www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON'dan Dünya Ticaretine Katkı

ABD'nin New York kentinde bulunan Birleşmiş Milletler'de (BM) Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) tarafından İstanbul'da düzenlenecek ''Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü-2009'' konferansının tanıtımı yapıldı.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu TUSKON tarafından Dış Ticaret Müsteşarlığının eşgüdümünde ve Dışişleri Bakanlığının işbirliğiyle İstanbul'da 1-7 Haziran günleri arasında düzenlenecek konferansın tanıtımı için BM'de düzenlenen resepsiyonun evsahipliğini Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin yaptı.

Toplantıya Türk tarafından TUSKON Başkanı Rızanur Meral, TUSKON'nun üst düzey yetkilileri, BM Daimi Temsilci Yardımcısı Fazlı Çorman, ekonomik işlerden sorumlu Daimi Temsilci Yardımcısı Özhan Üzümcüoğlu, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Ticaret Müşavirleri Mehmet Ali Erdem ve Yavuz Özutku, Türk Amerikan İş Geliştirme Konseyi (TABİD) Başkanı Gökhan Özkök ile birlikte diplomatlar katılırken, BM'de temsil edilen ülkelerin daimi temsilcileri ve New York başkonsolosları da resepsiyona büyük ilgi gösterdiler.

Büyükelçi İlkin yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dünyada pek çok ülkeyle son derece iyi ekonomik ilişkileri bulunduğunu, ekonomik olarak çok daha fazla sayıda ülkeye erişmek istediğini, bu kapsamda özel sektörün desteğinin son derece önemli olduğunu belirtti. TUSKON'nun Haziran ayında Türkiye'de düzenleyeceği konferansa 150 ülkeden 2 bin civarında uluslararası katılımcının gelmesinin beklendiğini söyleyen İlkin, resepsiyona katılan tüm BM temsilcilerinden ve başkonsoloslardan konferansla ilgili bilgileri hükümetlerine ve ticaret bakanlıklarına aktarmalarını istedi ve tüm ülkelerin temsilcilerini konferansa katılmaya davet etti.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral yaptığı konuşmada Türkiye'nin IMF sıralamasına göre dünyanın 15. büyük ekonomisi ve 22. büyük ihracatçı ülkesi olduğunu belirten Meral, ihraç edilen malların yüzde 90'ının sanayi ürünleri olduğunu söyledi. Türk girişimcilerinin ve müteahhitlerinin son derece dinamik olduklarını ve dünyanın pek çok bölgesinde iş yaptıklarını vurgulayan Meral, İstanbul'daki konferansta iş adamlarının bir araya gelip ticaret ve yatırım imkanlarını görüşeceklerini kaydetti. Toplantıya büyük katılım beklediklerini belirten Meral, şu ana dek 50 ticaret bakanının konferansa geleceğini teyit ettiğini ve konferansın kendi türünde dünyadaki en büyük organizasyon olacağını söyledi. Meral, konferans süresince bin masa kurulacağını ve bin çevirmenin de görev yapacağını kaydetti. Meral, BM ülkelerinin iş adamlarını ve ticaret bakanlarını konferansa katılmaya davet etti.

İstanbul'da yapılacak konferansa katılacak ticaret bakanlarının ''İstanbul Ticaret Bakanları Zirvesinde'' buluşacakları ve ''Küresel Ticaretin Geleceği-Fırsatlar ve Yeni İşbirliği Olasılıkları'' konusunu görüşecekler Konferansta ayrıca ''Afrika, Asya-Pasifik, Avrasya, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Latin Amerika Dış Ticaret Köprüleri'' toplantılarının düzenleneceği ve konferansa Türkiye'den de 3 bin iş adamının katılacak.

Sayılarla Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2009

Katılımcı Ülke Sayısı: 150
Katılımcı Yabancı Firma Sayısı: 2000
Türkiye’den Katılan Firma Sayısı: 3000
Ürün Tanıtım Standı Sayısı: 400
Etkinlik Alanı Büyüklüğü: 30.000 m2
İkili İş Görüşmesi Sayısı: 120.000
Hedef Ticaret Hacmi: 7 milyar $.


kaynak: www.haberturk.com 07.05.2009

Diğer Haberler
Makedonya Yazılı Medyası TUSKON Ziyaretinde
TUSKON'un Türkiye Düzenlediği Sonuç Toplantısı, İş Dünyası Başkanlarını Buluşturdu
TUSKON, Tanzanya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Sayın Seif Ali Iddi'yi Ağırladı
Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz, TUSKON’u Ziyaret Etti
Rusya’da Yatırım Kriz Öncesine Göre İki Kat Daha Ucuz
İşadamları Suriye`den Mutlu Döndü
TUSKON, Doğu'nun Ekonomik Sorunlarını Raporlaştırdı
İngiliz Akademisyenler TUSKON’da buluştu
TUSKON, Etiyopya Dışişleri Bakanı Seyoum Mesfin’i Öğle Yemeğinde Ağırladı
T.C. Enerji Bakanı Sn.Hilmi Güler ve AB Genişlemeden Sorumlu Avrupa Komisyon Üyesi Sn.Olli Rehn TUSKON’un Düzenlediği Panelde Buluştu
Sudan, Siyasi Karmaşaya Rağmen Cazibesini Koruyor
Türkiye`den Afrika`ya İhracat Yüzde 31 Arttı
KASİF, Samsun ve Trabzon`da Gençleri Eğiterek Meslek Sahibi Yapacak
GÜNSİAF Başkanlar Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Sayın Cumhurbaşkanımızın Kenya-Tanzanya Ziyareti
Egemen Bağış: Bu duruş literatüre geçecek
Suriye 500 Bin Konut İnşasında Türk Müteahhitlerin Görev Almasını Bekliyor
Latin Amerika`ya 5 Yılda 20 Milyar Dolar İhracat
TUSKON, Afrika’nın Türkiye’ye Akredite Büyükelçilerini Ankara Swissotel’de Kahvaltıda Ağırladı
Botswana Ülkemize İlk Defa Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

  Nijerya Gezi Notları
  Afrika-Türkiye Zirvesi
  Kuzey Irak İşadamları Ziyareti
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama