www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Seçime TÜSİAD Başkanı Gelseydi Kesin Seçilirdi

TÜRKİYE genelinde il bazında ya da birkaç ili kapsayacak şekilde bölgesel bazda kurulan Kalkınma Ajansları'nın icra kurulları, yönetim kurullarını seçmeye devam ediyor.

Kanun tasarısı çalışmaları sırasında 'temsilde ve yönetimde' kamu temsilcilerinin ezici çoğunluğu eleştirilen ancak, DPT'nin gayriresmi olarak "kanun bu şekilde çıkmazsa Danıştay ya da Anayasa Mahkemesi iptal eder" diye görüş bildirmesi üzerine yüzde "70'lik kamu temsilini esas alarak" çıkarılan kanun, sivil toplum örgütlerinin temsilinde de siyasi temsili tıkamış gibi görünüyor.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfedarasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Celal Beysel, "İstanbul Kalkınma Ajansı'nın yönetimine üç sivil toplum örgütü seçildi. Bunlar; MÜSİAD, TUSKON ve TİM. Polemik istemiyoruz ama bu demokratik açıdan pek adaletli görünmüyor. Yapılanın demokratik yanlış olduğunu herkesin anlaması gerekir. Biz TUSKON ve MÜSİAD ile diyalog içinde olur düşüncelerimizi yine aktarabiliriz." dedi.

TÜSİAD girdi biliyorduk

İstanbul Kalkınma Ajansı'nda Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) ya da TÜRKONFED'in temsil olması gerektiğini söyleyen Celal Beysel, şöyle konuştu: "Ancak ilk toplantıdaki seçimde yönetim kurulunda TÜSİAD da devre dışı kaldı. 7 kamu kuruluşu, 3 tane de sivil toplum örgütü yönetime seçildi. Bu şanslı sivil örgütler Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) oldu.

İtirazımız 'neden onlar seçildi' şeklinde değil. İtirazımız demokratik temsil edilme açısından her fikrin temsilinin gerçekleşmemiş olmasına. İstanbul için böylesine çok önemli bir kurumda seçimleri parmak hesabıyla yapmak yerine, anlaşarak temsilde adaleti sağlamak gerekirdi. O üç sivil toplum kuruluşunun değişik görüşleri temsil ediyor olması gerekirdi."

Valiler başkan oluyor

TÜRKONFED Başkanı Celal Beysel, dünyada Türkiye'nin Kalkınma Ajansları'na benzer yapıda ajans bulunmadığını da belirerek, "Bazı ülkelerde kamu yönetimi ağırlıklı ajanslar var ama bizim ajanslarımızın başkanı da vali. Valinin başkan olduğu bir Kalkınma Ajansı amacına ne kadar ulaşabilir? Valilerin o kadar çok işleri var ki" diye konuştu. Kalkınma Ajansları'nda en azından genel sekterlerin özel sektörden gelmesi gerektiğini vurgulayan Beysel, bu konuda güvence verilmesine rağmen ilk genel sekreter atamasının da İçişleri Bakanlığı'ndan olduğunu hatırlattı.

Bu sonuçta ihmal var Arzuhan Hanım gelseydi kesin seçilirdi

TÜRKİYE İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, TUSKON'un ülke çapında yayılmış 7 ayrı bölgesel iş dünyası federasyonunun çatı örgütü olduğunu ve 80 ilde 150 işadamı derneği, 12 bin girişimciyi temsil ettiğini belirterek, İstanbul Kalkınma Ajansı yönetim kurulu seçimleriyle ilgili şunları söyledi: "Herkesin aday olma hakkı vardı, biz de olduk. TUSIAD Bölgesel Gelişme Sorumlusu olduğunu sonradan öğrendiğimiz Ceren Aydın aday olmuş. Bizim sadece 3 oyumuz vardı. Seçimi yapan kurul 100 üyeliydi. TÜRKONFED'in bu seçimle ilgili söz söyleme hakkı yok çünkü seçimde adı da adayı da yoktu. Bence ortada kendilerinden kaynaklanan bir ihmal var. Eğer o gün seçime TÜSİAD başkanımız Arzuhan Doğan Yalçındağ gelseydi kesinlikle seçilirdi. Bütün dernekler başkan ve başkan yardımcıları ile gelip kulis yaptılar, seçime katıldılar. Sonuçta demokratik bir seçim oldu. Ancak bu durumda biz tabii ki TÜSİAD ya da TÜRKONFED ile her platformda konuşuruz, onların da görüşlerini yansıtırız. Bugüne kadar bu örgütlerimizin aleyhine açık ya da gizli tek bir söz söylemedik, söylemeyiz de. TÜSİAD çok özel bir örgüttür hem yurt içinde hem yurt dışında çok önemli hizmetler yapıyor. Türkiye için çok iyi lobiler yapıyor biz de takdirle izliyoruz

Kalkınma Ajansı nedir

KALKINMA Ajansları'nın Kuruluşu, Koordinasyonu ve Görevleri Hakkındaki 5449 Sayılı Kanun, 8 Şubat 2006'da Resmi Gazete'de yayınlandı. Bu kanuna göre Türkiye'de sayılarının 10 olması öngörülen Kalkınma Ajansları, kuruldukları ilde ya da bölgede kamu kesimi, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları arasındaki işbirliğini geliştirecek, kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlayacak, yerel potansiyeli harekete geçirecek. Böylece ulusal kalkınma plânı ve programlarda öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişme hızlanacak, süreklilik kazanacak. Kalkınma Ajansları'nın 100 üyeli icra kurulları ve 10 üyeli yönetim kurulları bulunuyor. İcra kurulu, yönetim kurulu üyelerini seçiyor. Her iki organda da kamu temsil ağırlığı yüzde 70'i aşıyor. Bu nedenle yüzde 30'luk sivil toplum örgütü temsilinde özellikle iktidar yanlısı olmayan örgütlerin temsili büyük önem taşıyor.

HÜRRİYET 05.01.2009

Diğer Haberler
TUSKON, Afrika’nın Türkiye’ye Akredite Büyükelçilerini Ankara Swissotel’de Kahvaltıda Ağırladı
Botswana Ülkemize İlk Defa Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi
T.C.Dışişleri Bakanı Sn. Ali Babacan beyin katılımlarıyla Tuskon Bosna-Hersek Çalışma Kahvaltısı
Tuskon’dan Kosova ve Bosna Hersek’e Çıkarma
İşadamları, Bosna-Hersek ve Kosova`yı Keşfe Çıktı
Türk Yatırımcı, Doğu Afrika Pazarına Cibuti`den Girecek
Çankaya Köşkü'ne 'Think Tank' Ziyareti
İşadamları Dünyaya Açılacak
OGIAD Yönetim Kurulu Başkanı Keten: Krizden Umutsuzluğa Kapılmamak Gerek
TUSKON, Anadolu'nun Resmini Çekiyor
TUSKON Başkanı Meral, Krizde Tüketicilere Çok Önemli Bir Uyarıda Bulundu
TUSKON: Ekonomik Büyüme 2009'da Yüzde 2.5 Olur
Mimar ve Mühendisler Grubu TUSKON'u Ziyaret Etti
Türk İşadamının Can Simidi Afrika
TUSKON, Kriz ve İşsizliğe Karşı`Yerli Malı Kullan` Kampanyası Başlatıyor
İş dünyası STK'ları Nazilli`de buluştu
Dünya İle Rekabet İçin Kayseri Modeli
Komik iddaya net cevap - İZLE
TUSKON’dan Krize Karşı Afrika Turu
TUSKON Başkanı Meral: Önümüzdeki Yılı Rahat Geçirelim Küresel Aktör Oluruz

  Nijerya Gezi Notları
  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama