www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON Türkiye Dostları Avrupa Grubunu Ağırladı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Avrupa Parlamentosu vekilleri tarafından kurulan Türkiye Dostları grubunu 2-6 Kasım arası Türkiye’de ağırladı. Avrupa Parlamentosu’ndan 15 milletvekilinin katıldığı gezi kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet DavutoğluToplantıda, Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Egemen Bağış, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve pek çok sivil toplum temsilcisiyle toplantılar gerçekleştirildi.

 

Ayrıca 4 Kasım Akşamı heyet onuruna İstanbul’da konsolosluk yetkilileri, işadamları, sivil toplum temsilcileri ve akademisyenlerin katılımı ile geniş katılımlı bir yemek düzenlendi. Söz konusu yemekte konuşan Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Dostları Grubu Başkanı Acoj Peterle, Türkiye’nin AB üyeliği sürecinde ticari ilişkilerin çok önemli olduğuna işaret ederek, “Artık ikili ilişkilerde ekonomik yan daha da önem kazanıyor. Siyasi iradenin cesaret ve risk alması gerekiyor” dedi.

 

 

Peterle ayrıca, Şubat ayında düzenlemeyi planladıkları ‘Türkiye ve Önyargılar’ konulu konferans ile Avrupa’nın Türkiye’ye bakış açısını masaya yatırmak istediklerini ifade etti. Toplantıda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise, Türkiye Dostları’nın Türkiye’nin yeni, değişen ve dinamik yüzünü Avrupa’ya tanıtmasını beklediklerini kaydetti.Türk işadamlarının en önemli amacının yeni pazarlar keşfetmek ve Türkiye’yi küresel ekonominin bir parçası haline getirmek olduğunu söyledi. TUSKON’un konferans ve paneller düzenlemek yerine iş üretmeye yönelik organizasyonlar gerçekleştirdiğine dikkat çeken Meral, TUSKON üyelerinin ticaret alanları arasında Avrupa’nın çok önemli yer tuttuğunu belirtti. Meral, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 “İnanıyoruz ki Türkiye dostları önümüzdeki dönemde Türkiye’nin yeni, değişen ve dinamik yüzünü Avrupa’da tanıtacaktır. Avrupa’daki dostlarımızın birçoğu Türkiye’yi çok iyi bildiklerini söylüyorlar, ama Türkiye’ye en son 85 - 95 yıllarında gelmişler. Oysa ki; Türkiye son 8 yılda çok büyük değişim gösterdi. Türkiye’de ciddi sermaye ve teknoloji birikimi var. Biz TUSKON olarak az gelişmiş ülkelerde çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. Avrupalılar ile birlikte büyük projelere imza atabiliriz. Enerjiden inşaata kadar birçok dalda fırsatlar var. Türk işadamları dünyanın neresine giderse gitsin herkes ile kolayca diyalog kurabilen bir özelliğe sahip. Uluslar arası şirketlerde Türk yöneticilerinin yer aldığını görüyor ve bununla da gurur duyuyoruz.”

 

AB sürecinde risk almak gerekiyor

 

Avrupa Parlamentosu Türkiye Dostlar Grubu Başkanı ve aynı zamanda Slovenya eski Başbakanı Acoj Peterle ise, gerçekleştirdikleri Türkiye ziyaretinin çok olumlu geçtiğine dikkat çekerek, “AB ile Türkiye ilişkilerinde ilerleme var, kilit sözcük güven. Ticari ilişkiler adına ciddi çaba sarfeden TUSKON, Türk mükemmeliyetini simgeliyor. Artık ikili ilişkilerde ekonomik yan daha da önem kazanıyor. Siyasi iradenin cesaret ve risk alması gerekiyor. Bizler de TUSKON ile aynı hedefleri benimsiyoruz. Türkiye dostları bir delegasyon ya da heyet değil ancak yine de çok şey başaracağımıza inanıyoruz” şeklinde konuştu. Şubat ayında ‘Türkiye ve Önyargılar’ konulu bir konferans düzenlemeyi planladıklarını vurgulayan Peterle, “Konferansta psikologlar da söz alarak, Avrupalıların Türklere karşı önyargı nedenlerinden bahsedecek. Hem Türklerin hem de Avrupalıların birbirlerine karşı önyargılarını masaya yatıracağız. Biz de bu değişim sürecine katılmak istiyoruz. En hassas konuların erkenden çözülmesini istiyoruz” dedi

 

AB kapısını çalmaya devam edin

 

Avrupa Parlamentosu Başkan Vekili Diana Wallis ise, ne kadar çok iş imkanı olursa ikili ilişkilerin o kadar iyi gelişebileceğini belirtti. Diana Wallis, “Bu kazan-kazan durumudur. İngiltere AB’nin kapısında 12 yıl bekledi. Siz de kapıyı çalmaya ve ticarete devam edin” dedi. Avrupa Parlamentosu İsveç Vekili Anna Monia Corazza Bildt ise, Türkiye’nin ‘Avrupa’nın Çin’i’ tanımlamasını hak ettiğini belirterek, “Avrupa’da hala bir takım korkular var. Bizler Türkiye’yi düşünürken sadece bir İslam ülkesini düşünmüyoruz. Siz de köprüler kurarak güven oluşturmamıza yardım edin” dedi. Türkiye Dostları kurucu üyesi AP Almanya Vekili İsmail Ertuğ, “Bazı Avrupalılar da sizi havlu atmanızı bekliyor. Sakın sizden bekleneni yapmayın ve havlu atmayın” dedi.

 

Mızıka ile geceye renk kattı

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecine ilişkin olumlu bir havanın estiği gecede Türkiye Dostlar Grubu Başkanı Acoj Peterle, konuşmasına mızıka çalarak başladı. Küçük şeylerle olumlu bir hava estirmenin mümkün olduğunu vurgulayan Peterle, konuşmasının ardından istek üzerine konuklara küçük bir konser verdi.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Katılımı İle TUSKON Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplandı
Keith Ellison TUSKON'u Ziyaret Etti
Endonezya Ticaret ve Yatırım Heyeti Sn. Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Gerçekleştirildi
Türkiye’nin Yeni Venezuela Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
TUSKON İsveç Ticaret Bakanı ve Heyetiyle Çalışma Yemeği Düzenledi
Türkiye’nin Letonya Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
Türkiye-Afrika Semineri TUSKON Tarafından Organize Edildi
TUSKON, Şili Büyükelçisini Ağırladı
TUSKON, Türkiye - Gana & Gabon Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi
TUSKON'un Çin Hedefi
Brezilya Ticaret ve Yatırım Heyeti
Amerikan Ticaret Bakanı Gary Locke TUSKON'u Övdü
Amerika İlerleme Merkezi, TUSKON'nun Oluşturduğu Çalışma Grubu Kapsamında Türkiye’yi Ziyaret Etti
Rusya-Türkiye İş Forumu
TUSKON, Türkiye – Etiyopya&Tanzanya; Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama