www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Hedef, İhracatı İkiye Katlamak

Egeli İşadamları 2010 Yılında Alternatif Pazarlara Açılacaklar

 

Ege Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (ESİDEF) bu yıl Suriye, Kenya, Fas, Kırgızistan, Senegal ve son olarak Kuzey Irak'ta üyelerine iş fırsatları yaratırken, 2010 yılında da farklı organizasyonlarla bu pazarlara yenilerini ekleyecek.

 

2010 yılında ilk olarak Şubat ayında Sırbistan ve Ürdün çıkarması yapacak olan ESİDEF üyeleri, Haziran ayına kadar Kazakistan ve Maldiv Adaları'na giderek, üyelerinin ihracatı katlamayı hedefliyor.

 

Özellikle küresel ekonomik krizle birlikte krizden daha az etkilenen ülkelere yöneldiklerini belirten ESİDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu,  özellikle son 3 yıldır bu konuda önemli organizasyonlar yaptıklarını söyledi. Bu yıl daha önce ihracatın sınırlı olduğu Suriye, Kenya, Fas, Senegal gibi ülkelerde iş geliştirme gezileri gerçekleştirdiklerini ifade eden Ramazan Davulcuoğlu, ESİDEF üyeleri, son olarak gittikleri Kuzey Irak gezisinde büyük iş bağlantıları gerçekleştirmişlerdi.

 

İkili anlaşmalar ve vizelerin kalkması ticareti artırıyor

 

ESİDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, hükümetin son yıllarda uyguladığı komşularla sıfır problem politikasının ticaret hacminin artırılmasına direkt etki yaptığını dile getirdi. Davulcuoğlu, bu çalışmalar sonucunda vizelerin kaldırılmasının da geleceğe dönük olarak ticaretin daha da gelişmesini sağlayacağını anlattı.

 

Hükümetten özellikle ülkelerle ikili ticaret anlaşmalarının artırılmasını beklediklerini ifade eden Ramazan Davulcuoğlu, "Hükümetlerin diyaloglarını geliştirmesi bizim işlerimizi kolaylaştırıyor. Özellikle gümrük ve vergi konularında sağlanacak avantajlar ticaretin daha hızlı gelişmesinin zeminini hazırlıyor. Bizim istediğimiz sadece önümüzün açılması. Ondan sonrası zaten geliyor" diye konuştu.

 

2010 yılı programımız yavaş yavaş oluşmaya başladı.

 

İlk altı 6 ayda iş geliştirme gezisi yapacağımız yerleri belirledik. Şubat ayında ilk olarak Sırbistan ve Ürdün'e 50 kişilik bir işadamı heyeti ile gideceğiz. Şu anda bu pazarlarda altyapı çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz, ikili görüşmeler yapacağımız ülkenin işadamları örgütleri ile bağlantılar kuruyoruz. Sırbistan bugüne kadar çelşitli nedenlerle gitmediğimiz bir pazardı.

 

Büyük bir potansiyel olduğunu gördük. Çatı örgütümüz TUSKON'un desteğinde, İGİD'in önderliğinde bu iş gezisini yapacağız. Gıda, inşaat ve mobilya sektörlerini hedef sektörler olarak belirledik. Bunun yanında da farklı sektörlerde çalışan işadamları da heyet içinde yer alacak. Bugüne kadar istenilen iş bağlantılarının yapılmadığı Sırbistan'da iyi bir organizasyonla önemli iş hacimlerine ulaşılacağını düşünüyorum" diye konuştu.

 

Şubat ayı içinde ayrıca Ürdün'e de gideceklerini anlatan Davulcuoğlu, 22 Aralık'ta bu ülkeye ön keşif gezisi yapacaklarını anlattı. Ürdün'de farklı bir yöntem belirleyeceklerini ve işadamları ile bağlantılar kurduktan sonra, o ülkenin önde gelen gazetelerine ilan vererek daha çok Ürdünlü işadamı ile bir araya gelmeyi amaçladıklarını dile getiren Davulcuoğlu, Ürdün pazarından çok umutlu olduklarını vurguladı.

 

2010 yılının ilk yarısında ayrıca Kazakistan ile Maldiv Adaları'nın da programları içinde olduklarını açıklayan Davulcuoğlu, bu pazarlardan da çok umutlu olduklarını belirtti. Maldiv Adaları'nın daha çok tatil denince akla geldiğini ancak burada da iş imkanlarını yerinde araştıracaklarını belirten Davulcuoğlu, "Buraya daha küçük bir ekiple gideceğiz. Neler yapılabilir, bunu yalandan göreceğiz. Burada da iş bağlantıları kurulacağından eminiz" diye konuştu.

 

YENİ ASIR 12.12.2009

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41 
TUSKON, Sayın Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Kazak – Türk İş Forumu Organize Etti
TUSKON'dan Dev Organizasyon
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TUSKON Yönetimi İle Görüştü
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TUSKON Yönetim Kurulu Toplantısına Katıldı
Moritanya İş Gezisi
Kırgızistan Ticaret Odası Başkanı Ve İstanbul Başkonsolosu TUSKON’u Ziyaret Etti.
Malawi’nin Türkiye’ye Akredite Berlin Büyükelçisinin TUSKON Ziyareti
TUSKON, Anayasa Değişiklik Paketini Destekledi
Sayın Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Demokratik Kongo ve Kamerun'a İş ve Yatırım Gezisi Düzenlendi
TUSKON 3. Olağan Genel Kurulu`nu Gerçekleştirdi
TUSKON, Endonezya İle Ticaret Köprüsü Kurdu
TUSKON Tanzanya Cumhurbaşkanını Ağırlayarak Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
TUSKON Kırgızistan Dışişleri Bakanı Ve Heyeti Onuruna Yemek Verdi
Abhazya Cumhuriyeti Ticaret Bakan Yardımcısı TUSKON’U Ziyaret Etti
TUSKON, Moritanya Cumhurbaşkanı Onuruna Yemek Verdi

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama