www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON, Rusya'nın En Etkin İş Dünyası Örgütü RSPP ile İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Gazprom, Lukoil, Troyka gibi önde gelen şirketlerin de üye olduğu Rusya İşadamları ve Sanayiciler Birliği (RSPP) ile işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma, Rusya ile ticaret hacminin arttırılmasının yanı sıra Türk işadamlarının önümüzdeki dönemde Rusya'da ön plana çıkacak sanayi yatırımlarından pay almasının önünü açmayı hedefliyor.

TUSKON, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Rusya Devlet Başkanı Medvedev ile imzaladığı Stratejik İşbirliği Anlaşması'nın ardından iki ülke arasındaki işbirliğini arttırmak amacıyla RSPP ile işbirliği anlaşması imzaladı. Rusya tarafından Birlik Başkanı Aleksandır Şohin, Başkan Yardımcısı ve Rusya Bankalar Birliği Başkanı Alexandır Muriçev ile Rusya'nın yeni İstanbul Başkonsolosu Aleksey Yerhov ile üst düzey birçok Rus şirketin temsilcilerinin katıldığı basın toplantısında TUSKON Başkanı Rızanur Meral, iki ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının işbirliği için zemini hazır hale getirdiğini, sürecin ilerlemesinde sıranın STK'larda olduğunu söyledi. Türk iş dünyasının Rusya iş dünyası ile çok boyutlu ekonomik, ticari ve sinai ilişkilerinin geliştirilmesine TUSKON olarak büyük önem verdiklerini ifade eden Meral, konfederasyonun 4 yurt dışı temsilciliklerinden birinin Moskova'da yer almasının bunun göstergesi olduğunu kaydetti. İki ülke arasındaki ilişkilerin yeterli seviyede olmadığını aktaran Meral'in verdiği bilgilere göre, Türkiye ve Rusya arasındaki ticaret hacmi 38 milyar dolara ulaşmış bulunuyor. Ancak ticarette ciddi bir dengesizlik söz konusu. Türkiye 2008 yılında Rusya'dan 31.5 milyar Dolar civarında ithalat yaparken, 6,5 milyar dolarlık ihracat yaptı. Rusya'nın yaptığı ihracatta petrol ve doğalgaz, Türkiye'nin yaptığı ihracatta ise makine, teçhizat, kimya mamulleri, inşaat malzemeleri, hazır giyim ve gıda ilk sıralarda yer alıyor. TUSKON Başkanı Meral, önümüzdeki dönemde Rusya pazarına ürün sağlamak için Rusya'da sanayi yatırımlarının ön plana çıktığını düşündüklerini kaydetti. Geçtiğimiz yıllarda Rusya'da büyük projelere imza atan Türk müteahhitlerini 2014 yılında Soçi'de yapılacak olimpiyat alt yapıları için büyük fırsatlar beklediğini anlatan Meral, önümüzdeki dönemde özellikle enerji, doğalgaz, turizm, gayrimenkul ve imalat sanayi alanında ilişkilerin yoğunlaşacağını kaydetti. Meral, Türkiye ve Rusya arasında işbirliğinden öte kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin geliştirilmesini önemsediklerini belirterek, iki ülke halkları arasında tarihten gelen önyargıların aşılması gerektiğini ifade etti.

ŞOHİN:100 MİLYAR Dolar TİCARET HACMİ GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR BİR HEDEF

RSPP Başkanı Aleksandır Şohin ise yaptığı konuşmada, TUSKON'la yaptıkları bu anlaşmanın iki ülke ilişkilerine önemli bir ivme kazandıracağını kaydetti. TUSKON'nun yabancı sermaye yatırımlarının Türkiye'ye çekilmesinde çok önemli bir rol oynadığını ifade eden Şohin, dış ticaret köprülerinin bu amaçla düzenlendiğini anlattı.

Türkiye ile Rusya arasında başta enerji olmak üzeren birçok işbirliği sahasının olduğunu belirten Şohin, "100 milyar dolarlık ticaret hacmi bugünkü koşullarda bile gerçekleştirilebilir bir hedef olarak karşımızda duruyor." dedi. Rusya'nın yabancı yatırımlar konusunda milliyetçi davrandığına dair geçmişte eleştirildiğini ifade eden Şohin, bugün durumun farklı olduğunu kaydetti. Şohin, yasalarda yabancı yatırımcılar ile Rus yatırımcıların eşit olduğunu kaydetti.

Basın toplantısının ardından düzenlenen imza töreninde söz konusu anlaşma imzalandı. İmza törenine katılan iki ülke işadamları arasında ikili görüşmeler gün boyu devam edecek.

 

(CİHAN)

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49 
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti
Suudi Arabistan-Türkiye Yatırım ve Ticaret Heyeti
Gambiya Dışişleri Bakanı’nın TUSKON’a Ziyareti
Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği
TUSKON Paraguaylı Senatörü Ağırladı
Kuveytli İş Adamlarının Tuskon Ziyareti
Seyşeller Ulusal Meclis Başkanı’nın TUSKON’a Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama