www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Sayın Cumhurbaşkanımızın Kenya-Tanzanya Ziyareti

Sayın Cumhurbaşkanımızın 20–23 Şubat 2009 tarihleri arasında Kenya ve Tanzanya Cumhuriyetlerine gerçekleştirmiş oldukları ziyarete, Dış Ticaret Müsteşarlığının koordinatörlüğü, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin desteği, TUSKON ve İstanbul İhracatçı Birlikleri’nin organizasyon ve işbirliği ile 108 Türk firması iştirak etmiştir.

Heyetimizde inşaat-müteahhitlik (bina, yol, köprü, altyapı…), inşaat malzemeleri, makine ve ekipmanları, enerji (güneş enerjisi, doğal gaz…), elektrik-elektronik, tarımsal makineler, sulama ve su arıtım sistemleri, otomotiv, dekorasyon, ev ve ofis mobilyaları, sağlık, gıda ürünleri (hayvansal ve tarımsal), tekstil, konfeksiyon, ayakkabı, emlakçılık hizmetleri, demir-çelik endüstrisi, bilişim endüstrisi (PC, Notebook, uydu sistemleri…), havacılık ve turizm hizmetleri, denizcilik, danışmanlık firmaları ile bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer almışlardır.

Yapılacak iş görüşmelerine hazırlık olması ve heyetimizin ilgili ülkeyi daha iyi tanıması açısından 20 Şubat akşam yemeğinde ticaret müşavirimiz Sayın Okay ÖZTÜRK Bey’in bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilmiştir.

21 Şubat’ta Kenya’daki iş görüşmelerine 400’ü aşkın Kenyalı işadamı katıldı

Ülkemiz ihraç ürünlerinin tanıtımı, ihracatçı firmalarımızın Kenya’da yeni iş imkânları bulmaları, pazar paylarında artış sağlanması amacıyla, iş heyetimiz 21 Şubat 2009 tarihinde Nairobi’de ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmiştir.

İkili görüşmelere 500’ün üzerinde Kenyalı işadamı katılmış ve Türk heyeti gösterilen bu ilgiden memnun kalmıştır. Kenyalı katılımcı firmaların faaliyet alanlarının geniş bir spektruma yayıldığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle, iş adamlarımızdan her biri ortalama olarak 6–8 firma temsilcisi ile görüşme imkânı yakalamıştır.

İkili görüşmeler sonrasında heyetimiz ile yapılan istişare sonucunda, firmalarımızın büyük bir çoğunluğunun ortalama olarak 1–2 iş bağlantısı gerçekleştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, heyetimiz Kenya’nın önemli bir potansiyel arz ettiğini ve devlet erkânı ile birlikte gerçekleştirilen bu tür organizasyonların çok faydalı olduğunu sıklıkla beyan etmiştir.

Bunun yanı sıra ikili görüşmeler sonucunda firmalarımızın distribütörlük ve temsilcilik verebilmelerine yönelik imkânlar elde ettikleri de gözlemlenmiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımı ile iş forumu gerçekleştirilmiştir

İkili iş görüşmelerinin ardından heyetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’ün ve Kenya Başbakanı Raila ODİNGA’nın da katılım gösterdiği iş forumuna iştirak etmişlerdir.

İş forumu kapsamında işadamlarımız, girişimcilerimiz ve yatırımcılarımız Kenya’daki diğer muhataplarıyla tanışma imkânı bulmuşlardır.

Kenya’daki ticaret merkezlerine gezi düzenlendi

İş forumunun ardından Türk firmaların Kenya’daki iş ve ticaret merkezlerini daha iyi tanıyabilmeleri, pazarda sunulan ürün profillerinin yerinde tespiti, iş hacmi hakkında fikir edinilmesi, ikili görüşmelere katılma imkânı bulamayan diğer Kenyalı işadamları ile görüşme imkanı bulunması gibi nedenlerle heyetimiz için Naoribi’nin en gözde alışveriş, iş ve ticaret merkezlerine gezi düzenlenmiştir.

Ayrıca, şehir içinde sektörlerin kümelenme alanları önceden tespit edilmiş olduğundan, ilgili sektördeki firmalarımız şehrin ilgili bölgesine yönlendirilmiştir. Bu durum, Kenya’da iş yeri açmak isteyen firmalarımızın sektörel kümelenmeyi yerinde tespit etmeleri açısından faydalı bulunmuştur.

22 Şubat’ta heyetimiz Tanzanya’ya geçmiştir

Tanzanya, Kenya gibi Doğu Afrika’nın istikrar unsuru olan önemli bir ülkedir. Tanzanya ile ticaret hacmimiz Kenya’ya göre nispeten düşüktür. Bu nedenle, bu ülkede gerçekleştirilen görüşmelerin oldukça faydalı olacağı tespit edilmiş, nitekim iş forumu ve ertesi gün gerçekleştirilen ikili görüşmeler itibariyle 400’ü aşkın Tanzanyalı işadamı ile görüşme imkanı yakalanmıştır.

22 Şubat’ta Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımı ile iş forumu gerçekleştirilmiştir

Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL’ün iştiraki ile, ikili iş görüşmeleri öncesinde heyetimiz ile Tanzanyalı 130 işadamının katılım gösterdiği bir iş forumu gerçekleştirilmiştir. Forumda ülkemizin ticaret potansiyelinin tanıtılması imkânı da bulunmuştur.

22 Şubat’ta kısa programlı ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir

İş forumunun ardından işadamlarımız Tanzanya’daki muhatapları ile görüşme yapma imkânı yakalamışlardır. Sektörel olarak ayrılan görüşme düzeni, grup halinde görüşmelerin gerçekleşmesine olanak sağlamıştır.

23 Şubat’ta ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilmiştir

Ticaret heyetimiz, 23 Şubat tarihinde Dar-es Selam’da 300’e yakın Tanzanyalı işadamı ile karşılıklı görüşme yapma fırsatı elde etmiştir. Görüşmelerin oldukça faydalı geçtiği gözlemlenmiştir. Özellikle inşaat, makine, tarımsal üretim ekipmanları, demir-çelik, metal sanayi, su arıtım sistemleri, gıda ve ayakkabı gibi sektörlerden temsilcilerimizin çeşitli iş bağlantıları kurdukları görülmüştür. Tanzanya’nın özellikle altyapı yatırımlarına yönelik geniş bir talep potansiyeline sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

İkili görüşmeler sonrasında heyetimiz ile yapılan istişare sonucunda, birçok firmamızın distribütörlük verme imkânı bulduğu, birçoğunun da bu ülkede ofis açmak için ilgili partnerlere ulaştığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, firma temsilcilerimizin bir kısmı Tanzanya’ya ikinci kez geleceklerini belirtmiş, bu ülkenin arz ettiği potansiyelin önemini vurgulamışlardır.

İkili görüşmeler sırasında Tanzanyalı işadamlarına ülkemizi, heyetimizi, ilgili sektörlerimizi tanıtan, firma iletişim bilgilerinin yer aldığı kataloglar dağıtılmıştır.

Toplamda 900’ün üzerinde Kenyalı ve Tanzanyalı iş adamıyla temasa geçilmiştir

Sonuç itibariyle, her iki ülkede de çok önemli görüşmeler ve iş bağlantıları yapılmış, toplamda 900’ün üzerinde Kenyalı ve Tanzanyalı iş adamıyla temasa geçilmiştir. Özellikle müteahhitlik konularında firmalarımız çok iyi bağlantılar yapmışlardır. Bazı firmalarımız direkt konteynır bazında sipariş almışlardır.

İşadamlarımız ayrıca, bu tür etkinliklerin arttırılarak devam etmesini arzu ettiklerini belirtmişlerdir.

Diğer Haberler
TUSKON, 115 Ülkeden 2 Bin İşadamını İstanbul`da Buluşturuyor
TUSKON Bu Sefer Seçmece İşadamlarıyla Köprü Kuruyor
TUSKON'dan Dünya Ticaretine Katkı
Makedonya Yazılı Medyası TUSKON Ziyaretinde
TUSKON'un Türkiye Düzenlediği Sonuç Toplantısı, İş Dünyası Başkanlarını Buluşturdu
TUSKON, Tanzanya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Sayın Seif Ali Iddi'yi Ağırladı
Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, TUSKON’u Ziyaret Etti
Rusya’da Yatırım Kriz Öncesine Göre İki Kat Daha Ucuz
İşadamları Suriye`den Mutlu Döndü
TUSKON, Doğu'nun Ekonomik Sorunlarını Raporlaştırdı
İngiliz Akademisyenler TUSKON’da buluştu
TUSKON, Etiyopya Dışişleri Bakanı Seyoum Mesfin’i Öğle Yemeğinde Ağırladı
T.C. Enerji Bakanı Sn.Hilmi Güler ve AB Genişlemeden Sorumlu Avrupa Komisyon Üyesi Sn.Olli Rehn TUSKON’un Düzenlediği Panelde Buluştu
Sudan, Siyasi Karmaşaya Rağmen Cazibesini Koruyor
Türkiye`den Afrika`ya İhracat Yüzde 31 Arttı
KASİF, Samsun ve Trabzon`da Gençleri Eğiterek Meslek Sahibi Yapacak
GÜNSİAF Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Egemen Bağış: Bu duruş literatüre geçecek
Suriye 500 Bin Konut İnşasında Türk Müteahhitlerin Görev Almasını Bekliyor
Latin Amerika`ya 5 Yılda 20 Milyar Dolar İhracat

  Nijerya Gezi Notları
  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama