www.tuskon.org | TUSKON en page d’accueil | Ajouter aux favoris
Krize İnat, 10 Bin İşadamı İzmir'de Buluştu

İzmir İş dünyası küresel kriz sebebiyle tedirginlik yaşarken Türkiye'nin dört bir yanından 10 bini aşkın işadamı İzmir'de bir araya geldi.

TUSKON üyesi Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamlan Federasyonu (ESİDEF) tarafından düzenlenen 2. İş Geliştirme Platformu'nda 35 sektörden 220 firma toplam 290 stant açtı. Bugün sona erecek olan etkinlikte toplam 20 bini aşkın iş görüşmesi yapılması bekleniyor.

İzmir Kültür Park'ta düzenlenen platforma, Etiyopya'nın Oramia Eyaleti Cumhurbaşkanı Dago Abadullagamadmr'in başkanlığındaki 12 kişilik heyet de katılıyor. ESİDEF İş Geliştirme Platformu'nun açılışı Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de katıldığı bir törenle gerçekleştirildi. Burada konuşan Bakan Gönül, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne seçilmesini büyük bir basan olarak nitelendirdi. Gönül, "Özal'la birlikte Türk ekonomisinin dışa açılma dönemi oldu. Propaganda saymazsanız, bizim dönemimiz de dünya ekonomisiyle entegrasyon dönemidir. Böyle bir entegrasyon olmasaydı, Türkiye BM Güvenlik Konseyi'ne seçilebilir miydi?" dedi. Küresel malî krize de değinen Milli Savunma Bakanı, tedbirler sayesinde Türkiye'nin fazla etkilenmediğine dikkat çekti. Daha çok Avrupa ülkelerine ihracat yapan Türkiye'nin, krizi komşu ülkelere ihracatını artırarak aşabileceğini aktardı. ESİDEF'in İzmir'de düzenlediği 2. İş Geliştirme Platformu'nun açılışını Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile Etiyopya'nın Oramia Eyaleti Cumhurbaşkanı Dago Abadullagamadmr birlikte yaptı.

ESİDEF'in etkinliğine Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı. Bakan Çağlayan, stantları tek tek gezdi. Çağlayan, gazetecilerin soruları üzerine Türkiye'nin bankacılık sektörünün AB ve ABD'nin birçok bankasının sermaye yeterlilik rasyosunun iki katının üstünde olduğunu belirtti. Çağlayan, işadamlanna da Afrika ülkeleriyle ekonomik köprü kurmalan tavsiyesinde bulundu.

Etiyopya Oramia Eyaleti Cumhurbaşkanı Dago Abadullagamadmr ise etkinlikle Etiyopya ile Türkiye arasındaki tarihî bagların daha da güçleneceğini ifade etti. Misafir Cumhurbaşkanı, ülkesinde Türk işadamları için sanayi sitesi kurmak amacıyla çeşitli anlaşmalar imzaladıklarını hatırlatarak, "Etiyopya'daki Türk okullarının sayısını artırmanızı istiyoruz." diye konuştu.

ESİDEF Başkanı Ramazan Davulcuoglu da geçen yıl ilki düzenlenen İş Geliştirme Platformundan bekledikleri verimi aldıklannı söyledi. Davulcuoglu, kriz ortamında bile organizasyona yönelik talepten memnuniyet duyduklannı dile getirdi. Son günlerde küresel krizin özel sektörle ekonomi yönetimi arasında ihtilaf konusu olmasını kaygıyla izlediklerini vurgularken, iş dünyası örgütleriyle ekonomi yönetimi arasında restleşmelere varan gerginliğin yanlış olduğunu ifade etti. 'Kriz bizi etkilemez' söylemini de 'Kriz çok sert' söylemini de doğru bulmadıklarını ifade etti.

Davulcuoglu'na göre küresel krize karşı bir dizi önlem alınması gerekiyor. İş dünyası da krizi fırsata çevirmeyi bilmeli. ESİDEF'in ekonominin canlanması için yoğun çaba harcadığını kaydeden Ramazan Davulcuoglu, küçük ve orta büyüklükte işletmeleri dış ticaretin ve özellikle de ihracatın bir parçası yapabilme hedefine yogunlaştıklannı aktardı.

İzmir Ticaret Odası (IZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ise Ege ve Akdeniz bölgelerinin Türkiye'nin lokomotifi olduğunu belirtti. 2. İş Geliştirme Platformu'nun açılış toplantısına İzmir milletvekilleri Mehmet Ali Susam, Tuğrul Yemişçi, İbrahim Hasgür ile İzmir Valisi Cahit Kıraç, Manisa Valisi Celalettin Güvenç, İzmir İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İZTO Meclis Başkanı Necip Kalkan ve çeşitli meslek kuruluşlannın İzmir temsilcileri katıldı.

ZAMAN  19.10.2008

Autres nouvelles
Les Leçons Turques du Commerce Extérieur
Partenariat Afro-Turc : Une Opportunité à Saisir par les Opérateurs Economiques Maliens
Le sommet de la coopération Afrique-Turquie
Pont du commerce extérieur Turquie Afrique 2 : Prospections pour une coopération plus approfondie
Pont du Commerce Extérieur entre l’Afrique et la Turquie « TUSKON 2007
Turquie-Afrique II : La foire aux affaires!

  Mission d’Affaires en Côte d’Ivoire et au Bur...
  Sommet Afrique-Turquie
Le message du président
Nos Bureaux
Conseil Administratif
TUSKON dans la presse
   Vos demandes et vos désirs |  Plan du site |  Banniére TUSKON en page d’accueil |  Page d’accueil   
Tout droit reservé © 2006-2008 Design et programming