www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Başbakan`dan TUSKON`a Övgü: İhracat Pazarlarımızı Çeşitlendiriyorsunuz

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Konfederasyon Başkanı Rızanur Meral, küresel krize karşı mücadele önerilerinin Başbakan tarafından olumlu karşılandığını söyledi. Görüşmede dış açılım programlarından da bahsettiklerini belirten Meral, konfederasyonun çalışmaları konusunda Erdoğan`ın görüşlerini ise şöyle aktardı: `TUSKON`un Afrika, Pasifik ve Avrasya gibi yeni ticaret köprüleri kurmasına yönelik toplantıları pazar çeşitlemesi açısından son derece önemli. Bu girişim ihracat pazarını çeşitlendirecek.` Başbakanlık`ta dün gerçekleşen görüşmede iş dünyasının hassasiyetlerinin iletildiğini aktaran Meral, Erdoğan`ın ekonomideki gelişmeleri yakından takip ettiğini görerek ziyaretten huzurlu bir şekilde ayrıldıklarını söyledi.

Başbakan`dan Eximbank kaynaklarının artırılarak ihracatın desteklenmesini istediklerini belirten Meral, `Bu konuda kaynaklar artırılacak.` cevabını aldıklarını ifade etti. Meral, Erdoğan`a ihracatın düşmesine rağmen ithalattaki düşüşün daha hızlı olduğunu, böylece ihracatın ithalatı karşılama oranının düştüğünü anlattıklarını söyledi. Meral, petrolün varilinin 45 dolara inmesinin Türkiye`nin enerji faturasını 15-20 milyar dolar hafifleteceğini ifade ettiklerini dile getirdi. TUSKON Başkanı, yeni teşvik sisteminin devreye alınması ve işveren üzerindeki yüklerin azaltılmasını da talep ettiklerini kaydetti. Her türlü kamu alımında yerli malı alınmasına özen gösterilmesi gerektiğini vurguladıklarını söyledi. Mevcut teşviklerin yıl sonunda biteceğini ve geçerliliğini kaybeden teşvik belgelerinin süresinin uzatılmasını talep ettiklerini aktaran Meral, Başbakan`ın bu isteğe sıcak baktığını ifade etti.

Rızanur Meral, ziyaretlerinde son günlerin gündem maddelerinden olan IMF konusunun da gündeme geldiğini anlattı. Türkiye`nin menfaatlerini koruyan bir anlaşma yapılması gerektiğini aktardıklarını vurgulayan Meral, yeni programda büyümeden taviz verilmemesi ve üretimin desteklenmesi gerektiğine dikkat çektiklerini kaydetti. Başbakan Erdoğan`ın ise `Biz IMF`yle olan görüşmemizde ülke menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Ülke menfaatlerine ilişkin maddeleri muhafaza etmeye kararlıyız.` dediğini aktardı.

Sri Lanka cumhurbaşkanı TUSKON`da

Öte yandan resmî bir ziyaret için Türkiye`ye gelen Sri Lanka Cumhurbaşkanı Mahinda Rajapaksa ve beraberindeki heyet, TUSKON yetkilileriyle bugün bir araya gelecek. İstanbul Ceylan Otel`de Başkan Meral`in ev sahipliğindeki yemekte, karşılıklı yatırım imkânları görüşülecek.

2008-12-04 Zaman

Diğer Haberler
KASİF, 'Proje Uzmanı ve Yöneticisi Kursu' Açarak 90 Genci İş Sahibi Yapacak
Devlet Yatırımları Artırılmalı İç Piyasa Canlandırılmalı
Kriz Felaket Tellallığı İle Değil Moralle Aşılır
TUSKON Sri Lanka Cumhurbaşkanını Ağırladı
Anadolu'nun 'Fırsatlar Fotoğrafı'
Trabzon GAP'ın Kuzey Kapısı Olur
Arnavutluk Cumhurbaşkanı Sn. Bamir Topi, Tuskon Yönetim Kurulu Heyetini Kabul Etti
7 Bin İş Görüşmesinin İlk Satışı 7 Tır Balıkla Sırbistan'a Yapıldı
HÜRSİAD Kasım Ayı Konuğu: Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Biru
KOBİ`ler TUSKON Köprüsünden Avrupa`ya Ulaştı
TUSKON'dan Avrupa'ya 1 Milyar Dolarlık Köprü
Burkina Faso Ticaret Heyeti
Obama, ABD İle Ticaretimizi Artırır
Sanayi ve Ticaret Bakanı M. Zafer Çağlayan, TUSKON Olağan Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı
Bu Fuar, 'Kriz Var' Diyenlere En Güzel Cevap
TUSKON'un Kriz Anahtarı: İnovasyon
Türk KOBİ'lerinin Yeni Ticaret Üssü: Mozambik
Memduh Boydak Konya’da Tecrübe Paylaşım Toplantısına Katıldı
TÜGİK'in TUSKON Ziyareti
Sivil Toplum Kuruluşlarından Birlik Çağrısı

  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Atlanta Ticaret Heyeti Programı
  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama