www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON, Türkiye-Fas Ticaret Köprüsü'nü Kurdu

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) 28 Ocak 2011 Cumartesi günü İstanbul’da Türkiye-Fas Ticaret Köprüsü düzenledi.  Zirveye Fas’tan 85, Türkiye’den ise 200’den fazla işadamı katıldı. İnşaattan tekstile, tarım ve hayvancılıktan sanayiye, turizmden bankacılığa kadar pek çok alanda faaliyet gösteren büyük ölçekli yerli ve yabancı firmaların iştirak ettiği görüşmeler çerçevesinde pek çok ticari girişim ve anlaşma sağlandı.

İkili iş görüşmelerinin yapıldığı organizasyonda açılış konuşmasını yapan TUSKON Başkanı Rızanur Meral; Fas ile Türkiye arasında güçlü bir kardeşlik ve sağlam iş ilişkileri bulunduğunu ve şu anda iki ülke arasındaki mevcut 1,5 milyar dolarlık ticaret hacminin gerçek potansiyeli yansıtmadığını, hedeflerinin bu rakamı 3 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi. İki ülkenin geleceğinden ve potansiyelinden umutlu olduğunu sözlerine ekleyen Meral, Türk ekonomisinin 2008’den bu yana gösterdiği gelişmeyi ve büyüme hızını da dile getirdi. 2006 yılından beri düzenledikleri uluslararası ticari zirvelerle Türk işadamlarının evrensel sermayede söz sahibi olmasına katkıda bulunduklarını, bu zirveler dolayısıyla daha evvel 400’e yakın Faslı işadamıyla bağlantı kurduklarını, dahası TUSKON bünyesindeki dernekler aracılığıyla Fas’ta iş gezileri düzenlendiğini de belirtti.

Rızanur Meral’in ardından konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Fas Krallığı’nın Ankara Büyükelçisi Lotfi Aoud ise, böylesine büyük bir organizasyonun gerçekleştirilmesinden ve Faslı iş adamlarının böyle bir amaç için burada bulunmalarından duyduğu mutluluğu ve memnuniyeti belirtti. Mevcut ilişkilerin güçlendirilmesi adına yeni ticari anlaşmaların ve projelerin masaya yatırılmasının önemine değinen Aoud, başarının tesadüf olmadığını, Türkiye’nin ekonomik platformda tesadüf eseri 15.’liğe yükselmediğini, bölgedeki güçlü bağlarının ve ekonomik etkinliğinin bu gelişmede etkili olduğunu söyledi. Aoud ayrıca, Türkiye ile Fas arasındaki ticari ilişkiler için dönüm noktalarından biri olan Serbest Ticaret Komisyonu’nun yakın bir tarihte toplanacağını söyleyerek sözlerine son verdi.

Tuskon tarafından düzenlenen görüşmeler neticesinde iki ülke arasındaki ithalat-ihracat trafiğinin daha da hızlanması, hammadde ve sanayi ürünleri üzerine karşılıklı ticaretin daha da artması öngörülüyor.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45 
TUSKON’da Küba Cumhuriyeti Tanıtım Programı
TUSKON’dan Sırbistan’a Çıkarma
Rusya Federasyonu Parlamentosu Dostluk Grubu Parlamenterleri ile TUSKON Yönetim Kurulu Bir Araya Geldi
TUSKON St. Petersburg Uluslar Arası Ekonomi Forumu Direktörünü Ağırladı
Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle TUSKON’u Ziyaret Etti
TUSKON, Kazakistan Büyükelçisi’ni Merkez Binasında Ağırladı
Tacikistan Büyükelçisi TUSKON Ziyareti
TUSKON, Kırgız – Türk İş Forumunu Bişkek'te Gerçekleştirdi
TUSKON, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jose W. Fernandez’i Ağırladı
Türkiye-Nijerya Ticaret ve Yatırım Forumu
TUSKON Tarım Hayvancılık ve Gıda Forumu Van’da Gerçekleştirdi
TUSKON Arjantin İkili İş Görüşmeleri
Rusya Federasyonu Başkonsolosluk Delegasyonu TUSKON'u Ziyaret Etti
TUSKON Çin’e Yönelik Özel İş Heyeti Düzenlendi
Kaliforniya Kongre Üyesi Konfederasyonumuzu Ziyaret Etti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama