www.tuskon.org | Make my home page | Add favorites
HÜRSİAD Kasım Ayı Konuğu: Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Biru

HÜRSİAD'ın Kasım Ayı Konuğumuz Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Biru ile Etiyopya Türkiye Büyükelçisi Malutu Teshome ve Etiyopya Özelleştirme ve KİT Başkanı Beyene Meskel Oldu.

Gaziantep Ticaret Odası Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya HÜRSİAD üyelerinin yanında birçok misafir iş adamı katıldı. Gecede konuşma yapan ve sorulara cevap veren Etiyopya Ticaret Ve Sanayi Bakanı Biru: Türk İşadamlarını, Enerji Ve İşçiliğin Çok Ucuz Olduğu Ülkemize Yatırıma Çağırıyoruz. dedi. Biru, Ülkesinde Enerjinin ve İşçilik Ücretlerinin Çok Ucuz Olduğunu Söyledi. 

HÜRSİAD'ın daveti üzerine Gaziantep'e gelen Girma Biru ile Etiyopya Türkiye Büyükelçisi Malutu Teshome ve Etiyopya Özelleştirme ve KİT Başkanı Beyene Meskel, Gaziantep Ticaret Odası (GTO)'yu Sanayi Odası Yönetimini ve Organize Sanayi odası Başkanı Cahit Nakıboğlunu ziyaret etti. Akşam ise iş adamlarıyla bir araya geldi. Ziyaretlerde konuşan Biru, iki ülke arasında ticaret yapmak isteyen işadamlarıyla tanışmak amacıyla Gaziantep'te bulunduklarını söyledi. Biru, asıl amaçlarının iki ülke arasındaki politik ilişkileri daha da güçlendirmek olduğunu belirtti. Etiyopya'nın ekonomik yapısına ilişkin bilgiler veren Biru, ülke ekonomisinin her yıl yüzde 10 civarında büyüdüğünü, ülkesinin politik anlamda istikrarlı olduğunu ve yabancı yatırımcılar açısından bunun son derece önemli olduğunu kaydetti. Cazip yatırım teşvikleriyle Türkiye'deki işadamlarını ülkelerine çekmeyi başaracaklarına inandığını dile getiren Biru, "Yabancı yatırımcılara yönelik cazip bir sistemimiz var. Ülkemize yatırım yapacaklara yüzde 70 oranında finansman desteği sağlıyoruz. Geri ödemeleri ise 10-15 yıla yaydık. Yüzde 70 finansman desteğine uygulanan faiz sadece yüzde 7,5. Buna ilave olarak yatırımları destekleyen birçok olanak sunuyoruz." diye konuştu.

Yatırımın şekline göre vergi muafiyeti sağlayabildiklerine de vurgu yapan Biru, gereken durumlarda bu uygulamanın 5 yılın üzerine çıkarılabildiğine değindi. Şu anda kurulu olan makine ve gerekli olan her türlü üretim araçlarını gümrük muafiyeti ile desteklediklerine vurgu yapan Biru, ülkelerinde yatırım yapanların ihracat için herhangi bir vergiye tabi olmayacaklarını da söyledi. Ülkelerinde yatırımı düşünenlere ücretsiz yer tahsis edeceklerini ifade eden Biru, şöyle devam etti: "Etiyopya'da enerji ucuz. Elektrik 5-6 sent. Bu enerji hidroelektrik santrallerinden temin ediliyor. İşçilik maliyetleri de çok düşük. Yeni üniversite mezunu bir insanı aylık 100 dolarla istihdam edebilmek mümkün. Bu avantajların başta Türkiye olmak üzere Gaziantep ve çevresindeki illerin işadamlarını cezbetmesini bekliyoruz."

Etiyopya'da tarım ve hayvancılığın çok gelişmiş olduğuna dikkat çeken TUSKON Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye'nin Etiyopya Fahri Konsolosu Osman Nakiboğlu, bu ülkede Gaziantepli sanayicilerin özellikle tekstil ve deri sektörüne yönelik yatırımlar yapabileceğini dikkat çekti. Tekstil yatırımcısının içinde bulunduğu sıkıntıları yatırımlarını bu ülkeye kaydırarak aşabileceğine değinen Nakıboğlu, "İki ülke arasında uzun geçmişe dayanan bir bağ var. Halkının yüzde 45'i Müslüman olması da bizim için bir avantajdır. Fakir ve zenginin bir arada olduğu, elektriği bol ve enerjisi ucuz bir ülke. Tüm bunlar Gaziantepli yatırımcılarımız için fırsat." şeklinde konuştu.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren GTO Başkanı Mehmet Aslan da, Türkiye ve Etiyopya'nın yürekleri kardeşçe çarpan iki ülke olduğunu söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacminin 200, Gaziantep ile Etiyopya arasındaki ticaret hacminin ise 5 milyon dolar olduğunu ve bunun çok düşük olduğunu söyleyen Aslan, bu oranın karşılıklı ciddi görüşmelerle çok daha iyi seviyelere geleceğini belirtti. Aslan, "Ülkeler arasındaki her türlü ilişkinin daha iyi seviyelere gelmemesi için hiçbir sebep yok. Bu konuda Gazianteplilerin üzerine düşeni yapacaklarından kuşkumuz yok." dedi.

Geceye Katılan Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Ş.Kmil Belediye Başkanı Metin ÖZKARSLI ve ETİYOPYA Fahri Konsolosu Osman NAKIBOĞLU tarafından Misafirler çeşitli hediyeler verildi.

Other News
Decline In Gdp Growth. Rise In Unemployment Pose Challenges
TUSKON Hosts Sri Lankan President, Businessmen
Tuskon Trade Fair Offers Something For Everyone
MARIFED Encourages Domestic Trade With Conference
Turkey Courts Africa
Government Accelerates Action Against Crisis, Seeks Cooperation With Business
TUSKON Seeks To Save Turkish SMEs From Fallout
Turkish Non-Financial Sectors May Face Severe Credit Crunch
UNAKITAN Promises Tax Reduction For Artisans
Huge potential of trade, investment between Bangladesh, Turkey exists
Reconstructing the perceptions and whispering hope to Africa
TUSKON summit calls for overhaul of African trade
South African minister committed to cooperation for success
TUSKON opens third Turkey-Africa trade summit
Tüzmen: We solved problems with neighbor states via trade
TUSKON to convene second Eurasian summit
US Market Entrance Strategy for Turkish Companies
Turkey warns on 'dilution' of its EU ambitions
Şimşek:US is definitely the biggest economy in the world, but underlined that
TUSKON opens Washington office

  Turkiye - Mid/Eastern Europe Foreign Trade Br...
  Afirica-Turkey Summit
  TUSKON, 1st General Board Meeting
Director's Message
Offices
Management Board
TUSKON on the Press
   Wishes |  Site Map |  Banner Make my home page |  Home   
All Rights Reserved © 2006-2008 Design and Programming