www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON, Türkiye- Brezilya Ticaret Köprüsünü Sağlamlaştırıyor

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) hem üyelerinin ürünlerinin yeni pazarlara sunması hem de ihracatın arttırılması hedefiyle ticaret köprüleri kurmaya devam ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Rus Sanayicileri ve İşadamları Birliği ile işbirliği anlaşması imzalayan TUSKON, bugün de 'Türkiye-Brezilya İş ve Yatırım Forumu'nda 35 Brezilyalı firmayı Türk yatırımcılarla buluşturdu.

TUSKON'nun Brezilya Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakanlığı, Brezilya Büyükelçiliği ve Brezilya Ticaret ve Yatırım Promosyon Ajansı ile ortaklaşı düzenlediği 'Türkiye-Brezilya İş ve Yatırım Forumu' Polat Renaissance Otel'de gerçekleşti. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Brezilya Kalkınma, Dış Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Dr. Ivan Ramalhot'un da hazır bulunduğu programa aralarında dünyanın en büyük dördüncü elektrik dağıtım şirketi Cemig, Latin Amerika'nın en büyük ve dünyanın 20. büyük müteahhitlik şirketi Oderbrecht, dünyanın beşinci büyük konserve balık üreticisi Gomes De Costa - Calvo gibi firmaların da yer aldığı 35 Brezilyalı firma Türk işadamlarıyla buluştu.

Programda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Brezilya'nın 8,5 milyon kilometrekare yüzölçümü, 199 milyon civarında nüfusu, 1.57 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası, 371 milyar dolarlık dış ticareti ve çok zengin doğal kaynaklarıyla dünyanın en önemli ve büyük ülkelerinden biri olduğunu kaydetti. TUSKON olarak Brezilya'yı çok önemsediklerini ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geldiği noktadan memnuniyet duyduklarını ifade eden Meral, bugün G-20 içerisinde yer alan Türkiye ve Brezilya'nın, dünya ticareti ve ekonomisine yön veren önemli ülkeler konumuna geldiklerini kaydetti. Brezilya'nın dünyanın en büyük 10. ekonomisi, Türkiye ise 17. ekonomisi konumunda olduğunu belirten Meral, şöyle konuştu: "Ancak, kendi başlarına önemli birer ekonomik aktör haline gelmiş olan Türkiye ve Brezilya arasındaki ticaret hacmi istenilen seviyeye ulaşmamıştır. Türkiye'nin Brezilya'ya olan ihracatı 318 milyon Dolar, Brezilya'dan ithalatı ise 1,4 milyar dolardır. 1,7 milyar dolara ulaşan iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi; Türkiye'nin dış ticaret hacminin sadece yüzde 0,5'i, Brezilya'nın dış ticaret hacminin ise sadece yüzde 0,4'dür."

İki ülke arasındaki ticaretin potansiyellerine kıyasla bu denli az ve iki ülke firmaları arasındaki ilişkilerin yok denecek kadar az olmasının henüz ülke halklarının birbirini tanımamasından kaynaklandığını savunan TUSKON Başkanı, "Eğer bundan sonra kurulacak olan ticari ilişkilere özen gösterir, doğru ve güvenilir işadamlarının bir araya gelmesini sağlayabilirsek inanıyorum ki ticaret hacmimiz ve ilişki kuran işadamlarımızın sayısı hızla artacaktır. TUSKON, Latin Amerika bölgesi ve bölgenin en önemli ülkesi olan Brezilya ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin iki taraf içinde büyük bir potansiyel barındırdığına inanmaktadır." dedi.

TUSKON'un 1-7 Haziran 2009 tarihlerinde 35 ülkeden 2300'ün üzerinde yabancı işadamı ve Türkiye'den 3 bin'den fazla işadamının katılımıyla düzenlediği Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü-2009 programına Brezilya'dan Brezilya Kalkınma, Sanayi ve Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Dr. Ivan Ramalho başkanlığında 35 şirketten 40 iş adamı, katılmıştı.

(CİHAN)

 

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49 
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti
Suudi Arabistan-Türkiye Yatırım ve Ticaret Heyeti
Gambiya Dışişleri Bakanı’nın TUSKON’a Ziyareti
Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği
TUSKON Paraguaylı Senatörü Ağırladı
Kuveytli İş Adamlarının Tuskon Ziyareti
Seyşeller Ulusal Meclis Başkanı’nın TUSKON’a Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama