www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON Mısırlı ve Türk İşadamlarını Biraraya Getirdi

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) un organize ettiği "Türkiye ve Mısır arasında işbirliği için yeni fırsatlar" başlıklı Türkiye-Mısır İş Forumu`na katılan Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Rachid Mohamed Rachid, Mısır`dan Türkiye`ye sağlık ve inşaat sektörlerinde yüzlerce milyar dolarlık yatırım yapılacağını açıkladı.

Forumun açılış konuşmasında Mısır`ı Afrika`nın giriş kapısı olarak gördüklerine dikkat çeken TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Mısır`ın üyesi olduğu iş birliklerinin Türk iş adamlarına önemli fırsatlar sunduğunu dile getirdi. Meral, özellikle Türk Makine sanayinin önümüzdeki günlerde Mısır`da yatırım fırsatları yakalayacağını söyledi. Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Rachid Mohamed Rachid, Türkiye ile yüzlerce yıldır devam eden kültürel ilişkilerin önemli ticari sonuçlar yarattığını bugün gelinen noktadaki ilişkilerin hem Türk hem de Mısırlı işadamların mutlu ettiğini ifade etti.

Türk işadamlarının Mısır`da yatırım yapmaları için uygun avantajları anlatan Rachid ucuz elektrik, ucuz iş gücüne, deniz yoluyla transferin kolaylığını anlattı. Özellikle Avrupa Birliği ile yaptıkları ticaret anlaşmasına dikkat çeken Rachid, Türk işadamlarının gümrük duvarlarına takılmadan Mısır`dan ihracat gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen büyük bir yatırımdan bahseden Rachid, sağlık ve inşaat alanında Mısır`dan Türkiye`ye yüzlerce milyar dolarlık yatırım geleceğini açıkladı. Rachid,Türkiye ile Mısır arasındaki ticaret hacminin önümüzdeki 3 yıl içinde 5 milyar dolara ulaşacağını söyledi. Ülke politikası olarak Türk işadamlarını açıkça desteklediklerini söyleyen Rachid Türk işadamlarını Mısır`a yatırım yapmaya davet etti.

3 YILDA TİCARET HEDEFİ 10 MiLYAR DOLAR

Rachid`in ardından söz alan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, iki ülke arasındaki ticaret hacmindeki hedefi büyüterek 10 milyar dolar olarak açıkladı. Çağlayan beklentilerinin sigortası olarak da Mısır`la ticaretin gelişmesindeki hız ve ekonominin canlanmasını gösterdi.

Eylül ayında sanayi üretiminin beklenenin biraz üstünde bir küçülme ile karşı karşıya geldiğini belirten Çağlayan ``Ancak artık kötü günler geride kalmıştır. Çok net bir şekilde görülmüştür ki bu tünelin ucunda artık çıkış, aydınlık var" dedi.Ekonomide zaman zaman inişler çıkışlar olacağını, bunların gerek mevsimsel gerek dönemsel gerek de yaşanan tatillerle ilgili olduğunu dile getiren Çağlayan, şunları kaydetti:

"Türkiye bu karşı karşıya kaldığı küresel krizden artık çıkışı pozitif anlamda yaşamaya başlamıştır. Gerek ihracattaki artış gerekse IMF`nin yaptığı 2009`un son çeyreğinde büyüyecek olan G-20 içindeki 7 ülke içinde Türkiye yer alması bunu gösteriyor."Küresel krizin en fazla vurduğu sanayi kesiminin de en kısa zamanda kendisini toparlayacağını söyleyen Çağlayan "Türkiye, yeniden inşallah 2009`un son çeyreği ile beraber her alanda, yine 2010`a, pozitif büyüme ve geçmişte yaşamış olduğu, gerek ihracat gerek büyümedeki performansını aynı şekilde gerçekleştirecek`` dedi.

Mısırlı işadamlarına Türkiye`deki yatırım fırsatlarını anlatan Çağlayan, iki ülke arasında gelişen ticari ilişkiler içinse "Allah nazardan saklasın" dedi. Toplantının ardından yapılan basın toplantısında Çağlayan`ın koyduğu 10 milyar dolarlık tıcaret hedefi sorulan Rachid "Tabı ki Türkiye ile ticaret hızla gelişecektir. 4 yıl önce 600 milyon dolar ticaret yaptığımız Türkiye ile 3 milyar dolarlık hacim yakaladık. 4 yılda 5 katı ivme değerlendirildiğinde 10 milyar dolarda gerçekçi bir rakamdır" dedi.

2009-11-11 Ortadoğu

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40 
Brezilya Dış İşleri ve Dış Ticaret Bakanlığı Müsteşarı TUSKON’u ziyaret etti
TUSKON, Cumhurbaşkanımız İle Türkiye –Arnavutluk/Karadağ İş Forumunu Gerçekleştirdi
Güney Koreli firmalar TUSKON Genel Merkezde Türk İşadamları İle Buluştu
Hedef, İhracatı İkiye Katlamak
Devlet Bakanı Egemen Bağış, Avrupa Politika Merkezinin TUSKON Ile Ortaklaşa Düzenlediği Toplantıda Türkiye`nin AB Üyelik Sürecini Anlattı
Viyana Ticaret Odası TUSKON'u Ziyareti Etti
Güney Kore, Bilişim Devleri İle Türkiye`ye Geldi
Güney Kore`nin Bilişim Devleri Türkiye`ye Geliyor
ATC Heyeti TUSKON'u Ziyaret Etti
Fas`a çıkarma yapan TUSKON Heyeti, Önemli İş Bağlantılarına İmza Attı
TUSKON Başkanı Meral: Afrika`Yı Gündem Yaptık
Bakan Çağlayan: Sanayi Üretimindeki Düşüş Moralleri Bozmasın, Kötüye Gidiş Tamamen Durdu
Ülkelerarası Ticaret Aşk Gibidir Tek Taraflı Aşk İse Uzun Sürmez
İran`ın Gümrük Vergisi Engelini Aşmaya Çalışıyoruz
10 Bin İşadamı İzmir`de Buluştu

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama