www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON Doğu'da yatırım seferberliği için harekete geçti

Türkiye'nin en önemli problemlerinden biri olarak gösterilen bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltmaya dönük çabalar sürüyor

Türkiye'nin en önemli problemlerinden biri olarak gösterilen bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını azaltmaya dönük çabalar sürüyor

 

TOBB'dan sonra Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) da batıdaki müteşebbislerin dikkatini Doğu ve Güneydoğu'ya çekti. Bölgede ekonomik potansiyeli harekete geçirmek için gayret ettiklerini belirten TUSKON Başkanı Rızanur Meral, "Yeni yatırımlar terörün de panzehiri olarak görülebilir." değerlendirmesinde bulundu. Meral, dünyada politik, askerî ve ekonomik alanda büyük bir değişim yaşandığına da işaret ederek, ağırlığın doğuya kaymaya başladığını söyledi. "Önümüzdeki 20 yıl, dünyada çok farklı değişimlere gebe." diyen Meral'e göre söz konusu değişimin dinamosu görevini iş dünyası üstlenecek.

TUSKON tarafından hazırlanan 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' konulu araştırmanın tanıtımı için Kayseri'de konuşan Rızanur Meral, gelişmiş toplumlarda sivil toplum kuruluşlarının ağırlığının inkâr edilemeyecek derecede hissedildiğini ifade etti. Sivil toplumla birlikte demokrasinin de güçleneceğine işaret eden Meral, "Sivil toplum kuruluşları pek çok yönüyle devletin üzerindeki yükü de hafifletiyor." dedi. İş dünyasındaki sivil toplum kuruluşlarının piyasa ekonomisine çok ciddi katkılar sağladığını vurgulayan Meral, "Türkiye maalesef yolsuzluk sıralamasında hâlâ dünya liginde üst sıralarda. Bu konudaki mücadeleyi sivil toplum kuruluşları da hükümetler kadar ciddiye alıp desteklemeli." diye konuştu.

Rızanur Meral, TUSKON'un bu anlamda attığı adımlar hakkında da bilgi verdi. Az gelişmiş bölgelerdeki dernekleri mercek altına aldıklarını söyledi. Meral'in verdiği bilgiye göre, TUSKON bölgedeki dernekleri ziyaret ederek esnafın sıkıntılarını öğreniyor. Buradaki yatırım fırsatları da tespit edilirken, Türkiye'nin diğer yerlerindeki sermaye sahipleriyle paylaşarak bölgenin cazibe merkezi olması hedefleniyor. Rızanur Meral, sivil toplum kuruluşlarına değişimin dinamosu olması konusunda da çağrıda bulundu. Sermaye sahiplerinin güç birliği yaparak yola devam etmesine de önem verdiklerini kaydeden Meral, Türk insanının değişimi çabuk yakaladığına işaret ederek TUSKON olarak çok ortaklı girişimin modelini Kayseri merkezli başlatabileceklerini dile getirdi. İş dünyasının sermaye problemini önemli ölçüde aştığını aktaran Meral'e göre kalifiye eleman açığı ise sürüyor. Meral, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'e yönelik suikastı şiddetle kınadıklarını belirterek, "Türkiye'de işlerin iyi gitmeye başladığı, yatırımların arttığı, enflasyonun düştüğü, işsizliğin azaldığı, demokrasinin kökleşmeye başladığı dönemlerde birileri çıkıyor, Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü ve gelişimini bozmaya yönelik faaliyetlerde bulunuyor. Dink'in katli, hepimizi üzdü. Bu olayı kınıyoruz." dedi.

Sivil toplumun dünyada yükselen değer haline geldiğine işaret eden Meral, Türkiye'de aynı konuda daha yavaş mesafe alındığını aktardı. Amerika Birleşik Devletleri'nde 1,2 milyon sivil toplum kuruluşu olduğu bilgisini veren Meral, bu ülkede halkın yüzde 55'inin en az bir sivil toplum kuruluşuna üye olduğunu kaydetti. Meral, bu noktada iş dünyasının tek misyonunun para kazanmak değil, ailesinin ve toplumun diğer kesimlerinin de daha rahat yaşadığı bir ülkenin oluşumuna katkı sağlamak olduğunun altını çizdi.

İş dünyasının STK'lara ilgisi az

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu'nun 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' konulu raporuna göre, 1,2 milyon işadamından sadece 40 bini sivil toplum kuruluşlarına üye. Konuyu değerlendiren Konfederasyon Başkanı Rızanur Meral, Türk işadamlarının sivil toplum kuruluşlarına daha çok ilgi göstermesi gerektiğini söyledi. Meral, işadamlarının en az bir sivil toplum kuruluşunda görev yapması gerektiğini ifade etti. Prof. Dr. Ömer Çaha tarafından hazırlanan raporda iş dünyasına düşen görevlere de yer verildi.

Yahya Çark, Eşref Akgün, Kayseri

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47 
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti
Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi TUSKON'u Ziyaret Etti
Kırgızistan Başbakanı, TUSKON'un Düzenlediği Türkiye-Kırgızistan İş Forumuna Katıldı
Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ziyareti
Zanzibar’da Yatırım İmkânları Semineri
TUSKON’un Düzenlediği BM LDC Konferansı Gala Yemeğinde Konuşan Babacan: 44 Milyon Kişi Açlık Sınırı Altında

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama