www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
DASİDEF Başkanı: `Kapısına Kilit Vurup Batı`Ya Giden Esnafı, Teşvik Yasası Geri Çevirdi`

 Doğu Anadolu Bölgesi`nde, yeni Teşvik Yasası yüzleri güldürmeye başladı. Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu(DASİDEF) Başkanı Mustafa Yıldız, `Dükkanını kapatıp Batı`ya taşınmak isteyen esnaf, kararından vazgeçmeye başladı` dedi.

Doğu Anadolu Bölgesi`nde, yeni Teşvik Yasası yüzleri güldürmeye başladı. Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF) Başkanı Mustafa Yıldız, `Dükkanını kapatıp Batı`ya taşınmak isteyen esnaf, kararından vazgeçmeye başladı` dedi.

Bölge iş adamlarını proje üretmeye teşvik ettiklerini söyleyen Yıldız, geçen yılki toplantıların meyvelerini toplamaya başladıklarını belirterek `Muş, Erzurum, Van ve Kars`ta batılı iş adamları yatırımlarına başladı. İnsanımız bölgenin potansiyellerini kullanarak kendisi ya da batılı iş adamlarıyla ortak yatırımlar yapabileceklerini gördü. Öncelikli amacımız Doğu`ya fabrikadan önce umut yatırımı çekmek. İnsanların umudu olursa yatırım daha kolay gelir` diye konuştu. Yıldız, 2000 ile 2008 Yılları arasında sadece Erzurum`dan 157 bin kişinin Batı illerine göçtüğünü dile getirdi.

ERZURUM ÇAĞ KEBABINA ET BALIKESİR`DEN GELİYOR

Bölgede yaşanan yoğun göçün hayvancılığı da etkilediğini dile getiren Yıldız, `Yakın tarihe kadar Doğu Anadolu`da bulunan 25 milyon küçükbaş hayvan sayısı, 2 milyona kadar geriledi. Hal böyle olunca Erzurum`un dünyaca meşhur Cağ kebabı ve Çivil peyniri de yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Doğuda kesecek bir tane hayvan bulmak bile sorun oluyor. Eskiden İran, Irak ve Suriye`nin ihtiyacı bu bölgeden karşılanırken şimdi et entegre tesislerinin pek çoğu kapandı. Erzurum`un meşhur Cağ kebabı için eti Balıkesir`den getirmeye başladık. Çivil peyniri için İzmir`den süt getirmeye başladık. Meralarımız bomboş bekliyor` dedi.

TEŞVİK YASASI İLE YATIRIM FIRSATINI KAÇIRMAYALIM

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral de, yeni yasanın Doğu illerine büyük fırsatlar sunduğunu, bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğini vurguladı. Meral, `Küresel kriz ortamında yapılan toplantı hem yeni iş imkanları oluşturacak hem de bölge halkına moral verecek. Kriz sonrası yatırımların başlamasıyla birlikte Doğu illerindeki potansiyellerin fark edilmesini ve yatırımların buraya yönelmesini sağlayabiliriz. İş adamları gelip gördüklerinde muazzam yatırım imkanlarıyla karşılaşıyor` diye konuştu.

ANKA

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49 
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti
Suudi Arabistan-Türkiye Yatırım ve Ticaret Heyeti
Gambiya Dışişleri Bakanı’nın TUSKON’a Ziyareti
Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği
TUSKON Paraguaylı Senatörü Ağırladı
Kuveytli İş Adamlarının Tuskon Ziyareti
Seyşeller Ulusal Meclis Başkanı’nın TUSKON’a Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama