www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON Başkanı Meral, Krizde Tüketicilere Çok Önemli Bir Uyarıda Bulundu

49 ilde uygulanan ve vergi, sigorta ve enerjide kolaylık sağlayan Teşvik Yasası'nın süresi bu sene sonunda bitiyor. Hükümet, uygulamanın süresini bir yıl daha uzatmaya hazırlanırken, iş dünyası illere göre teşvikin istenen sonucu vermemesinden şikayetçi.

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Ege Bölgesi'ndeki işadamlarının en büyük şikayetinin Teşvik Yasası olduğunu belirterek, "Teşvikin illere göre değil, bölgesel ve özellikle sektörel olması gerektiği sıklıkla vurgulanıyor." dedi.

TUSKON tarafından düzenlenen 'İş Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Vizyon Geliştirme ve Bilinçlendirme Projesi' kapsamında yapılan anket ve araştırmalar rapor haline getirildi. Uluslararası Sivil Toplumu Destekleme ve Geliştirme Derneği'nin (USİDER) desteğiyle başlatılan Ege Bölgesi raporuna göre, bölge ve yakın illerdeki 12 ili kapsayan raporda önemli tespitlere yer verildi. Raporda, TUSKON Başkanı Meral, Ege Bölgesi'ndeki işadamları ve STK'ların en büyük şikayetlerinden birinin Teşvik Yasası olduğuna işaret etti.

Uşak ve Afyon'da teşvik uygulanırken Manisa, Denizli ve İzmir'de uygulanmamasının bu illerdeki sanayicilerin rekabet gücünü engellediğini vurgulayan Meral, şunları kaydetti: "Denizli havaalanına 15-20 dakika uzaklıktaki Afyon Dazkırı bölgesi teşvik alırken Denizli'nin alamaması, Denizlili mermercinin aleyhine bir durum oluşturuyor. Bölgenin en önemli sektörleri arasında yer alan mermercilik ABD'deki mortgage krizi nedeniyle zor günler geçiriyor." Rızanur Meral, Ege Bölgesi Raporu'nu açıklamak için Aydın Nazilli'de basınla yaptığı toplantıda da küresel krize değindi.

Türkiye'nin en büyük sıkıntılarından biri olan ve 40 milyar dolara yaklaşan cari açığın özellikle kriz döneminde dikkat edilmesi gereken bir rakam olduğunu söyleyen Meral, yabancı marka da olsa üretim yerinin Türkiye olduğuna dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Meral, ithal mallara olan ilgiyi ilginç bir örnek vererek eleştirdi: "Kutup ayılarını avlamak için avcılar silah kullanmaz, kürklerine zarar gelmesin diye. Direklere zehirli bal sürülür. Balın kokusunu alan ayılar iştahla direkleri yalar. Zehrin etkisiyle ölüme yaklaşan ayılar yere yığılırken bile direkteki balı yalamaya çalışır. Lezzetli bir şekilde ölür." Meral, yurtdışı gezilerde alışveriş yapmamaya çalıştığını, eğer alacaksa 'Made in Turkey' yazmasına dikkat ettiğini söyledi. Vatandaşları uyaran Meral, 'Türk malı ile ithal ürün arasında fiyat farkı varsada siz yine yerli ürünü tercih edin. Yoksa yarın çalışacak fabrika bulamayacaksınız" dedi.

Güney Kore'den örnek veren Meral, "Kore'de her yıl 1.5 milyon otomobil satılıyor. Orada 6 otomobil fabrikası var. Satılan ithal otomobil sayısı ise sadece 4 bin 500. Bizde 8 otomobil fabrikası var. Ve her 3 otodan 2'si ithal. Japonlar, Kore'ye mal satmak için fiyatları ne kadar kırarsa kırsın bu oran hiç değişmiyor. Biz de bu bilinçte olmalıyız" dedi.

Toplantının evsahiplerinden ESİDEFBaşkanı Ramazan Davulcuoğlu, Aydın Valisi Mustafa Malay'a plaket verdi. Malay'da vatandaşa 'yerli ürün kullan' tavsiyesinde bulundu.

 


 

Raporda görüşlerine yer verilen Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, ildeki 100 bin işçinin 50 bininin tekstilde istihdam edildiğini, eskiden işsizlik oranı sıfır olan şehirde işten çıkarmaların başladığını kaydetti. Uşak Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Kuvvet ise teşvikin Uşak ekonomisine ve sanayisine büyük katkı yaptığını ifade etti.

Nazilli'deki toplantıya işadamları büyük ilgi gösterdi.

 


 

Dünyayla rekabet gücü azaldı

Raporda, Türkiye'de işçi maliyetlerinin yüksekliğinden şikayet edildi. Buna göre döviz 1,2 YTL iken işçi maliyetleri 750 dolara kadar çıktı. Türkiye'nin, 100 dolara işçi çalıştıran Mısır, Pakistan, Çin, Hindistan'la rekabet gücü kalmadı. Enerji giderleri toplam maliyetin yüzde 50'den fazlasına ulaştı. OECD ülkeleriyle mukayese edildiğinde SSK primi ve vergi, firmalar üzerinde büyük bir maliyet oluşturuyor. Buna enerji fiyatlarının yüksekliği de eklenince uluslararası rekabet imkansız hale geliyor. Raporda, "Üreticiler son 3 yıldır yüzde 5-6 kâra razı olmakta." tespitine yer verdi.

Egeli müteşebbis ne istiyor?

Dünya bor rezervlerinin yüzde 72'si Türkiye'de yer alırken, bunun yüzde 41'i de Kütahya'da bulunuyor. Bu zenginliğin işlenmesi için tesis kurulmalı.

Teşvik politikasının yeniden ele alınması gerekiyor.

İstihdam üzerindeki yükler azaltılmalı.

İşletmelerin birleşmeleri teşvik edilmeli.

İhtisas organize sanayi bölgeleri yaygınlaşmalı.

Tarım arazilerinin parçalanmasının önüne geçilmeli.

Tarımsal sanayie geçişin desteklenmesi önemli.

Teşvik primleri, ekim yapılmadan önce açıklanmalı.

Bitki kontrol laboratuvarları yaygınlaşmalı.

 

patronlardunyasi.com  29 Aralık 2008

Diğer Haberler
TUSKON, Afrika’nın Türkiye’ye Akredite Büyükelçilerini Ankara Swissotel’de Kahvaltıda Ağırladı
Botswana Ülkemize İlk Defa Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi
T.C.Dışişleri Bakanı Sn. Ali Babacan beyin katılımlarıyla Tuskon Bosna-Hersek Çalışma Kahvaltısı
Tuskon’dan Kosova ve Bosna Hersek’e Çıkarma
İşadamları, Bosna-Hersek ve Kosova`yı Keşfe Çıktı
Türk Yatırımcı, Doğu Afrika Pazarına Cibuti`den Girecek
Çankaya Köşkü'ne 'Think Tank' Ziyareti
İşadamları Dünyaya Açılacak
OGIAD Yönetim Kurulu Başkanı Keten: Krizden Umutsuzluğa Kapılmamak Gerek
Seçime TÜSİAD Başkanı Gelseydi Kesin Seçilirdi
TUSKON, Anadolu'nun Resmini Çekiyor
TUSKON: Ekonomik Büyüme 2009'da Yüzde 2.5 Olur
Mimar ve Mühendisler Grubu TUSKON'u Ziyaret Etti
Türk İşadamının Can Simidi Afrika
TUSKON, Kriz ve İşsizliğe Karşı`Yerli Malı Kullan` Kampanyası Başlatıyor
İş dünyası STK'ları Nazilli`de buluştu
Dünya İle Rekabet İçin Kayseri Modeli
Komik iddaya net cevap - İZLE
TUSKON’dan Krize Karşı Afrika Turu
TUSKON Başkanı Meral: Önümüzdeki Yılı Rahat Geçirelim Küresel Aktör Oluruz

  Nijerya Gezi Notları
  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama