www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Asya-Pasifik Ticaret Köprüsü, 20 Ülkeden 465 İşadamını Buluşturdu

Türk İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (Tuskon), Bu Yıl İkincisini Düzenlediği Asya -Pasifik Ticaret Köprüsü ile 20 Ülkeden 465 İş Adamını Buluşturdu.


Türk İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON), bu yıl ikincisini düzenlediği Asya-Pasifik Ticaret Köprüsü ile 20 ülkeden 465 iş adamını buluşturdu. Yaklaşık 16 bin görüşme yapılması beklenen programda 500 milyon dolar ticari anlaşma yapılması hedefleniyor. Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, dünyanın yeni bir ekonomik krizin eşiğinde olduğunu belirterek, Türkiye'nin, dünyayı bu krizden kurtaracak Asya-Pasifik ülkeleriyle ticaret hacmini geliştirmek zorunda olduğunu dile getirdi.


TUSKON tarafından bu yıl 2.'si düzenlenen Türkiye-Asya-Pasifik Dış Ticaret Köprüsü programın açılışı İstanbul Kongre ve Gösteri Merkezi'nde yapıldı. Açılışa; Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Endonezya Meclis Başkanı Muhammad Hidayet Nur Wahid, Maldivler Planlama ve Ulusal Kalkınma Bakanı Hamted Hamdun ABDullah, Papua Yeni Gine Ticaret Bakanı Gabriel Kapris, Sri Lanka İhracat Geliştirme ve Uluslar arası Ticaret Bakanı Peiris Gamini Lakshman, Tayland Savunma Bakan Yardımcısı Ma Pongam, Japonya Senato Üyesi Sato Masahisa TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, TOBB Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar ve çok sayıda yerli-yabancı iş adamı katıldı.

Programın açılışında konuşan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Türkiye olarak şu anda Asya Pasifik ülkeleriyle 36 milyar dolar olan dış ticaret hacmini en az 50 milyar dolara çıkarmak istediklerini dile getirdi. 2005 yılından itibaren dünyada dış ticaret sisteminin hızla değiştiği ve Asya-Pasifik ülkelerine doğru kaydığını belirten Tüzmen, Enerji, ulaşım, kültür, dil ve dinlerin kesiştiği bir yer konumunda olan İstanbul'un rahatlıkla bu konuda köprü işlevi görebileceğini aktardı.

Dünyanın son günlerde ekonomik olarak kritik bir süreçten geçtiğini ifade eden Tüzmen, ABD'nin 2006 yılı sonunda gayri menkul sektöründe yaşadığı sıkıntıya, İngiltere ve bazı Avrupa ülkelerinin finans sektöründe yaşadığı problemlerin takip ettiğini söyledi. Bu ekonomik çalkantıların özellikle tarım ve metal ürünlerinde fiyat artışını beraberinde getirdiğini vurgulayan Tüzmen, bu tür önceden tahmin edilemeyen sorunlardan en az etkilenmek için bu tür buluşmaların ve uluslararası ticaret anlaşmalarının çok önemli olduğunu belirtti. Ekonomistlerin dünya ekonomisi ve ticaret hacminin lokomotifi olan ABD ve Avrupa'nın büyüme hızında büyük bir düşüş beklentisi içinde olduğunu aktaran Tüzmen, dünyanın yeni bir kriz dönemine doğru gittiğinin bu çevreler tarafından dile getirildiğini belirtti. Yüzde 7'lik bir ortalama ile büyümesini gerçekleştiren Asya-Pasifik ülkelerinin küresel ekonomiler için kurtarıcı haline geldiğini aktaran Tüzmen, "Global ekonomilerin bu Asya-Pasifik eksenine kayması bizim bu zamana kadar yaptığımız çalışmanın daha fazla Asya -Pasifik'e odaklanması zorunluluğu haline geldi. Küresel ekonomi için Asya-Pasifik bir kurtarıcı haline geldi. Asya-Pasifik ekonomisi dünyanın bu şekilde eksen kaymasında kurtarıcı rolünü üstleneceğini ve dünya ekonomisinin geniş kapsamlı krize girmesini önleyeceğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği içi ticaretin dışında dünya ticaret liginde ilk 5 içinde Asya-Pasifik ülkelerinin bulunduğunu vurgulayan Tüzmen, 2030 yılı itibariyle dünya ticaretinin ilk 2 sırasının ve dünya ticaret hacminin yarısından fazlasının bu ülkelerde yapılacağının örgörüldüğüne dikkat çekti. Türkiye'nin 650 milyar dolar Gayri Safi Milli Hasıla ile dünyanın 17. Avrupa'nın ise 6. en büyük ekonomisi haline geldiğini vurgulayan Tüzmen, 2004 yılında Asya-Pasifik ülkeleriyle 17 milyar dolar olan ticaret hacminin 2007 yılında 36 milyar dolara çıktığını belirtti.

2008 yılının ilk dört ayında Asya-Pasifik ülkeleriyle yapılan ticaretin yüzde 78 artış gösterdiğini bildiren Tüzmen, "Burada çok ciddi bir artış var. Dış ticaret açığımız var. Ama hızla kapatabiliriz ve daha yüksek rakamlarda dengeleyebiliriz. Bu sene 6 milyar dolar ihracat olacak. Rakam küçük olabilir ama 2010 yılında bu rakamı 10 milyar dolara ulaştırabiliriz." İfadelerini kullandı.

-500 MİLYON DOLARLIK TİCARET ANLAŞMASI HEDEFLENİYOR-

TUSKON çatısı altında 7 federasyon, 150 işadamı derneği ve 12 bin işadamını temsil ettiklerini belirten TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise, açılışı yapılan toplantıya 20 ülkeden 465 civarında yabancı işadamı katıldığını belirtti. Program için 21 Asya-Pasifik ülkesinde 100 kişilik bir ekibin 6 aydan fazla süre çalıştığını aktaran Meral, "Konuk ettiğimiz Asya-Pasifik bölgesinin girişimci ruhunu taşıyan bu işadamları böyle yoğun ve kapsamlı bir çalışmanın sonucunda aramızdalar. Konuk ettiğimiz Asya-Pasifik bölgesi 20 devleti, 2,3 milyar nüfusu, 10 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası, 2,1 trilyon dolarlık ithalatı, 2,2 trilyon dolarlık ihracatı ve ortalama yüzde 7 yıllık büyüme hızı ile dünyanın en hızlı büyüyen ekonomik bölgesi konumundadır. Bölge özelikle son yıllarda zengin petrol, dogalgaz ve yer altı kaynakları ile dikkat çekmektedir." şeklinde konuştu. Meral, 10 bine yakın iş görüşmesinin yapılacağı programda 500 milyon dolarlık ticaret anlaşması imzalanmasını hedeflediklerini kaydetti.

Programa gelen konuk bakan ve iş adamları ödül ve plaket töreninin ardından TUSKON köprüsüne geçerek aile fotoğrafı çektirdi.

460'ı yabancı 2 bine yakın işadamının 450 firmayla katıldığı programda 16 bin iş görüşmesi gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Afganistan, Avustralya, Bangladeş, Myanmar, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, Hindistan, Japonya, Kamboçya, Laos, Maldivler, Malezya, Nepal, Papua yeni Gine, Pakistan, Singapur, Sri Linka, Tayland, Vietnam ve Zelanda ülkelerinin temsilci gönderdiği programa, 30 bakan, 44 Ticaret Odası Başkanı ve üst düzey bürokrat ile 44 konuk gazeteci katıldı.

(Cihan Haber Ajansı) 17.06.2008

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama