www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON: Çin Malları Miyadını Doldurdu

TUSKON Başkanı Meral, 'piyasada haksız rekabete yol açan, ucuz, ama kalitesiz özelliği ile de tüketiciyi yanıltan Çin mallarının miyadının dolduğunu' belirtti.

Türkiye Sanayicileri ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) Genel Başkanı Rızanur Meral, ''piyasada haksız rekabete yol açan, ucuz, ama kalitesiz özelliği ile de tüketiciyi yanıltan Çin mallarının miyadının dolduğunu'' belirterek, ''Artık insanlar Türk malı istiyor'' dedi.

Meral, bir açılış törenine katılmak üzere geldiği Osmaniye'de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk mallarının imajının dünyada artmaya başladığını, insanların Çin malı almak istemediğini, ''Türk malı yok mu?'' diye sorduğunu, buna paralel olarak ihracata yönelik büyümenin de hız kanacağını kaydetti.

Meral, hedeflerinin 2008 yılındaki 132 milyar dolar olarak gerçekleşen ihracatın, bu yıl 100 milyar doların altına düşürmemek olduğunu bildirdi.

Dünyadaki krizin Avrupa ülkelerindeki pazarların daralmasına neden olması sonucu ihracatta hızlı bir düşüş olduğuna dikkati çeken Meral, ''TUSKON'un son yıllarda yapmış olduğu yeni coğrafyalara, özellikle Afrika'ya açılma çabaları ihracattaki düşüşü yavaşlattı. Türkiye'nin toplam ihracatı yüzde 40'lar civarında küçülürken, bu çalışmalar sonucunda Afrika'ya ihracat yüzde 31 arttı. Pazar çeşitlemesi ihracattaki düşüşü yavaşlattı'' dedi.

Meral, Türk iş dünyasına dünyada yeni pazarlar bulma gayretlerinin süreceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Uzakdoğu, Güney Asya, Balkanlar, Orta Avrupa gibi ülkelere pazar yolu açıyoruz. Biz sadece ABD, Rusya, Avrupa'ya bağlı kalmaktan ekonomimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Bu açılım önümüzdeki dönemde hızlanacak.

Burada tek problem maliyet değil. En büyük problem Türk mallarının tanınmaması. Son yıllarda yaptığımız çalışmalarla Türk ürünlerini daha iyi tanınır hale getirdik. Türk mallarının imajı dünyada artmaya başladı. Birçok ülkede insanlar Çin malı almak istemiyor, 'Türk malı yok mu?' diye soruyorlar. Ekonomide ihracata yönelik büyümenin buna paralel olarak daha hızlı olacağını düşünüyoruz.''

TUSKON'un 3 yıldır Afrika'ya yönelik çalışmalar gerçekleştirdiğini, bu sürede dış ticaretin 3 kat arttığını, ticari işlemlerin 6 milyar dolardan 18 milyar dolara çıktığını ifade eden Meral, ''İhracatımız 3,5 milyar dolardan 9 milyar dolara çıktı. İhracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 6'dan yüzde 16'ya yükseldi. Türkiye'nin yeni odaklandığı pazarlarda büyüme gerçekleştiriyor. Bu kapsamdaki çalışmalarda şu ana kadar 135 ülkeden 3 bin 200 civarında iş adamı getirdik. Bu sayede 7 milyar dolarlık ekstra iş hacmi oluştu. Bu katlanarak devam edecek'' şeklinde konuştu.

Meral, Türkiye ekonomisinde normale dönme sinyalleri gördüklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

''Her ne kadar ekonomi küçülmüş görülüyorsa da daha önce yüzde 21'e çıkmış olan küçülmeden sonra önümüzdeki dönem için Türkiye hızla normal bir ekonomiye geçiyor.

Tabi, dünyada halen sıkıntı devam ediyor. Bunun yansımaları Türkiye'yi de etkiliyor. Ancak, Türkiye, hızlı hareket edip özellikle pazar çeşitlenmesi yaparak, ihracata yönelik gelişme ile yeni pazarlar oluşturuyor. Sıkıntıları hızla aşmaya çalışıyoruz. En son ekonomik göstergelerdeki iyileşme de bunun bir göstergesidir.

Biz umutluyuz, 2010 yılının başından itibaren düzelmenin hızlanmasını bekliyoruz.''

 

AA

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49 
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti
Suudi Arabistan-Türkiye Yatırım ve Ticaret Heyeti
Gambiya Dışişleri Bakanı’nın TUSKON’a Ziyareti
Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği
TUSKON Paraguaylı Senatörü Ağırladı
Kuveytli İş Adamlarının Tuskon Ziyareti
Seyşeller Ulusal Meclis Başkanı’nın TUSKON’a Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama