www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Doğu Teşvikle Kalkınsaydı Cennet Olurdu

Van'da yapılan 'İş'te Gönül Köprüsü' programına katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, doğuya yılalrdan beri verilen teşviklerin haddi hesabının olmadığını belirterek, "Eğer doğu teşvikle kalkınsaydı buralar şimdi cennet olurdu cennet." dedi.


Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu'na (TUSKON) bağlı Van'daki VASİAD ile Eskişehir'deki EGSİAD tarafından Van Valiliği işbirliğiyle yapılan 'İş'te Gönül Köprüsü' programı; Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ve TUSKON Genel Başkanı Rıza Nur Meral katılımıyla yapıldı.


Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Çitören Eğitim Tesisleri'nde yapılan programa katılmak için Van'a gelen

Bakan Unakıtan, burada yaptığı konuşmada, ''İşte Gönül Köprüsü'' programının çok önemli bir organizasyon olduğunu belirterek, il dışından gelen iş adamlarının Van'a yatırım yapması için tavsiyelerde bulundu.

İşadamlarına Van Organize Sanayi Bölgesi'ni (OSB) gezmeleri tavsiyesinde bulunan Unakıtan, OSB'nin alt yapısını her yönüyle tamamlamış olarak gördüğünü ve yatırım için müsait bir zemin olduğunu kaydetti.

Doğuya yıllardan beri yapılan teşviklerin haddi hesabının olmadığının altını çizen Unakıtan, "Turgut Özal döneminde burada fabrika yapmanın parası ödeniyordu. Ne fabrikası yaptın, ne kadar ödedin. Şu kadar. Al sana para. Paralar alınıp iç edildi, fabrikalar yapılmadı. Teşvikle buralar kalkınsaydı, cennet olurdu cennet. Ama olmadı. Neden. Alt yapısı olmayan bir yere kimse gidip yatırım yapmaz." dedi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise, VASİAD ve EGSİAD tarafından yapılan bu çalışmanın kardeşlik ve gönül birlikteliği açısında olumlu bir davranış olarak gördüklerini söyledi. Çelik, bu teşebbüslerin maddi ve manevi sonuçsuz kalmayacağını belirterek, "Bütün dostlarımızdan sadece bir tanesi bile hayırlı bir adım atarak buradaki işadamlarımızdan biriyle hayırlı bir işbirliği yaparsa bu toplantının hedefine ulaşmış olacağını kabul edeceğiz. Ancak bunun daha çok ötesinde kardeşliğimizin, dostluğumuzun pekişmesinde, Türkiye'nin birlik ve beraberliğinin pekişmesi açısında bu buluşmayı önemli gördüğümü söylemek istiyorum." dedi.

"TERÖR VE TERÖRİSTLE ASKER, TERÖRİZMLE BİZ MÜCADELE EDECEĞİZ"

Çelik, bölgeye ilişkin değerlendirmelerde bulunarak hükümetin yaptığı icraatları anlattı. Bölgenin en sıcak olan terörle değerlendirmelerde bulunan Çelik, terörle ve teröristle mücadeleyle terörizmle mücadelenin farklı şeyler olduğunu vurguladı.

Bakan Çelik, terör ve teröristle asker, polis, güvenlik güçleri mücadele edeceğini anımsatarak, şunları söyledi: "Ama terörizmle biz, siz mücadele edeceğiz. Çünkü bu işin ekonomik, siyasal, kültürel, dini ve psikolojik boyutu var. Bunu askere, polise havale edemezsiniz. Bunu biz yapmak zorundayız. Eğer Türkiye'de birlik ve bütünlüğe inanıyorsak, ki inanıyoruz. Bu memleketteki tüm insanları eğer kardeş kabul ediyorsak. Bu memlekette bunu tesis etmek zorundayız.''

Bakan Çelik, 2004 yerel seçimlerinde Van'da yerel seçimi kazandıklarında kendisine "DEHAP'ın bir kalesini fethettiğinizi söyleyebilir misiniz?" şeklinde soru sorulduğunu dile getirerek, "O zaman burada kimseye ait bir kale yok. Bütün kaleler millete aittir. Biz sadece halkımızın gönlünü fethettik. Devletin şefkat elini milletin yanağında hissettirdik. Bu nedenle milletimiz yerel seçimlerde 21 belediyeden 17'sinin yönetimini bize verdi." dedi.

Bakan Çelik, insanlara balık tutmayı öğretecek bir girişim için Van'da toplandıklarını ifade ederek, Van'ın iş yerlerinin açılacağı, insanlara iş imkanı ve istihdam sağlayacak özel sektör yatırımlarına ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Çelik, küreselleşmeye karşı durarak içimize kapanmamızı isteyenlerin Türkiye'nin, dışarıdan yönetilen ve yönlendirilen bir ülke olmasını istediklerini sözlerine ekledi.

MERAL: "YATIRIMDAN ÖNCE TANITIM ŞART"

TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral ise, sadece devletin teşvik vermesiyle buralara yatırım yapılması için yeterli olmadığını belirterek, bir insanın görmediği, tanımadığı ve hakkında fikir sahibi olmadığı yere yatırım yapmasının mümkün olmadığını söyledi.

Bu tür organizasyonlarla işadamlarının bölgeyi ve illeri daha iyi tanımaya başlayacaklarını ifade eden Meral, "Van'da yaptırdığınız bir kahvaltı ile en az 15-20 rakip ili sıralamada altına alır. Bu sebeple TUSKON ve bağlı federasyonlarımızla mümkün olduğunca fazla işadamlarımızı bölgeye getirerek, buradaki insanlarla hasbihal etmeye ve dertleşmeye çalışıyoruz. Bu kadar işadamını buraya gelmesi bir isteğin göstergesidir. Şimdiye kadar yaptığımız bu tür organizasyonlarla az da olsa sonuç alıyoruz. Erzurum, Diyarbakır'da sonuçlar aldık. Van'da bir işadamımız şimdi 70 kişi istihdam edeceği bir mukavva fabrikası kuruyor." şeklinde konuştu.

VASİAD Başkanı Ali Çiçeksay ise, bu tür organizasyonlarla ülkemizin geçtiği bu zor dönemlerde birlik ve kardeşliği pekiştirmek hem de bölgenin yatırım imkanlarının batıdan gelen işadamlarına göstermek olduğunu söyledi. Çiçeksay, bu etkinliklerden hemen sonuç almayı beklemediklerini dile getirerek, batıdan gelen 110 işadamının aynı zaman Van'ın birer gönül elçisi olmalarını istedi.

İş'te Gönül Köprüsü programına Bakanlar Çelik ve Unakıtan'nın yanı sıra TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral, Van Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Burhan Yenigün, AK Parti Milletvekilleri Kayhan Türkmenoğlu. Kerem Altun, İkram Dinçer, Türkiye Genç İşadamarı Derneği Genel Başkanı Hazım Sesli, TUSKON'a bağlı federasyonların ve derneklerin genel başkanları ile çok sayıda işadamı katıldı.

Programın sonunda Bakanlar Çelik ve Unakıtan'a üzerinde Van Kedisi resim olan çini hediye edildi. Akşam yemeğinin ardında iş görüşmelerine geçildi.

(Cihan Haber Ajansı) 06.07.2008 00:47

Diğer Haberler
ANSİFED'den İş Platformuna Davet
10 Bin Sanayici İzmir`de Buluşacak
DAKİK Projeleri İstanbul`da İşadamlarıyla Buluşuyor
On Bin İşadamı İki Yüz Proje İçin Bir Araya Gelecek
`Afrika`ya Bugün Giden KOBİ`ler 10 Yıl Sonra Dev Olacak`
`Nefes Aldıracak` Pazarlar Buluyor
ANSİFED, Dernekler Arasında Köprü Görevi Görüyor
İhracat İthalatı Karşılamadı Ama Ticaret Fazlası Vermeye Başladı!
"İmalatçı KOBİ'ler 100 Bin Dolarlık Faizsiz Kredi İçin Acele Etsin"
Küresel Dalgaya Karşı Acil Eylem Planı
"İşbirliği Platformu" Tuttu. Egeli Sanayiciler İkinci Kez Bir Araya Geliyor
Afrika Açılımı Çarkı Tersine Döndürdü
Unakıtan`dan esnafa müjde
Bangladeş Ticaret Ve Eğitim Bakanı TUSKON’da işadamları ile kahvaltıda bir araya geldi
Türkiye'nin en önemli sorunu cari açık
Afrika ile ticareti sevdik yeni hedef 30 milyar dolar
Türkiye-Afrika İşbirliği zirvesi başladı
TİM, Afrika'yı Türkiye'nin Zenginleşme Projesi Olarak Belirledi
Türkiye, Afrika liderleriyle buluşuyor
Demokrasi Olgunlaştı

  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Atlanta Ticaret Heyeti Programı
  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama