www.tuskon.org | TUSKON en page d’accueil | Ajouter aux favoris
TUSKON'dan Yapıcı Öneriler

REEL SEKTÖR KÜRESEL KRİZDEN EN AZ ETKİLENMEK İÇİN DESTEK İSTİYOR

TUSKON üyeleri reel sektörün moralitesinin yüksek olması, krizin en hafif şekilde geçirilmesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyor. Bu amaçla alınacak çok küçük tedbirlerle iş dünyasının sorunlarının çözüleceği, üretimin sürdürülebilmesi ve istihdamın devamı için geçici bir süre de olsa aşağıdaki tedbirlerin bir an önce alınması gerektiğine inanıyor.

1. İşçi çıkarmayan işletmelerin desteklenmesi, bu amaçla işsizlik fonunda biriken yaklaşık 30 Milyar YTL’den bir kısmının geçici bir süre %5 ile % 10 arası oranda işveren üzerindeki SSK primlerine ve çeşitli vergilere indirim olarak yansıtılması.
2. Son zamanlarda artan elektrik fiyatları üreticiyi zor durumda bırakmaktadır. Yine belirli bir süre için tüm üreticilere yönelik sanayi elektrik tarifelerinde % 5 indirim uygulanması.
3. İhracatçılara yönelik Eximbank kredilerinde piyasa şartlarına göre minimum % 5 daha cazip kredi faizleri uygulanması
4. Dünya piyasalarındaki petrol fiyatlarındaki düşüşün özellikle nakliye firmalarına bir an önce yansıtılması.
5. İç ticareti canlandıracak faaliyetler desteklenerek yerli malı tüketiminin teşvik edilmesi ve tüketicinin bilinçlendirilmesi.
6. Küresel krizle birlikte meydana gelen nakit sıkışıklığı ve kredi kullanımında yaşanan problemlerin devlet bankaları aracılığı ile aşılması, bu amaçla Ziraat, Halk ve Vakıf Bankalarının esnaf ve sanayiciye yönelik kredilerin devamlılığının sağlanması ve BDDK koordinasyonunda reel sektör ve bankacılık sektörünün işbirliği içerisinde çalışması.
7. Şu an başarılı bir şekilde faaliyetlerini sürdüren KOSGEB aracılığıyla, küçük ve orta ölçekli sanayiciye yönelik kredi desteklerinin artırılması ve daha aktif bir şekilde devam ettirilmesi.
8. Yeni teşvik yasası çıkana kadar, mevcut yürürlükteki teşvik yasasının bir yıl daha uzatılması ve bu teşvikin tüm bölgelerde yeni yatırımlar ve devam eden işletmeleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi.
9. Yeni pazarlar ve uzak mesafeler için navlun desteği sağlanması
10. İhracat amaçlı üretim yeri ile limanlar arasındaki iç nakliyelerde kullanılan akaryakıta yönelik özel indirim uygulanması
11. Euro ve ABD dolarının YTL karşısında değer kazanmasıyla birlikte bu durumu ihracatçı açısından avantaja çevirebilmek için ileride döviz kurunun tekrar düşme ihtimaline karşılık, ihracatçıya kur garantisi getirilmesi ve bunun ihracatçılara çok iyi anlatılması, kur artışının fırsata dönüştürülmesi.
12. Toplumsal moral ve motivasyonun çok önemli olduğu bu dönemde hükümetin, devlet kurumlarının ve iş dünyasının yapıcı ve çözüme yönelik olmayan açıklamalardan uzak durması.

Autres nouvelles
Les Leçons Turques du Commerce Extérieur
Partenariat Afro-Turc : Une Opportunité à Saisir par les Opérateurs Economiques Maliens
Le sommet de la coopération Afrique-Turquie
Pont du commerce extérieur Turquie Afrique 2 : Prospections pour une coopération plus approfondie
Pont du Commerce Extérieur entre l’Afrique et la Turquie « TUSKON 2007
Turquie-Afrique II : La foire aux affaires!

  Mission d’Affaires en Côte d’Ivoire et au Bur...
  Sommet Afrique-Turquie
Le message du président
Nos Bureaux
Conseil Administratif
TUSKON dans la presse
   Vos demandes et vos désirs |  Plan du site |  Banniére TUSKON en page d’accueil |  Page d’accueil   
Tout droit reservé © 2006-2008 Design et programming