www.tuskon.org |  |
Türk KOBİ'lerinin Yeni Ticaret Üssü: Mozambik

Türk ihracatçısı, Avrupa pazarının daralmasıyla birlikte başka pazarlara yöneliyor. Afrika pazarı hem ihracat hem de yatırım açısından iştah kabartıyor.

Türkiye'nin en fazla ihracat yaptığı Avrupa pazarının ekonomik krizin etkisi ile daralacağı beklentisi, ihracatçıyı bu pazarda yaşayacağı kaybı, başka ülkelerle aşmaya yönlendiriyor. Hem ihracat, hem de yatırım için en dikkat çeken kıta ise Afrika. KOBİ'lere Afrika'nın kapılarını aralamak amacıyla Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) kurduğu 'Afrika Dış Ticaret Köprüsü'nün de etkisiyle Güney Afrika, Zimbabve ve Mozambik gibi ülkeleri keşfeden Türk firmaları, bu bölgeleri ihracat üssü yapmaya başladı.

Özellikle kıtanın güneydoğusunda kalan Mozambik hem ticaret, hem de yatırım bakımından Türk firmalarının iştahım kabartıyor. Uzun yıllar Portekiz'in sömürgesi olduktan sonra 1975 yılında bağımsızlığım ilan eden, 1990'lı yıllara kadar iç savaşla boğuşan Güney Afrika ülkelerinden Mozambik'in kalkınma hamleleri, Türk işadamlarının bölgeye olan ilgisini artırdı. 2004 yılından itibaren Mozambik'i keşfetmeye başlayan Türk firmaları, özellikle son 1-2 yıldır bölge ziyaretlerim artırmış durumdalar.

Mozambik pazarında aktif olarak çalışan firmalar arasında Nazlı Gıda, İzmirli gelinlik firması Madam Burcu, MGM Tekstil, Özdamarlar Un Sanayi, Oba Makarna, Aldora Mobilya, Ahlesa Blanket, Durum Gıda, Kumtel gibi isimler yer alıyor. Güney Afrika ülkelerinden Mozambik'e giden ilk gruplar arasında Erzincanlı işadamları başı çekiyor. Mozambik pazarında yaptıkları geniş fizibilite çalışmalarının ardından bölgede iş yapmaya başlayan Erzincan Genç İşadamları Derneği'nin (EGIAD) üyeleri, ticaretin ardından üretici olmaya da hazırlanıyor. EGIAD Başkam Ümit Sudaş, "Bu ziyaretimiz esnasında pazardaki boşluğu gördük. 8 kişi bir araya gelerek kurduğumuz şirketle bölgede iş yapmaya başladık. Nazlı Gıda'nın ve Oba Makarna'nın Mozambik distribütörlüğünü aldık" dedi. 2007'nin 10'uncu ayından bugüne 1.5-2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıklayan Sudaş, farklı alanlar üzerinde de araştırmalarının sürdüğünü aktardı. 50 yıllık inşaat açığını Türkler kapatabilir En büyük hedeflerinin Mozambik'te inşaat işine girmek olduğunu kaydeden Sudaş, bölgede inşaatla ilgili 50 yıllık bir açık bulunduğunu belirtti. "Konut, iş ham, hangar, üstyapı-altyapı inşaatın her alanında ciddi bir iş potansiyeli var" diyen Sudaş, bölgede 1960'lı yıllardan bu yana inşaat yatırımı yapılmadığını söyledi. Türkiye'nin Kuzey Afrika ülkeleriyle ticareti ilişkiler kurduğunu ancak Orta ve Güney Afrika'da ayak basmadığı ülkeler bulunduğunu söyleyen Sudaş, şöyle devam etti: "Bu bölgelere tamamen Avrupalılar hakim. Bizi, Türk ürünlerini tanıdıkça onlar da pazara girmemizi istiyorlar. Afrika'yı keşfetmemiz lazım." Enerjide 5 milyar dolarlık pasta iştah kabarttı Mozambik'te gıda ve inşaat yatırımlarının yanında ciddi oranda enerji pastası da bulunuyor. Ülke, özellikle yeraltı zenginlikleri bakımından başta Avrupalı olmak üzere uluslararası yatırımcıların göz hapsinde.

Mozambik'e ne satılır?

Balık türleri ve bazı deniz mahsulleri dışında ülkede tüketilen hemen hemen bütün ürünler ithal edildiğinden her türlü ürün için büyük bir pazar potansiyeli bulunuyor. Tarım ve gıda ürünleri, her türlü mobilya, her türlü tekstil ve hazır giyim ürünü, kimyasal ürünler, tarım makineleri, dayanıklı tüketim ürünleri, temizlik ürünleri, inşaat malzemeleri, seramik, mutfak ve banyo araç gereçleri Türkiye'nin ağırlıklı olarak bölgeye ihraç edebileceği ürünlerin başında geliyor. Türk işadamları 2004 yılından bu yana Mozambik'te varlıklarını hissettirmeye başlarken, geçen yıl 20'den fazla Türk gurubu ülkeyi ziyaret etti. 1-7 Eylül 2008 tarihleri arasında düzenlenen Mozambik Ulusal Fuarı'na da 25 Türk firması katıldı. Ümit Sudaş, özellikle bölgenin kuzeyinde madenle ilgili devletin önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yapacağı 5 milyar dolarlık bir yatırımın söz konusu olduğuna dikkat çekti. Dünyanın birçok ülkesinin bu yatırımdan pay almak amacıyla bölgede yer almaya başladığını aktaran Sudaş, "Ülke olarak biz de bu pastadan nasıl pay alabiliriz, ona bakmamız lazım. Fırsatları değerlendirmemiz lazım" dedi. Ümit Sudaş, yatırım ortamı olarak Mozambik'te bulunan önemli fırsatlan şöyle anlattı: "Mozambik'te yatırım teşvikleri var. En büyük imkanlardan biri tarım. Tarım ürünleri, tarım makinelerinde ciddi bir açık var. İklim çok müsait, yılın 11 ayında tarım yapılabilir" diye konuştu. Mozambik'te üreterek çevre ülkelere ihracat yapmanın daha cazip olduğunu söyleyen Sudaş, "Çünkü Afrika Birliği bu yılın sonu itibariyle tamamen yürürlüğe girecek. Bu birlik Güney Afrika kıtasındaki 12 ülkeyi kapsıyor. Burada üretilen herhangi bir ürünün bu 12 ülkede gümrüksüz ve vergisiz olarak dolaşım hakkı olacak. Yani gümrüksüz ihracat hakkı olacak" dedi. Yannm maliyetlerinin de Türkiye'ye göre çok avantajlı olduğunu savunan Sudaş, işçilik giderlerinin Türkiye'de 500-600 YTL iken Mozambik'te 50-150 dolara geldiğini belirtti.

Yeni pazar arayışları içerisinde Afrika pazarını değerlendiren ve 2007 yılından itibaren Mozambik'e ürün vermeye başlayan Nazlı Gıda, Nazo markasıyla Mozambik'e aramalı içecek tozları satıyor. Bölgede bir distribütör aracılığıyla işe başlayan firma, aramalı içeceklerden sonra cips, sakız, çikolata gibi diğer ürün gruplarını da Mozambik halkının beğenisine sunmayı hedefliyor. Uzun vadede bölgede yatırım planladıklarını açıklayan Nazlı Gıda'nın Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Kurt, "Türkiye ile uzaklık ciddi bir maliyet oluşturduğu için ürünlerimizi burada üretmeyi hedefliyoruz. Gelecekte büyüyecek olan pazara daha kolay ulaşabilir olmak istiyoruz" dedi. Ülkede yürüttükleri etkin tanıtım çalışmaları sonrasında bölge halkının yüzde 80'inin Nazo markasını bildiğini söyleyen Kurt, "Mozambik'te mango çok sevilen bir meyve. Yerel damak tadına uygun mango aramalı toz içecek çıkardık. Ancak şaşırtıcı bir şekilde Mozambik'te en fazla satan ürünümüz limon aramalı içeceğimiz" diye konuştu. 

DÜNYA 03.11.2008

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå