www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON, Türk ve Kazak İş Dünyasını Buluşturdu

 

Kazakistan`dan gelen işadamları ile İstanbul`da 800 ikili görüşme yapıldı TUSKON`un yaptığı organizasyonda milyon dolarlık anlaşmalara imza atıldı 

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON),Kazakistan İşadamları Derneği(KAZKA) ve Kazakistan Ulusal Ekonomi Odası (ATAMEKEN) işbirliği ile düzenlenen Türkiye-Kazakistan İş ve Yatırım Forumu dün başladı. 

Kazakistan`dan gelen 49 firmanın yetkilileri ile 415 Türk işadamının yaptıkları ikili görüşmelerle start alan forum, milyon dolarlık anlaşmalara da sahne oldu.

LİDERLER DE KATILDI

Gıdadan inşaata, tekstilden otomotive, hayvancılıktan lojistiğe hemen hemen tüm sektörlerden firmaların yer aldığı forumda, 800 ikili görüşme gerçekleşti. İstanbul Kongre Merkezi`nde düzenlenen foruma Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de katıldı. Forumda konuştuğumuz firma yetkilileri, Türkiye ile iş yapmanın kolay olduğunu belirterek, `Türk firmalar ile olan ilişkilerimizi daha da kuvvetlendirmek için buraya geldik` dedi.

Kazakistan Endüstri ve Ticaret Bakanı Asset İssekeşef: Türk işadamlarına `Yeni bir işbirliği dalgası başlatalım. Ülkemizde 80 milyar dolarlık yeni yatırım projesi var.

Burada sizlerin tecrübelerinden faydalanmak istiyoruz.` çağrısında bulundu. İssekeşef, iki ülke ticaret hacminin yeterli olmadığına atıfta bulunarak, bunun önümüzdeki yıllarda üst seviyelere çıkarılması için işbirliği teklif etti. Bakan, krizin etkisinin artık yavaşladığını belirterek, bunun tamamen ortadan kalkması için de iki ülke iş dünyasına büyük görevler düştüğünün altını çizdi. Türk işadamlarını ülkelerinde bulunan 6 farklı serbest ticaret bölgesine davet eden İssekeşef, `Gelin buraları değerlendirin. Gelin, Kazakistan üzerinden Rusya ve Belarus`a açılın. Gelin Kazakistan`ı ticaret pazarlarına açılmak için bir köprü yapın.` şeklinde konuştu.

3 MİLYAR DOLARI 15 MİLYARA ÇIKARALIM

Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ise 3 milyar dolarlık ticaret hacminin iki ülke arasındaki potansiyeli yansıtmadığını belirtti. Çağlayan, 2012 yılı için iki ülke arasında hedefin 15 milyar dolara çıkarılmasını istedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de birkaç milyar dolarlık ticaret hacminin gerçek potansiyeli ortaya koymadığını dile getirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise Kazakistanlı yetkililerden Nabucco`ya dahil olmalarını istedi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral de Türkiye ve Kazakistan arasındaki ilişkilerin boyutunu göstermek adına, `Kazakistan artık kartını Türkiye lehine kullanıyor.` değerlendirmesinde bulundu. 

İSTANBUL, ZAMAN 24 Ekim 2009

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49 
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti
Suudi Arabistan-Türkiye Yatırım ve Ticaret Heyeti
Gambiya Dışişleri Bakanı’nın TUSKON’a Ziyareti
Türkiye-Kolombiya Çalışma Yemeği
TUSKON Paraguaylı Senatörü Ağırladı
Kuveytli İş Adamlarının Tuskon Ziyareti
Seyşeller Ulusal Meclis Başkanı’nın TUSKON’a Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama