www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON, Cumhurbaşkanımız İle Türkiye –Arnavutluk/Karadağ İş Forumunu Gerçekleştirdi

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu işbirliği, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği ve Türkiye ihracatçılar Birliği organizasyonu, Dış Ticaret Müsteşarlığı Koordinasyonunda Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül'ün Arnavutluk'un başkenti Tiran'daki resmi temasları kapsamında Türkiye-Arnavutluk iş forumu toplantısı yapıldı.

 

 

 

Türkiye’den 100 işadamının katıldığı toplantının Sheraton otelindeki açılış konuşmasını yapan Arnavutluk Ekonomi, Ticaret ve Enerji Bakanı Dritan Priçti, Arnavutluk-Türkiye ticaretinin başarılı bir tarihi olduğunu vurguladı. Türkiye'nin Arnavutluk'un dış ticaretinde "bir numaralı ortağı" olduğunu söyleyen Priçti, son 10 yıllık dönemde iki ülke ticaret hacminin yüzde 10 arttığını belirtti.

Toplantıya Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte katılan Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bamir Topi, Türkiye'nin Arnavutluk'un yakın dostu olduğunu belirtti. Türkiye-Arnavutluk ilişkileri "mükemmel" olarak niteleyen Topi, Arnavutluk'un komünist rejim döneminde de Türkiye ile dostluk ilişkisi içinde olduğunu hatırlattı.

Demokrasinin yerleşmesinden sonra Ankara ile ilişkilerin büyük hızla geliştiğini anlatan Topi, Tiran'da 1992'de demokrasinin kurulmasıyla Türkiye ile ticari bağların hızla geliştiğini söyledi.

Topi, 17 yıl sonra iki ülke arasında ekonomide ve siyasette mükemmel ilişki kurulduğunu belirterek, "Bu, gerçek devrimdir. İki ülke buna imza attı. Türkiye'ye geldiğimizde kendimizi ülkemizde hissediyoruz. Sayın Gül de Arnavutluk'a geldiklerinde kendilerini ülkelerinde hissettiklerini belirtiyor" dedi.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50 
TUSKON’dan Yunanistan’a Çıkarma
TUSKON, Yalova Valisi ve Romanya Başkonsolosu ile Tanıtım Günü Gerçekleştirdi
Tuskon Bosna-Hersek Meclis Başkanını Ağırladı
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama