www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Almanlar İlkelidir, Sözlerinden Dönmez

ALMANLAR İLKELİDİR, SÖZLERİNDEN DÖNMEZ

Avrupa Birliği Komisyonu'nun yayımlayacağı kritik ilerleme raporuna günler kala Brüksel'i ziyaret eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoglu, Almanya'ya kuvvetli mesajlar gönderdi. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ) ile Brüksel'in muteber düşünce kuruluşlarından Avrupa Siyaset Merkezi'nin (EPC) ortaklaşa düzenlediği "Türkiye ve AB: Dış Politikada Sinerji Yakalamak" başlıklı konferansta konuşan Davutoğlu, Almanya'daki seçimlerden Kıbrıs'a kadar birçok konuda soruya muhatap oldu.

Almanların ilkeli olduğunu ve sözlerine sadık kalacaklarına inandıklarını söyleyen Davutoglu, Kıbrıs meselesinde AB'yi ağır şekilde eleştirdi. AB'nin istikbali açısından hayati ehemmiyette olan İrlanda referandumunun yapıldığı gün Brüksel'i ziyaret eden Dışişleri Bakanı, AB'nin ağır topları Komisyon Başkanı Jose Manuel Barroso, dönem başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Cari Bildt ve Genişleme Komiseri Olli Rehn ile bir araya geldi. Genelde devlet ya da hükümet başkanları ile muhatap olan Barroso'nun 1,5 saate yakın Davutoglu ile görüşmesi dikkat çekti. Akşam saatlerinde Rehn ile bir basın toplantısı düzenleyen Davutoglu, genişleme komiserini 14 Ekim'de oynanacak Türkiye-Ermenistan milli maçına davet etti.

Almanya'da yapılan seçimlerin ardından oluşması beklenen Hıristiyan Demokrat-Liberal koalisyonuna Türkiye tavrının sorulması üzerine Davutoglu, Almanlann ilkeli insanlar olduğunu ve sözlerinin arkasında duracaklarına inandığını söyledi. Alman meslektaşlarının ve Alman hükümetinin bir imtihanla karşı karşıya olduklarını vurgulayan Davutoglu, "Bundan önceki hükümet de bir Alman hükümeti idi, başka bir ülkenin hükümeti değildi. Ve o hükümet Türkiye'nin üyeliğini destekliyordu. Yeni kurulacak hükümetin de ahde vefa ilkesine bağlı kalacağı konusunda şüphem yok." dedi. Alman Lisesi'nde okuduğu, bütün hocalarının Alman olduğuna dikkat çeken Davutoglu, Almanların ilkeli ve sözlerine bağlı insanlar olduklarını aktardı. "Oyunun ortasında kuralları değiştirmezler." diyen Davutoglu, Almanya-Türkiye ilişkilerinin Avrupa kıtasının en eski münasebetlerinden biri olduğunu vurguladı.

2015 BİLE GEC, KAYBEDEN SADECE TÜRKİYE OLMAYACAK

Geçtiğimiz pazar günü yapılan seçimlerde Türkiye'nin üyeliğini kuvvetli şekilde destekleyen Sosyal Demokratlar ağır bir yenilgi almış, Türkiye'nin üyeliğine verdiği desteğin dozuyla ilgili şüphelere mesnet olan Liberal Demokratlar büyük bir zafer kazanmıştı. Liberal Demokratların, imtiyazlı ortaklık isteyen Merkel'i ne kadar dizginleyebileceği ise Ankara'da endişeye yol açmıştı. 2009 sonunda Kıbrıs yüzünden müzakerelerin ikinci bir darbe yiyebileceği endişesi dile getirilirken Davutoglu, AB'nin Kıbrıs siyasetini sert şekilde eleştirdi. Türkiye ve Kıbrıslı Türklere verilen sözleri ve bu sözleri kimlerin verdiğini açıklayabileceğini kaydeden Davutoglu, "Neredeyse bütün AB liderleri bizi arayıp, referanduma evet deyin, AB üyesi olacaksınız, dedi. Kıbrıslı Türklere de aynı sözü verdiler ve eklediler: "Eğer Rumlar hayır derlerse ertesi günü bütün ambargoları kaldıracağız." dedi. Davutoglu, bu sözlerin tutulmadığını, üstelik Türkiye'nin cezalandırıldığını vurgulayarak, "Bunu ne ahlaken ne de siyaseten doğru buluyoruz." dedi. Bir Fransız gazetecinin Türkiye'nin ' üyeliğinin 2050'de gerçekleşme ihtimalini sorması üzerine Davutoglu, "Bana göre 2015 bile çok geç. Bu gecikmeden sadece Türkiye değil, AB de kaybedecektir." cevabını verdi. Akşam saatlerinde Davutoglu'nun "2015 bile geç" sözleri hatırlatılan Rehn, Türkiye'nin muhtemel üyelik tarihi ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

PROTESTOCULARA ANLAMLI CEVAP: ZERE BİZİM KIZIMIZ

Davutoglu konuşmasını sürdürürken DHKP-C militanları Bahar Kimyongür ve Deniz Demirkapı, "Güler Zere'ler ölmesin" pankartı açtı. Soğukkanlılığını muhafaza eden Davutoglu, "Zere bizim evladımız" dedi. Davutoglu daha sonra söylediklerini İngilizce olarak da dinleyenlerine tekrar etti

ZAMAN 03.10.2009

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Kazakistan Gaz ve Petrollerinin Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Üzerinden Transferi Bölgenin Önemini Artıracak
TUSKON, Türk ve Kazak İş Dünyasını Buluşturdu
Sudan`a Yatırım Köprüsü
TUSKON, Türkiye- Brezilya Ticaret Köprüsünü Sağlamlaştırıyor
TUSKON, Rusya'nın En Etkin İş Dünyası Örgütü RSPP ile İşbirliği Anlaşması İmzaladı
10 Bin İş Adamı İzmir`de Buluşacak
Küçülmenin Azalması Bizleri Umutlandırdı
On Dönüm Arazinin Kirası Çay Fiyatına, Yatırımcıları Bekliyoruz
TUSKON: Çin Malları Miyadını Doldurdu
TUSKON Başkanı Rızanur Meral: İşadamlarını Arenada Dövüşen Gladyatörler Gibi Görüyorum
İşadamları: Kürt Sorunu Çözülürse, Teşvike Gerek Kalmaz, Yatırımlar Patlar
Gül`den İşadamlarına Çağrı: Daha Güzel Bir Ülke İçin Birlikte Çalışalım
TUSKON Başkanı Meral: İhracatımızı 14 Yılda 400 Milyar Dolar Olarak Hedeflemeliyiz
Katsayı Haksızlığı Bitti Sanayinin Önü Açıldı
DASİDEF Başkanı: `Kapısına Kilit Vurup Batı`Ya Giden Esnafı, Teşvik Yasası Geri Çevirdi`

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama