www.tuskon.org | TUSKON en page d’accueil | Ajouter aux favoris
ABD İle İlişkilere İstanbul Merkezi Dopingi

ABD`nin Georgia eyaletinde temaslarda bulunan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Atlanta kentindeki İstanbul Merkezi`nin (Istanbul Center) resmi açılışını gerçekleştirdi.

Açılışa katılan Türklerle sohbet eden Tüzmen, `Burada karşılaşmış olduğum nitelikli topluluk, geleceğe daha da güvenle bakmama neden oldu.` dedi. Türkiye`nin bugüne kadar en büyük eksikliğinin yetişmiş insan gücü olduğuna dikkat çeken Bakan Tüzmen, `Senelerce ıskaladığımız ülkemizin tanıtımı konusunda artık yeni fırsatlar yakaladığımızı görüyorum.` diye ekledi.

Türkiye`nin OECD ülkeleri içinde yüzde 36`lık ihracat artışı ile ilk sırada olduğuna dikkat çeken Bakan, Türkiye ile Amerika arasındaki yıllık ticaret hacminin 12 milyar dolar olduğuna işaret ederek, bunu İstanbul Merkezi gibi kuruluşların desteğiyle dengeli bir şekilde 15 milyar dolara çıkarmayı arzu ettiklerini belirtti.

Illiniois, New York, Georgia, California, Texas ve Florida`nın Türkiye`nin odaklandığı eyaletler olduğunu belirten Bakan Tüzmen, bu altı eyaletin Amerikan ihracatının da yüzde 60`ını yaptığına değindi. Bu eyaletlerin Türkiye`nin ABD`de açılımı için ideal merkezler olduğunu kaydeden Tüzmen, İstanbul Merkezi gibi kuruluşların, ticaret hacminin artırılmasına yönelik yaptıkları stratejilerde en önemli ayağı oluşturduğunu kaydetti. Türkiye`nin 2012 için ihracat hedefinin 200 milyar dolar olduğunu açıklayan Tüzmen, Cumhuriyet`in 100. yılı için öngördüğü rakamın 500 milyar dolar olduğunu ifade etti.

İhracatın artmasında özel teşebbüslerin önemine işaret eden Tüzmen, Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu`nu (TUSKON) örnek gösterdi. Afrika kıtası ülkeleri ile toplam ihracatlarının 250 milyon dolar olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti: `Ancak TUSKON ile birlikte yaptığımız Afrika Zirvesi ile bugün ihracat rakamımız 5 milyar dolara ulaştı. Yeni açılımlarımız olacak ve bunları sizlerle beraber yapacağız. Hedeflerimize ulaşmada sizlerle birlikte elbirliği içinde çalışacağız.`

Türkiye`nin uluslararası arenada tezlerini doğru anlatmada yaşanılan sıkıntıları dile getiren Bakan Tüzmen, özellikle yurtdışında yaşayan Türklerin, çocuklarını politika, sendika gibi sosyal içerikli aktivitelere katmasını istedi. Bakan Kürşad Tüzmen`den önce kürsüye gelen İstanbul Merkezi`nin başkanı Tarık Çelik, Kennesaw Eyalet Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttükleri `Türkiye Yılı` projesi hakkında bilgi verdi. Bir yıl boyunca irili-ufaklı 60 kadar etkinliğin yapılacağına işaret eden Çelik, `Eminim ki bu senenin sonunda Atlanta`da, Türkiye`nin, hak ettiği kadar olmasa da şimdiye kadar yapılmış en iyi tanıtımlarından biri gerçekleştirilmiş olunacak.` dedi. Atlanta şehrinde iki merkezlerinin bulunduğunu belirten Çelik, buralarda sosyal içerikli faaliyetler ile eğitim, diyalog, Türkiye`nin tanıtımına yönelik çeşitli aktivitelerde bulunduklarını dile getirdi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de örgüt olarak şimdiye kadar başarı ile gerçekleştirmiş olduğu açılımların benzerini ABD ile de yapmak istediklerini belirtti.

2008-10-09 Zaman

Autres nouvelles
Les Leçons Turques du Commerce Extérieur
Partenariat Afro-Turc : Une Opportunité à Saisir par les Opérateurs Economiques Maliens
Le sommet de la coopération Afrique-Turquie
Pont du commerce extérieur Turquie Afrique 2 : Prospections pour une coopération plus approfondie
Pont du Commerce Extérieur entre l’Afrique et la Turquie « TUSKON 2007
Turquie-Afrique II : La foire aux affaires!

  Mission d’Affaires en Côte d’Ivoire et au Bur...
  Sommet Afrique-Turquie
Le message du président
Nos Bureaux
Conseil Administratif
TUSKON dans la presse
   Vos demandes et vos désirs |  Plan du site |  Banniére TUSKON en page d’accueil |  Page d’accueil   
Tout droit reservé © 2006-2008 Design et programming