www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON Balkan Liderlerini Amerika’da Topladı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile  Amerikan-Balkan Dernekleri Federasyonu (FEBA) işbirliği ile gerçekleştirilen "Balkan Liderleri Zirvesi 2010" toplantısı Balkan ülkelerinin cumhurbaşkanları, başbakan ve dışişleri bakanlarını 22.09.2010 tarihinde New York'ta bir araya getirdi. Programın onur konuğu ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül oldu.

Programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti diler getiren Gül, Balkan ülkeleri arasında komşuluk bilinci içerisinde birbirlerine karşı saygı, sevgi ve muhabbeti daha da çoğaltmak için çaba gösterdiklerini söyledi. "Bizlerin çok ortak yanları var. Biz cumhurbaşkanları olarak (Balkanlar) bir araya geldiğimizde ya da sayın başbakanlar, dışişleri bakanları toplantı yaptıklarında sık sık şunları konuşuyoruz; birçok adetlerimiz birbirlerine benziyor. Birçok kelimeleri ortak kullanıyoruz. Yemeklerimiz birbirine benziyor, müzik söz konusu olduğunda hepimiz aynı müzikten hoşlanıyoruz." dedi.

"Balkan liderler zirvesi 2010: Avrupa'yı bir bütün haline getirme; Balkanlar ile tamamlama ve Avrupa-Atlantik birleşmesi" başlıklı zirveye Gül'ün yanı sıra; Bosna Hersek Cumhurbaşkanı Haris Silajdzic, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Dağlık Karabağ Cumhurbaşkanı Filip Vujanovich katıldı. Zirvenin diğer konukları ise;Bulgaristan Başbakanı Boyko Borissov, Dıişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu,Yunanistan Dışişleri Bakanı vekili Dimtri Drucas, Hırvatistan Dışişleri Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Gordan Jandrokoviç, Arnavut Dışişleri Bakanı Edmund Haxhinasto ile Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, New York Valisi David Paterson ile TUSKON Başkanı Rızanur Meral, FEBA Başkanı Dr. Aras Konjhodzic ile çok sayıda gazeteci ve seçkin davetliler yer aldı.

New York Eyaleti Dünyada İlk Ticaret Ve Yatırım Ofisini İstanbul'da Açacak

New York'ta Türk toplumunun her geçen gün daha da büyüdüğünü belirten New York valisi Paterson, bu eyalette ve Amerika'da kurulmuş olan sanayinin ve iş dünyasının Balkan ülkesi kökenli insanların payının büyük olduğunu belirtti. Paterson sözlerine, "Sizlerin bizlere katılmasının çok mutluyuz. Bugün bizlerinde sizler için bir şeylerin yapma zamanıdır. Bugün buradan ilk defa ifade ediyorum; 4 Ekim Pazartesi günü İstanbul'da Amerika eyaletleri içinde New York ilk ve tek olarak yatırım ve ticaret ofisi açıyoruz. Bu ofis Balkanlar ve Türkiye ile olan ticaretimiz milyarlarca Dolar arttıracağını umuyoruz'' diyerek devam etti.

Zirvenin açılış konuşmacıları arasında yer alan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, yaptığı konuşmada amaçlarının ülkeler arasında ticari işbirliğini arttırarak milletlerin ve halkların zenginleşmesine katkı sağlamak olduğunu belirtti. Türkiye'nin ekonomik açıdan her geçen gün büyüyen ülke olduğuna işaret eden TUSKON Başkanı Meral, Türkiye'nin GSMH'ının bir trilyon dolara yaklaştığına dikkat çekti. Balkan ve Türk işadamları zirvesi düzenlediklerini ve buna 500 den fazla iş adamının katıldığını anımsatan Meral, bunun birçok insana iş imkanı sağladığını vurguladı. TUSKON hakkında kısaca bilgi veren Meral, Balkanlar'da önemli iş bağlantıları kurduklarını da sözlerine ekledi.

Program sonunda zirveye katılan liderlere hediye verilerek toplu fotoğraf çektirildi.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama