www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
"Karadeniz İş Forumu’’ Programında 11 Ülkeden 75 Parlamenter ve 650 İşadamı Bir Araya Geldi

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu TUSKON, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı ve Karadeniz Parlamenterler Asamblesi KEİPA ortak organizasyonunda düzenlenen  ‘‘ Karadeniz İş Forumu ’’programında 11 ülkeden 75 parlamenter ve 650 İşadamı bir araya geldi.

 

İş forumuna TBMM Başkanı Sayın Mehmet Ali Şahin ve Başbakan yardımcısı Devlet Bakanı Sayın Bülent Arınç onur misafir olarak şereflendirmişlerdir. 

 

Dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisine sahip olan Karadeniz bölgesinde bulunan ülkelerden gelen seçkin işadamları ile Türkiye’den katılan iş dünyası temsilcileri arasında 2 bine yakın iş görüşmesi gerçekleştirildi. İnşaat, tarım ürünleri, denizcilik, Tekstil, Enerji, gıda ürünleri, orman ve orman ürünleri sektörlerinin ağrılıkta olduğu katılımcı şirketler arasında çok faydalı görüşmeler olmuş ve anlaşmalar imzalanmıştır. İleriye dönük bölge ülkeleri arasında kurulacak köklü iş birlikteliklerinin temelleri atılmıştır. 

 

Karadeniz havzasındaki ülkelerle ticaret hacmini genişletmekte kararlı. Trabzon'da düzenlenen forumda bir araya gelen 650 yatırımcı, iki bine yakın iş görüşmesi gerçekleştirdi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Türkiye'nin bu coğrafyadaki potansiyeli yeterince değerlendiremediğini, 2009 yılında yaşanan global krize rağmen bölge ülkeleri ile 33,7 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşan Türkiye’nin  yakın tarihte bu rakamın 100 milyar dolara çıkarılması gerektiğini söyledi.

 

Forumun açılış töreninde konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mehmet Ali Şahin, Türkiye'nin doğrudan yabancı yatırımlar için bir çekim merkezi haline geldiğini belirterek, "Ülkemize giren doğrudan yabancı sermaye 2002'de 1 milyar 82 milyon dolar iken bu rakam 2009 yılında 7 milyar 860 milyon dolara yükselmiştir.'' dedi. Şahin, Karadeniz havzasının 2 kıtayı birleştirme noktasında stratejik bir konumu olduğunu vurguladı.

 

Organizasyonun diğer bir konuğu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise 2023 yılında dünyanın en büyük 10. ekonomisi olma yolunda hedefleri bulunduğuna dikkat çekerek, "Bu, ilk bakışta zor gibi görülse de, aslında bir o kadar da kolay olacaktır. Hükümet olarak bizler KEİ ülkeleri olan Rusya, Sırbistan ve Arnavutluk ile vizelerin kaldırılması konusunda adımlar atmış bulunuyoruz. Önümüzdeki süreçte diğer bölge ülkeleri ile de benzer başarılara imza atacağız." dedi. Bülent Arınç, artık vizelerin kaldırıldığı, dostluğun egemen olduğu Karadeniz havzasında, 335 milyonluk potansiyeli bir kinetik enerjiye çevirme zamanının geldiğine dikkat çekti.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Katılımı İle TUSKON Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplandı
Keith Ellison TUSKON'u Ziyaret Etti
Endonezya Ticaret ve Yatırım Heyeti Sn. Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Gerçekleştirildi
Türkiye’nin Yeni Venezuela Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
TUSKON İsveç Ticaret Bakanı ve Heyetiyle Çalışma Yemeği Düzenledi
Türkiye’nin Letonya Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
Türkiye-Afrika Semineri TUSKON Tarafından Organize Edildi
TUSKON, Şili Büyükelçisini Ağırladı
TUSKON, Türkiye - Gana & Gabon Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi
TUSKON'un Çin Hedefi
Brezilya Ticaret ve Yatırım Heyeti
Amerikan Ticaret Bakanı Gary Locke TUSKON'u Övdü
Amerika İlerleme Merkezi, TUSKON'nun Oluşturduğu Çalışma Grubu Kapsamında Türkiye’yi Ziyaret Etti
Rusya-Türkiye İş Forumu
TUSKON, Türkiye – Etiyopya&Tanzanya; Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama