www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Türkiye`den Afrika`ya İhracat Yüzde 31 Arttı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından dün açıklanan şubat ayı ihracat rakamları, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35 gerilerken, Afrika`ya yapılan ihracattaki artış dikkat çekti.

Rakamlar, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dış Ticaret`ten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu(TUSKON)`nun, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yönelik gayretlerinin sonuç verdiğini ortaya koydu. Yılın ilk iki ayı itibarıyla Afrika`ya yapılan ihracat yüzde 31 artışla 1,6 milyar dolara yaklaştı. Mısır`a ihracat yüzde 164 artarak 179 milyon dolardan 474 milyon dolara, Yemen`e ise yüzde 82 artışla 51 milyon dolardan 93 milyon dolara çıktı. Alternatif pazar arayışlarına hız verdiklerini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, krizin pazar çeşitlenmesi konusundaki motivasyonu artırdığını söyledi.

Şubat ayı ihracat rakamları, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dış Ticaret`ten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ile Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu(TUSKON)`nun, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine yönelik gayretlerinin sonuç verdiğini ortaya koydu. İhracat artışında gözlenen genel düşüşe rağmen bu ülkelere yapılan ihracattaki artış dikkat çekiyor. Yılın ilk iki ayı itibarıyla Afrika`ya yapılan ihracat yüzde 31 artışla 1,6 milyar dolara yaklaştı. Mısır`a ihracat yüzde 164 artarak 179 milyon dolardan 474 milyon dolara, Yemen`e ise yüzde 82 artışla 51 milyon dolardan 93 milyon dolara çıktı. Türkmenistan`a yapılan ihracat yüzde 77 artışla 62 milyon dolardan 111 milyon dolara, Irak`a yüzde 75 artışla 476 milyon dolardan 828 milyon dolara, Cezayir`e yüzde 65 artışla 204 milyon dolardan 337 milyon dolara, Libya`ya yüzde 44 artışla 175 milyon dolardan 253 milyon dolara, Sudan`a yüzde 39 artışla 39 milyon dolardan 54 milyon dolara ve Suriye`ye yapılan ihracat ise yüzde 27 artışla 129 milyon dolardan 215 milyon dolara yükseldi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, krizin pazar çeşitlenmesi konusundaki motivasyonu artırdığını ve alternatif pazar arayışlarına hız verdiklerini kaydetti.

İhracat düşüşte rekor kırdı

Küresel ekonomik krizin gelişmiş sanayi ülkelerini vurması, malın büyük bir kısmını bu ülkelere satan ihracatçıyı olumsuz etkiledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) tarafından açıklanan verilere göre, şubat ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35 gerileyerek 6,87 milyar dolar oldu. Aynı dönemde otomotiv yüzde 55,3 ile en sert daralan sektör. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 8,1 artışla 121,7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Otomotiv ihracatı şubat ayında 1,1 milyar dolar ile 1 milyar barajının üzerinde kalabilen tek sektör olurken, bu kalemde bir önceki yıl aynı ay ihracat 2,46 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Otomotivi, 984 milyon dolar ile demir çelik ve 967 milyon dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti. Bu sektörlerde sırasıyla bir önceki yıl aynı dönem ihracat 1,38 milyar dolar, 1,47 milyar dolardı. Şubat ayındaki toplam ihracatın yüzde 83,88`ini gerçekleştiren sanayi grubunda, yüzde 38,26 düşüş ile 5 milyar 759 milyon 99 bin dolarlık ihracat yapıldı. İhracatın yüzde 14,39`unu oluşturan tarım alanında yüzde 3,31`lik azalışla 987 milyon 780 bin dolarlık, yüzde 1,73`ünü oluşturan madencilikte ise yüzde 51,29 düşüşle 118 milyon 622 bin dolarlık ihracat rakamı elde edildi. Aynı dönemde en yüksek ihracat artışı yüzde 39,84 ile tütün kaleminde oldu. Tütünü, yüzde 37,02 ile zeytin ve zeytinyağı, yüzde 32,08 ile yaş meyve ve sebze izledi. Şubatta ihracatında gerileme yaşanan ürünler sıralamasında ilk sıraları yüzde 55,36 ile taşıt araçları ve yan sanayi, yüzde 51,29 ile madencilik ürünleri, yüzde 49,82 ile diğer sanayi ürünleri, yüzde 47,97 ile değerli maden ve mücevherat ile yüzde 41,15 ile fındık ve mamulleri aldı.

Bu arada Türk Lirası bazında ihracat rakamlarında ise ihracat yüzde 9,87 gerileyerek, 11 milyar 344 milyon 554 bin lira olarak gerçekleşti. Yıllık ihracat ise yüzde 16,91 artarak, 165 milyar 778 milyon 805 bin lira oldu.

Firmalara destek için 6 milyar dolarlık fon kurulacak

Şubat ayı ihracat rakamlarını Türkiye`nin otomotiv merkezi Bursa`da açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, bankaların ellerinde kaynak olduğunu, ancak krizin güven ortamını erozyona uğratması sebebiyle bankaların kredi taleplerine olumsuz yaklaştığını söyledi. Bu noktada kredi garanti fonunun kurulmasının önemli bir hamle olacağını vurgulayan Büyükekşi, `1 milyar dolarlık Hazine kağıdı ve 5 milyar dolar kefalet ile oluşturulacak bu fon kriz döneminde firmalara nefes aldıracaktır.` diye konuştu. Mehmet Büyükekşi, bir yandan iç pazarı büyütürken öte yandan gelişmekte olan ülkelerle bulunan ticari hacmini artırarak Türkiye`nin dış ticaretinin büyütülmesi gerektiğini söyledi. Büyükekşi, KOSGEB tarafından faizsiz veya çok düşük faizli ihracat desteği verilmesinin ihracatçıların en büyük talepleri arasında olduğuna işaret etti. Hem hükümetle yaptıkları görüşmelerde hem de çeşitli platformlarda ihracatçıların desteklenmesi için somut adımlar atılması gerektiğini ısrarla vurguladıklarını ifade eden Mehmet Büyükekşi, bu ısrarlı takiplerinin meyvesini sonunda aldıklarını, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan tarafından 1 milyar dolarlık yeni ihracat kredisi destek programının açıklandığını ifade etti. TİM Başkanı Büyükekşi, bununla da yetinmeyerek yeni bir fon üzerinde çalıştıklarına değinerek şunları söyledi: `Firmaların kendi imkanlarının genişletilmesi konusunda başka bir öneriyi daha hayata geçirmek için çalışıyoruz. Bu, yeni bir kredi garanti fonudur. Bankalarımızın ellerinde kaynak var ama krizin güven ortamını erozyona uğratması sebebiyle kredi taleplerine olumsuz yaklaşıyorlar. İşte bu noktada kredi garanti fonu önemli bir hamle olacaktır. Bu öneriyi güzel bir şekilde tüm tarafların katılımıyla formüle etmek ve hızlı bir şekilde hayata geçirmek gerekiyor. Bırakın dakikaları, kaybedecek saniyemiz bile yok.`

Cihan 03 Mart 2009

Diğer Haberler
TUSKON, 115 Ülkeden 2 Bin İşadamını İstanbul`da Buluşturuyor
TUSKON Bu Sefer Seçmece İşadamlarıyla Köprü Kuruyor
TUSKON'dan Dünya Ticaretine Katkı
Makedonya Yazılı Medyası TUSKON Ziyaretinde
TUSKON'un Türkiye Düzenlediği Sonuç Toplantısı, İş Dünyası Başkanlarını Buluşturdu
TUSKON, Tanzanya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Sayın Seif Ali Iddi'yi Ağırladı
Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, TUSKON’u Ziyaret Etti
Rusya’da Yatırım Kriz Öncesine Göre İki Kat Daha Ucuz
İşadamları Suriye`den Mutlu Döndü
TUSKON, Doğu'nun Ekonomik Sorunlarını Raporlaştırdı
İngiliz Akademisyenler TUSKON’da buluştu
TUSKON, Etiyopya Dışişleri Bakanı Seyoum Mesfin’i Öğle Yemeğinde Ağırladı
T.C. Enerji Bakanı Sn.Hilmi Güler ve AB Genişlemeden Sorumlu Avrupa Komisyon Üyesi Sn.Olli Rehn TUSKON’un Düzenlediği Panelde Buluştu
Sudan, Siyasi Karmaşaya Rağmen Cazibesini Koruyor
KASİF, Samsun ve Trabzon`da Gençleri Eğiterek Meslek Sahibi Yapacak
GÜNSİAF Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Sayın Cumhurbaşkanımızın Kenya-Tanzanya Ziyareti
Egemen Bağış: Bu duruş literatüre geçecek
Suriye 500 Bin Konut İnşasında Türk Müteahhitlerin Görev Almasını Bekliyor
Latin Amerika`ya 5 Yılda 20 Milyar Dolar İhracat

  Nijerya Gezi Notları
  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama