www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Obama, ABD İle Ticaretimizi Artırır

TUSKON Başkanı Meral: Obama ile değişen rüzgar, küresel krizin etkilerini hafifletecek; dünya ticaretine olumlu yönde tesir edecek.

TİM Başkanı Büyükekşi: Obama, bizim için fırsat, yeni dönemde Amerikan pazarında daha çok yer almak için çaba göstermeliyiz. 

DEİK İc. Kur. Baş. Yırcalı: Amerika ile ticaretimiz yöne dönemde daha da önem kazanacak. Obama, Türkiye ile ilişkileri geliştirecek.

Barack Obama'nın seçimleri kazanarak ABD'nin 44. başkanı olması ile gözler iki ülke arasındaki ticari ilişkilere çevrildi. Türk-Amerikan ticareti son yıllarda adeta yerinde sayıyor. Bu ülkeye yapılan ihracat yerinde sayarken, ABD'den ithalat artıyor. Toplam ihracatın içinde ABD'ye yapılan ihracatın payı son yıllarda yüzde 4'lere kadar geriledi. İş dünyası, Obama ile birlikte ikili ticaretin ve ihracatın yeniden yükseliş eğilimine girmesini umuyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Obama'nın başkan seçilmesinin fırsat olabileceğini belirtti. Obama'nın yenilikçi olması ve değişimi önermesinin önemli olduğunu ifade eden Büyükekşi, "Bu ülkeye yapılan ihracatın toplam içerisindeki payı giderek azalıyor. Bunun artmasını istiyoruz. Küresel kriz ABD'de başladığı için yeni dönemde bu pazarda daha aktif rol almak için daha çok çalışmamız gerekiyor." dedi.

Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral ise Obama ile değişen rüzgârın küresel krizin etkilerini hafifleteceğini vurguladı. Bunun da dünya ticaretine olumlu yansıyacağını kaydetti. Meral, Obama'nın seçilmesinin dünyadaki ekonomik ilişkilere faydalı olacağını kaydetti. ABD'nin, 12 Eylül saldırılanndan sonra Müslümanlara ve Müslüman işadamlarına takındığı tavrın ikili ilişkileri soğuttuğunu hatırlatırken, "Türk işadamları dahil bu ülkeye giriş çıkışlarda yaklaşım tarzı ticaretteki artışa mani oluyordu." diye konuştu.

Dış Ekonomik İlişkiler (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı da Amerika ile ticari ilişkilerin yeni dönemde önem kazanacağını belirterek küresel kriz sebebiyle kısa zamanda büyük artışlar beklenmemesi gerektiğini aktardı. Yırcalı, Obama sonrasında ABD ile ilişkilerin mevcut halinden daha geri gitmeyeceğini dile getirdi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, Obama'nın öncelikle ABD'nin ekonomik problemlerini çözmek için çalışacağını, ABD ekonomisindeki iyileşmenin tüm dünya gibi Türkiye ekonomisine de olumlu yansıyacağını söyledi.

Türkiye ile Amerika arasındaki ticari ilişkiler son dönemde artış göstermedi. 2004 yılında bu ülkeye 4 milyar 860 milyon dolarlık ihracat yapılırken aynı rakam geçen yıl sonunda 4 milyar 145 milyon dolara kadar geriledi. İthalatta tam tersi bir durum yaşandı. ABD'den 2004 yılında 4 milyar 747 milyon dolarlık ithalat yapılırken aynı rakam 2007 sonunda 8 milyar 144 milyon dolara yükseldi. Türkiye'nin ABD'ye ihraç ettiği ürünler arasında hazır giyim, tekstil ürünleri, demir çelik, işlenmiş doğal taşlar, makineler, elektrikli ürünler, kuyumculuk ürünleri ve gıda bulunuyor. İthal edilen ürünler arasında ise organik kimya, eczacılık, demir çelik ürünleri, pamuk, kimyasal ve plastik ürünler, taşıt, kâğıt ve gıda ürünleri yer alıyor. Türkiye'de 922 ABD'li firmanın 9,5 milyar dolarlık yatırımı bulunuyor.

Mali krize karşı en doğru seçim

Amerika'da Barack Obama'nın başkan seçilmesi, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD)'ni de memnun etti. TÜSİAD International Başkanı Aldo Kaslowski, Demokrat Parti adayı Obama'nın seçimi kazanması ile finansal kriz için 'doğru ve yerinde' birinin seçildiğini ifade etti. Başkanlık seçimlerinin, 'ABD'lilerin bir değişim kararının' belirtisi olduğunu vurgulayan Kaslowski, "Zaten bütün dünya da bunu bekliyordu. Seçimler bizim için de çok iyidir. Hem ABD hem de dünya için çok güçlü bir başkana ihtiyaç var. Bu finansal kriz için de doğru ve yerinde birinin seçildiğini tahmin ediyorum." diye konuştu. Aldo Kaslovvski, seçim sonucuTUSIAD International Baş. Aldo Kaslovvski nun ABD'nin içinde bulunduğu krizi nasıl etkileyeceği konusunda da şunları söyledi: "Obama'nın kazanmış olması, her halükarda bu konulara çok daha vâkıf olması sebebiyle bir ilerleme kaydedilecektir. Bu kriz ucu gözükmeyen bir krizdir. Bunun ne kadar süreceğini söylemek için henüz erken. Çünkü reel sektörü ancak şimdi ilgilendiriyor." Türk-Amerikan ilişkilerinin bundan sonraki seyri ile ilgili bir şey söylemek için henüz erken olduğunu aktarırken "Biliyoruz ki seçim kampanyalarında söylenenler sonra değişebilir. Ancak bana göre Obama'nın dış konularda seçmiş olduğu yardımcısı oldukça tecrübeli biri." açıklamasını yaptı.

Piyasalar Obama ile rahatlar

Türk Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Haluk Dinçer, Amerika'da başkanlık seçimini kazanan Obama'nın piyasaların güven veren lider ihtiyacını büyük ölçüde karşılayacağını ve global mali krizin Obama ile daha rahat aşılabileceğini belirtti. Dünya borsalarının iki gündür gösterdiği performansın da bunu destekler nitelikte olduğunu dile getirdi. Seçimlerde ABD'nin en zor günlerinde bile kendisini yenileyebildiğini gösterdiğini vurgulayan Dinçer, "Gerçekten bir fırsatlar ülkesi. En zor zamanlarında dahi tekrardan küllerinden doğabiliyor. Bu da onun gücünü gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu. Seçim sonuçlarının ABD'nin imajına çok ciddi katkıda bulunacağına inandığını ifade ederek, son 8 yılda yönetimin hatalı politikalarından dolayı hem Türkiye'de hem de dünyada çok olumsuz bir imaj oluştuğunu anlattı. ABD'nin 'gözünü para bürümüş, kavgacı' imajının Obama ile değişebileceğini kaydetti. Demokratların iktidarında ABD ile bölgenin süper gücü Türkiye arasındaki işbirliğinin gelişeceğine inandığını bildirdi. ABD ve Türkiye'nin bölgede istikrar istediğini, menfaatlerin aynı yönde olduğunu sözlerine ekledi. ABD Hazine Bakanlığı için 3 isim ABD'de seçimi kazanan Barack Obama'nın, giderek derinleşen malî krize çözüm bulmak için kabinesinin önemli pozisyonlarına atayacağı isimleri gecikmeden açıklaması bekleniyor. Bu çerçevede öncelikle hazine bakanının açıklanacağı ifade ediliyor. Hazine bakanı adayları arasında hazine eski bakanlarından Lavvrence Summers, Merkez Bankası (FED) eski başkanlanndan Paul Volcker ile New York FED Başkanı Timothy Geithner'ın adı geçiyor. Hazine'nin koltuğuna oturacak isim, 700 milyar dolarlık kurtarma paketinin uygulayıcısı olacak.

ZAMAN 06.11.2008

Diğer Haberler
Komik iddaya net cevap - İZLE
TUSKON’dan Krize Karşı Afrika Turu
TUSKON Başkanı Meral: Önümüzdeki Yılı Rahat Geçirelim Küresel Aktör Oluruz
TUSKON: Kalifiye Eleman Sorunu Çözülmeli
KASİF, 'Proje Uzmanı ve Yöneticisi Kursu' Açarak 90 Genci İş Sahibi Yapacak
Devlet Yatırımları Artırılmalı İç Piyasa Canlandırılmalı
Kriz Felaket Tellallığı İle Değil Moralle Aşılır
TUSKON Sri Lanka Cumhurbaşkanını Ağırladı
Başbakan`dan TUSKON`a Övgü: İhracat Pazarlarımızı Çeşitlendiriyorsunuz
Anadolu'nun 'Fırsatlar Fotoğrafı'
Trabzon GAP'ın Kuzey Kapısı Olur
Arnavutluk Cumhurbaşkanı Sn. Bamir Topi, Tuskon Yönetim Kurulu Heyetini Kabul Etti
7 Bin İş Görüşmesinin İlk Satışı 7 Tır Balıkla Sırbistan'a Yapıldı
HÜRSİAD Kasım Ayı Konuğu: Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Biru
KOBİ`ler TUSKON Köprüsünden Avrupa`ya Ulaştı
TUSKON'dan Avrupa'ya 1 Milyar Dolarlık Köprü
Burkina Faso Ticaret Heyeti
Sanayi ve Ticaret Bakanı M. Zafer Çağlayan, TUSKON Olağan Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı
Bu Fuar, 'Kriz Var' Diyenlere En Güzel Cevap
TUSKON'un Kriz Anahtarı: İnovasyon

  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
  Atlanta Ticaret Heyeti Programı
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama