www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Bakan Tüzmen: Ne Kadar İhracat O Kadar Demokrasi

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Mersin'de Sri Lanka heyetiyle bir araya geldiği toplantıda, Sri Lanka'dan ve Asya-Pasifik ülkelerinden gelen bakanlarla beraber 2 gün boyunca yapılan çalışmaların semeresini daha şimdiden vermeye başladığını söyledi. AK Parti'ye açılan kapatma davasıyla ilgili tartışmaları "Ankara'nın yapay gündemi" olarak da değerlendiren Tüzmen, "Bunlara takılıp kalırsak, işimizi aksatırsak hiç bu işlerin içinden çıkamayız. Ne kadar fazla ihracat olursa o kadar fazla demokrasi olur bu ülkede" dedi.


Sosyalist Demokratik Sri Lanka Devleti'nden 3 bakan ve 16 işadamından oluşan heyet, yatırım olanaklarını araştırmak üzere Mersin'e geldi. Türk İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu'nun (TUSKON) bu yıl ikincisini düzenlediği Asya-Pasifik Ticaret Köprüsü programı kapsamında 2 gün önce İstanbul'a gelen Sri Lanka heyeti, bugün de Mersin'de bir dizi ziyaret, inceleme ve iş görüşmesi yapacak. Heyet ilk buluşmasını, Mersin Akdeniz Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ASİAD) düzenlediği, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve işadamlarının da katıldığı toplantıyla gerçekleştirdi.

Hilton Oteli'ndeki toplantıda konuşmasına Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadri Şaman'ı kaybetmenin üzüntüsünü belirtip, başsağlığı dileyerek başlayan Bakan Tüzmen, Sri Lanka'dan ve Asya-Pasifik ülkelerinden gelen bakanlarla beraber 2 gün boyunca yapılan çalışmaların semeresini daha şimdiden vermeye başladığını söyledi. Bu toplantıda İstanbul'da yaklaşık 10 bin iş görüşmesi yapılmakta olduğunu ve görüşmelerin halen devam ettiğini belirten Tüzmen, Türkiye'nin Sri Lanka ile 44 milyon doları ihracat, 56 milyon doları ithalat olmak üzere 100 milyon dolar ticareti olduğunu ifade etti. Konuk heyete 5 T açılımını da anlatan Tüzmen, tarım, turizm, taşımacılık ve ticarette Mersin'in geldiği son noktayı örneklerle anlattı. Mersin'e havaalanı yapılması konusunda da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın 1 Temmuz Kabotaj Bayramı'nda Mersin'e gelerek detaylı bilgi vereceğini vurgulayan Tüzmen, dünyada yaşanan bütün sıkıntılara rağmen Mersin'in ihracatının devamlı artarak yoluna devam ettiğini dile getirdi.

Sri Lanka İhracat Geliştirme ve Uluslararası Ticaret Bakanı Peiris Gamini Lakshman da, Bakan Tüzmen'in 5 T açılımını benimsediklerini, 5 T ve sporun Sri Lanka'nın da öncelikleri arasında olduğunu söyledi. Ülkesinin ticaretinin geçen yıl yüzde 14 büyüdüğünü belirten Lakshman, "Sri Lanka açık bir toplumdur ve market ekonomisini benimsemiştir. Bu açıklık da Türkiye ile ilişkilerimizi yakınlaştırmıştır. Bu ziyaretin en önemli kısmı 16 işadamının verimli görüşmeler gerçekleştirmesidir" dedi.

Lakshman, iki ülkenin kültür mirasının da birbirine benzemesinin ilişkileri geliştirdiğini kaydederek, Atatürk'ün Türkiye'yi büyük bir güç olarak kurduğunu, Sri Lanka'nın da aynı temeli paylaştığını sözlerine ekledi.

Toplantı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Tüzmen, AK Parti'ye açılan kapatma davasının yabancı yatırımcıyı nasıl etkilediği yönündeki soruya, "Bunu onlara sorun. Biz Ankara'nın yapay gündeminden hiç etkilenmeden işimize devam ediyoruz. Daha bir hafta evvel Japonya'da, geçen günlerde de Moldova'daydık. Ticaret heyetlerimizi götürdük, burada Asya-Pasifik ülkeleriyle beraberiz. Bunlara takılıp kalırsak, işimizi aksatırsak hiç bu işlerin içinden çıkamayız. Ne kadar fazla ihracat olursa o kadar fazla demokrasi olur bu ülkede. Demokrasiyi bütün kurum ve kuruluşlarıyla, bütün erkleriyle birlikte koordineli bir şekilde devam ettirebilmemiz için ihracat rakamımızı, kişi başına gelirimizi arttırmamız şart. Kişi başına gelirde 15-20 bin dolarlar seviyesine geldiğimiz zaman, tabii ihracat artışıyla birlikte bu sorunların hiçbirisi kalmayacaktır" yanıtını verdi.

Heyetin Türkiye ve Mersin'deki ticari hedeflerine ilişkin bir soru üzerine de Tüzmen, Sri Lanka ile 100 milyon dolar olan ticaret hacminin önümüzdeki yıl yüzde 50 oranında artacağını tahmin ettiğini söyledi. Sri Lanka heyetinin Mersin'de Serbest Bölge, Organize Sanayi Bölgesi ve limanda çalışmalar yapacağını, yatırım yapmak istediğini bildiren Tüzmen, "Sri Lanka, Türkiye'yi bir atlama taşı olarak Avrupa'ya, Karadeniz'e ve Akdeniz'e açılımda kullanmak istiyor. Çeşitli yatırımcı kuruluşlarımız da Sri Lanka'da çalışmak istiyor. Sri Lanka küçük bir ülke, 20 milyon nüfusu var ama 30 milyar dolar dış ticaret rakamı olan bir ülke ve çok büyük yeraltı, yerüstü kaynakları var. Biz de onlardan yararlanarak bazı hammadde ihtiyaçlarımızı Sri Lanka'dan gidermek üzere çalışmalar yapıyoruz. Şu anda çay, mücevher, lastik, kauçuk, bitkisel yağlar, bazı elektrikli ev aletleri, çeşitli armatürler, sıhhi tesisat malzemeleri ve mercimek, nohut gibi bakliyat ürünleri karşılıklı olarak ticaret ürünlerinin başında geliyor.

Daha çok arttıracağız" diye konuştu.

(HK-AB-CC-Y)

(İhlas Haber Ajansı) 19.06.2008

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama