www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON Başkanı Meral: Afrika`Yı Gündem Yaptık

Ticaret köprüleri ile Afrika`yı Türkiye`nin gündemine soktuklarını söyleyen TUSKON Başkanı Rızanur Meral, `Afrika`nın uzmanı olduk. Üyemiz olmayan Türkiye`nin en büyük holdingleri bile kapımızı çalmaya başladı. Üyelik için görüşmelerimiz sürüyor.` dedi.

TUSKON, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün başkanlığında 80 kişilik bir heyet ile Fas`a çıkarma yaptı. Afrika`nın küresel krizden en az etkilenen bölge olduğunu ifade eden Rızanur Meral, bu durumun yeni pazarlar arayan Türk işadamları için büyük fırsatlar doğurduğunu söyledi.

Rızanur Meral, `Şu an Fas`tayız, sırada Mısır var. Geçen hafta Güney Afrika`da idik. 20 gün önce de Sudan`a da gitmiştik. Afrika`nın dört bir yanında ihracatımızı artırmak için çalışıyoruz.` diye konuştu. Afrika`nın sömürülmüş ve kaynakları bitmiş bir kıta olarak düşünüldüğünü ancak hâlâ çok büyük zenginliklere sahip olduğunu dile getiren Konfederasyon Başkanı, bu kıtaya yaptıkları ziyaretleri `fetih` değil `keşif` olarak gördüklerini anlattı. Meral, birçok ülkede sivil toplum örgütlerinin kurulmasına vesile olduklarını, Senegal`de bile işadamları derneği kurulduğunu kaydetti.

Türkiye`nin kara kıtaya ihracatı 4 sene içinde 2,5 milyar dolardan 12 milyar dolara çıktı. Daha önce Afrika ile açık veren ticaret dengesi Türkiye`nin lehine döndü. Afrika`nın imalat ve tarım alanında Türk yatırımına büyük ihtiyaç duyduğunu hatırlatan Rızanur Meral, `Türkiye`nin 2023`teki 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaştırmak için ihracatı tabana yaymak istiyoruz.` diye konuştu. Meral, konuşmasında, 1990`lı yıllarda Rusya ve Orta Asya ülkelerine gidip de ciddi hatalar yapan Türk şirketlerine de değindi. Bir firmanın bir ülkeyi tümüyle kaybettirebildiğine dikkat çeken Meral, `Türkiye`nin menfaati için, etik değerlere bağlı olmayan firmaların önünü kesmeliyiz. Bu konuda çok hassasız.` açıklamasını yaptı. TUSKON, Washington, Brüksel, Moskova ve Pekin`de ofis açmıştı. Beşinci ofis ise Etiyopya`nın başkenti Addis Ababa ya da Mısır`ın başkenti Kahire`de açılacak. Myanmar, Vietnam, Kamboçya, Balkanlar ve Güney Amerika`da da çok başarılı açılımlar yaptıklarını kaydeden Meral, ancak çok istemelerine rağmen vize engeli sebebiyle Kuzey Amerika`da muvaffakiyet sağlayamadıklarını sözlerine ekledi.

Faslı çocuklar Türk okullarında okuyor

Türk okulları, Türkiye ile Fas arasında kültür köprüsü oldu. Türkiye`nin Fas`taki faaliyetlerinin sadece sanayi ve ticaretten ibaret olmadığını belirten Bakan Nihat Ergün, `Birçok arkadaşımız eğitim konusunda çok ciddi çabalar gösteriyor. Fas`ın en güzel, en başarılı okullarını burada açmışlar. Kendilerini hem ülkemizin büyük eğitim potansiyelini Fas`a yansıttıkları için, hem de Faslı ailelerin çocuklarını bu okullarda okuttukları için kutluyorum.` dedi.

Kurtlar Vadisi, Fas`ı ekranlara kilitledi

Körfez ülkelerinin ardından Fas da Türk dizileri furyasına dahil oldu. Fas televizyonları şu anda Türkiye`de de yüksek izlenme rekorlarına ulaşan Kurtlar Vadisi, Binbir Gece, Gümüş, Acı Hayat, Kaybolan Yıllar, Ihlamurlar Altında ve Yersiz Yurtsuz gibi Türk dizilerini yayınlıyor. Her sabah okul ve işyerlerinde önceki gece yayınlanan diziler konuşuluyor. Faslılar, cep telefonlarında da Türk dizilerinin melodilerini kullanıyor.

13 Kasım 2009 ZAMAN

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40 
Brezilya Dış İşleri ve Dış Ticaret Bakanlığı Müsteşarı TUSKON’u ziyaret etti
TUSKON, Cumhurbaşkanımız İle Türkiye –Arnavutluk/Karadağ İş Forumunu Gerçekleştirdi
Güney Koreli firmalar TUSKON Genel Merkezde Türk İşadamları İle Buluştu
Hedef, İhracatı İkiye Katlamak
Devlet Bakanı Egemen Bağış, Avrupa Politika Merkezinin TUSKON Ile Ortaklaşa Düzenlediği Toplantıda Türkiye`nin AB Üyelik Sürecini Anlattı
Viyana Ticaret Odası TUSKON'u Ziyareti Etti
Güney Kore, Bilişim Devleri İle Türkiye`ye Geldi
Güney Kore`nin Bilişim Devleri Türkiye`ye Geliyor
ATC Heyeti TUSKON'u Ziyaret Etti
Fas`a çıkarma yapan TUSKON Heyeti, Önemli İş Bağlantılarına İmza Attı
TUSKON Mısırlı ve Türk İşadamlarını Biraraya Getirdi
Bakan Çağlayan: Sanayi Üretimindeki Düşüş Moralleri Bozmasın, Kötüye Gidiş Tamamen Durdu
Ülkelerarası Ticaret Aşk Gibidir Tek Taraflı Aşk İse Uzun Sürmez
İran`ın Gümrük Vergisi Engelini Aşmaya Çalışıyoruz
10 Bin İşadamı İzmir`de Buluştu

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama