkiye'nin burayla yapacağı yatırımlarla çok önemli kazanımlar sağlayabileceğini söyledi.


2010 Dünya Futbol Kupası'na da ev sahipliği yapacaklarını hatırlatan Seokolo, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için Türk işadamlarını Güney Afrika'ya davet etti.

                 


TUSKON Yönetim Kurulu Üyesi ve KARGİD Başkanı olan  Ekrem Kayıkçıoğlu da, Güney Afrika'nın, Afrika katısının yükselen değeri olduğuna dikkat çekti. Afrika'nın Türk müteşebbisler için keşfedilmeyi bekleyen büyük biz pazar olduğuna vurgu yapan Kayıkçıoğlu, her iki ülke yatırımcılarının faydalanabileceği iş birliği fırsatları oluşturmak gerektiğini kaydetti. Kayıkçıoğlu, düzenledikleri bu organizasyonun, işadamlarına yeni ufuklar açacağına inandığını sözlerine ekledi.

(Cihan Haber Ajansı) 13.06.2008

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama