www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON Tarım Hayvancılık ve Gıda Forumu Van’da Gerçekleştirdi

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Doğu Bölgelerinde yapacağı Tarım Hayvancılık ve Gıda Forumlarının ilk toplantısını Van’da gerçekleştirdi. Toplantıya TUSKON Yönetim Kurulu ve üyelerinden 150 iş adamı katıldı. Batıdan gelen yatırımcıların Doğu bölgelerinden gelen işadamları ile yaptığı ikili iş görüşmelerinde toplam 68 proje değerlendirmeye alındı.

Düzenlenen programın amacı ile ilgili açılış konuşması yapan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Genel Sekreteri Dr. Mustafa GÜNAY,

Bölgeler arası gelişmişlik farkını en aza indirgemek amacıyla bölgesel çalışmalar başlattıklarını ve bu bölgesel çalışmalardan biri olan Tarım Hayvancılık ve Gıda Forumu’nu Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu eksenli düşündüklerini söyledi.

Günay, Tarım Hayvancılık ve Gıda Forumunu Doğu Anadolu İşadamları ve Sanayicileri Dernekler Federasyonu (DASİDEF) ile Güney Doğu Anadolu İşadamları ve Sanayicileri Dernekler Federasyonu (GÜNSİAF)’ın ortak organizasyonuyla Van Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (VASİAD) ev sahipliğinde gerçekleştirdiklerini belirtti.

Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde bulunan Tarım ve Hayvancılık potansiyelini değerlendirmek amacıyla bu bölgelerin seçildiğine dikkat çekti.

Günay, ayrıca farklı sektörlerde iş forumlarını da diğer bölgelerde düzenleyeceklerini söyleyerek iş görüşmelerinin verimli geçmesi temennisinde bulunarak emeği geçen bütün derneklere teşekkür etti.

 

Forumun açılışında konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, bir ülkede topyekûn  kalkınma olmazsa o ülkede gerçek birlik ve huzurun bina edilmesi, sosyal refaha ulaşılmasının zor olduğuna dikkat çekti.

Meral,” TUSKON olarak Doğu Bölgelerine yatırımın artmasını teşvik ediyoruz. Özellikle hayvancılık, tarım ve gıda sektörlerinde yatırım amaçlı Van’a geldik. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu ayağa kaldırmak gönül işi, bölgenize yapılacak yatırımlar vefa borcu olarak görüyorum. Bunu en önde yapacak insanlar sivil toplum kuruluşları, TUSKON’a bağlı dernekler ve onun fedakâr mensuplarıdır. Dünyanın neresinde bir yara varsa oraya gidiyorsunuz, yardım elini uzatıyorsunuz, ilaç götürüyorsunuz, Doğu  ve Güneydoğu Anadolu’da sizin teşviklerinizle çözülecek. Bölge’de şahıs veya çok ortaklı yatırımlar olabilir. Burada bizim yeni bacalar tüttürmemiz lazım, yeni çiftlikleri devreye sokmamız ve Doğu Anadolu’nun gelişmesine katkıda bulunmamız gerekiyor. Bu çocuklarımızın ileride mutlu bir ülkede yaşamaları için gerekli. Bunu kendimize bir vazife olarak görüyorum.” Dedi.

 

DOĞU VE GÜNEYDOĞU HIZLA GELİŞİYOR

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Doğu Anadolu’nun Türkiye’nin en hızlı gelişen bölgesi konumunda olduğunu, Dünya’nın ağırlık ekseni’nin gerçek anlamda Batı’dan Doğuya doğru kaydığını ifade etti. Meral, konuşmasını şöyle sürdürdü. “ Dünya’da yaşanan kriz sonrasında Türkiye’nin ehemmiyeti daha da çok ortaya çıkıyor ve şu anda Türkiye dünyada çok konuşulan en değerli ülke haline geldi. Dünyada gelişmiş ülkelere baktığımız zaman bölgeler arası gelişmişlik dağılımının azalmış oluğunu görüyorsunuz. Ve kişiler arasındaki gelir dağılımının da azalmış olduğunu görüyorsunuz. Bir ülkeyi gelişmiş olarak anca böyle tanımlaya biliyoruz. Bunun için Türkiye’nin daha çok yol alması lazım. Bizim bugün buraya bu kadar iş adamını getirmemizin en büyük nedeni bu, ben Doğu Anadolu insanı olarak buranın çok huzurlu ve güvenli dürüst ve çalışkan insanların yaşadığı bir bölge olduğunu biliyorum. Ama Batıda insanlar bunu böyle bilmiyorlar. Van’a gelen heyet içeresin de Van’a ilk kez gelen iş adamlarımız var. Artık Batıda para kazanmak, yatırım yapmak çok zorlaştı. Arazilere çok paralar vermek gerekiyor. Sanayiler kurabilmek için, tarım yapacak büyük araziler bulmak çok zor, onun için devir artık Doğu Anadolu, biz birçok arkadaşımızı yurt dışında yatırmaya teşvik ederken Doğu Anadolu’muzu unutmadık. Biz buraya Hayvancılık, gıda ve Tarıma teşvik yapmak için geldik. Gıda dünyada en çok konuşulan konu şu nda. Dünya artık gelişmemiş ülkelere kayıyor. Daha önce en çok gelişmiş ülkeler gelişiyordu., büyüyordu, gelişmemiş ülkeler duruyordu. Gelişmemiş ülkelerde ki nüfus belli. Nüfus artmadığı için de ihtiyaç artmıyor. Nüfusları çok büyük olan gelişmemiş ülkeler hızla gelişmeye başladı. Ayrıca Doğu Bölgelerine son yıllarda devletimizin ve hükümetimizin yapmış olduğu havaalanı, okul, ulaştırma, hastane, altyapı  gibi yatırımlar, sunulan teşvik ve krediler, bu coğrafyanın tarihi kültürel ve beşeri güzellikleri de bizi bu konuda cesaretlendirmektedir.” Şeklinde konuştu.

 

Van Aktif Sanayici ve İşadamları Derneği (VASİAD) Başkanı Ali Çiçeksay, 2010 yılının başı itibari  ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı  (DAKA) Doğuya çok ciddi   teşvikler verdiğini  bu teşviklerden tüm iş adamlarının yararlanması gerektiğini söyledi. Çiçeksay,”  Van Türkiye’nin en çok güneş gören  ili, çok verimli topraklarımız var. İklim tarıma  çok müsait, çok verimli meralarımız var. Bunları harmanlayıp bir araya getirecek mahir iş adamlarımıza ihtiyacımız var. Biz yapılan bu çalışmada gördük ki bu işadamları mevcut. Aramızda, bu çorbaya tuz atmak katkı sağlamak kalmıştı, TUSKON sayesinde bunu da yapıyoruz, bu iş adamlarımızı burada bir araya getiriyoruz.” Dedi.

Tarım Hayvancılık ve Gıda İş Forumuna ev sahipliği yapanın Genelde doğu özelde de Van için hem sosyal sorumluluk hem de ekonomik anlamda son derece önemli olan bu organizasyon için, Van’ın seçilmesinin gurur verici olduğunu, bundan dolayı TUSKON yönetimine ve katılımcılara teşekkür etti.

Çiçeksay;  Tarım ve Hayvancılığın bölgede tekrar canlanması adına yapılan bu tür organizasyonların işadamlarına cesaret verdiğini belirtti.

Tarım ve Hayvancılığa verilen devlet teşvikleri ve hibe programlarından da bahseden Çiçeksay bu bölgede yatırım yapılması için zeminin hazır olduğunu, herhangi bir problemin olmadığını belirterek, katılımcıların ikili görüşmelerde cesaretli olmalarını istedi.

Van Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş ise yaptığı konuşmada, Van’a yatırım için gelen tüm iş adamlarına devletin tüm imkânlarını sunacaklarını, Doğu ve Batı iş adamlarını bir araya toplayan ve yatırım çağırısı yapan TUSKON’a teşekkür etti.

2008 ve 2009 yıllarında Doğu Anadolu Sanayiciler ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (DASİDEF)’in düzenlediği Doğu Anadolu Kalkınma ve İş Köprüsü (DAKİK) programlarına katılıp Van’a yatırım kararı alan Sağlam Oluklu Mukavva Yönetim kurulu Başkanı Hasan Sütçü, Van ilinin ve Doğu’nun aslında basında anlatıldığı gibi olmadığını, yatırım yapılacak zeminin hazırlandığını söyleyerek, doğuda teşviklerin olması ve bürokratik engellerin olmaması bölgenin üstünlüklerini göstermektedir şeklinde konuşarak, bu bölgeye yapmış olduğu yatırımı, TUSKON’ un düzenlediği programların bir meyvesi olduğunu belirtti.

Gün boyu yapılan iş görüşmelerinin ardından TUSKON heyeti Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz ve Van Valisi Münir Karaloğlu ile bir toplantı yaparak görüşlerini belirtti.

 

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45 
TUSKON’da Küba Cumhuriyeti Tanıtım Programı
TUSKON’dan Sırbistan’a Çıkarma
Rusya Federasyonu Parlamentosu Dostluk Grubu Parlamenterleri ile TUSKON Yönetim Kurulu Bir Araya Geldi
TUSKON St. Petersburg Uluslar Arası Ekonomi Forumu Direktörünü Ağırladı
Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle TUSKON’u Ziyaret Etti
TUSKON, Kazakistan Büyükelçisi’ni Merkez Binasında Ağırladı
Tacikistan Büyükelçisi TUSKON Ziyareti
TUSKON, Kırgız – Türk İş Forumunu Bişkek'te Gerçekleştirdi
TUSKON, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jose W. Fernandez’i Ağırladı
Türkiye-Nijerya Ticaret ve Yatırım Forumu
TUSKON, Türkiye-Fas Ticaret Köprüsü'nü Kurdu
TUSKON Arjantin İkili İş Görüşmeleri
Rusya Federasyonu Başkonsolosluk Delegasyonu TUSKON'u Ziyaret Etti
TUSKON Çin’e Yönelik Özel İş Heyeti Düzenlendi
Kaliforniya Kongre Üyesi Konfederasyonumuzu Ziyaret Etti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama