www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Kriz Felaket Tellallığı İle Değil Moralle Aşılır

TÜRKİYE'Yİ köşeye sıkıştırmak için büyük sermaye gruplarının, hem içeriden hem de dışarıdan sürdürdükleri lobi faaliyetleri tepki çekmeye devam ediyor.

Krizin "öldük bittik" nidalarıyla karşılanamayacağını aktaran Türkiye işadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, kriz tellallığı yapanları eleştirdi. Rızanur Meral, "Eskiden dünya gripse, biz yatak döşek olurduk. : Şimdi dünya grip, Türkiye de grip" diyerek, hükümetin kriz politikasını övdü. TUSKON Başkkanı Meral, "Kriz döneminde devllet yönetiminden başlayarak  topluma ve iş dünkyasına moral depolanmalıdır. Krizin yüzde 60'ı moralle, kalan yüzde 40'ı ise kamu ve iş dünyasının önlemleriyle aşılır" dedi.

'Ameliyat balta ile yapılmaz'

IMF ile anlaşma yapılmasını isteyen TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın, "Realist olmamız lâzım, pembe tablolar çizmemeliyiz" yönündeki sözlerini eleştiren TUSKON Başkanı Meral, "Şu anda kimsenin pembe tablo çizdiği yok. Ama kapkara bir tablo çizilmesini de beklememek lazım. Bu çok yanlış olur. Ne hükümet kanadından ne de iş dünyasından pembe tablo görmedik. Ekonomik durgunluk var ve ciddi olarak ele alınıyor. Kolu bacağı balta ile keserek ameliyat yapılmaz. Hükümet bu işi hassasiyetle ve sırasıyla ele alıyor" ifadeleri kullandı. Hükümetin kriz yönetimi konusundaki tutumunu öven Meral, "Başbakan yaptığı, işin psikolojik kısmını çözmek; ancak diğer konularla ilgili de tedbir almalıdır" diye konuştu.

'Eximbank'ın imkânları artacak'

Türkiye'deki ekonomik durgunluğun dünyadakinden daha ağır olmadığını ifade eden Meral, şunları söyledi: "Yurt dışı kaynaklı bir kriz yaşıyoruz ve yaşayacağız. Ama öldük bittik denecek bir durum da yok. Kriz böyle yönetilmez. Gerekli tedbirler elbette ki alınmalıdır. Biz taleplerimizi ilgili mercilere aktarıyoruz. Bu krizden çıkmanın yolunun; ihracatı, pazar ve ürün çeşitlemesini arttırmaya olacağına inanıyoruz, ihracatı iş dünyasının geneline yayarak krizden çıkabiliriz. Bu konuda çeşitli çalışmalar yaptık ve bunları da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilettik, ihracatla ilgili desteklerin artırılmasına yönelik taleplerimizi aktardık." Eximbank'ın imkân ve kaynaklarının artırılması gerektiğini ifade eden TUSKON Başkanı Meral, Başbakan Erdoğan'ın bu talebe olumlu baktığını açıkladı.

KDV indirimine sıcak baktığını söyleyen Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral şunları söyledi: 'KDV indirimi nefes aldırır' "KDV'nin inmesi doğru bir yaklaşım olur. Piyasa canlanır. KDV'nin inmesi nihai tüketiciye bir katkı sağlar. Tüketicinin yükünün hafifletilmesi ile de tüketim artar. Aynı zaman sanayicinin ve esnafın elindeki malın dönüşümüne de katkı sağlanmış olur. Piyasa KDV indirimi ile nefes alır. Bu yöndebir karar alınırsa destekleriz

H.O. TERCÜMAN 05.12.2008

Diğer Haberler
KASİF, 'Proje Uzmanı ve Yöneticisi Kursu' Açarak 90 Genci İş Sahibi Yapacak
Devlet Yatırımları Artırılmalı İç Piyasa Canlandırılmalı
TUSKON Sri Lanka Cumhurbaşkanını Ağırladı
Başbakan`dan TUSKON`a Övgü: İhracat Pazarlarımızı Çeşitlendiriyorsunuz
Anadolu'nun 'Fırsatlar Fotoğrafı'
Trabzon GAP'ın Kuzey Kapısı Olur
Arnavutluk Cumhurbaşkanı Sn. Bamir Topi, Tuskon Yönetim Kurulu Heyetini Kabul Etti
7 Bin İş Görüşmesinin İlk Satışı 7 Tır Balıkla Sırbistan'a Yapıldı
HÜRSİAD Kasım Ayı Konuğu: Etiyopya Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Biru
KOBİ`ler TUSKON Köprüsünden Avrupa`ya Ulaştı
TUSKON'dan Avrupa'ya 1 Milyar Dolarlık Köprü
Burkina Faso Ticaret Heyeti
Obama, ABD İle Ticaretimizi Artırır
Sanayi ve Ticaret Bakanı M. Zafer Çağlayan, TUSKON Olağan Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı
Bu Fuar, 'Kriz Var' Diyenlere En Güzel Cevap
TUSKON'un Kriz Anahtarı: İnovasyon
Türk KOBİ'lerinin Yeni Ticaret Üssü: Mozambik
Memduh Boydak Konya’da Tecrübe Paylaşım Toplantısına Katıldı
TÜGİK'in TUSKON Ziyareti
Sivil Toplum Kuruluşlarından Birlik Çağrısı

  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Atlanta Ticaret Heyeti Programı
  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama