www.tuskon.org |  |
TUSKON, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jose W. Fernandez’i Ağırladı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) olarak ülkemiz ticaretinin geliştirilmesi, üyelerimin uluslar arası arenada daha aktif rol alabilmesi için tüm dünyada etkinliklerimizi sürdürmekteyiz. Dünyanın en önde gelen ekonomisi olan ABD ile oldukça düşük seyreden ticaret hacmini geliştirmek için Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Barack Obama tarafından başlatılan sürece aktif destek vermektedir. Bugüne kadar Konfederasyonumuz tarafından ABD pazarı ve ABD’li firmalarla işbirliği imkânları hakkında Türk işadamlarını bilgilendirici sayısız etkinlik organize edilmiştir. En son  ABD’li ilgili kuruluşlar tarafından çeşitli projelerin finansmanı üzerine verilen semineri düzenlemiş bulunmaktayız.

 

Bu faaliyetlerimizin bir devamı olarak, 26 Ocak 2011 Çarşamba günü 12:00-14:30 saatleri arasında İstanbul Ceylan Intercontinental Otel’de ABD Dışişleri Bakanlığı Ekonomi, Enerji ve Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Jose W. Fernandez’in katıldığı “Türkiye-ABD Ekonomik ve Ticari İşbirliği İmkanları” isimli bir çalışma yemeği düzenlenmiştir.

 

ABD İstanbul Başkonsolosu Sayın Scott Kilner, TUSKON Başkanı Sayın Rızanur Meral, TİM Başkan Yardımcısı Mustafa Çıkrıkçıoğlu ve TUSKON üyesi işadamlarının da hazır bulunduğu programda Sayın Fernandez katılımcılara hitabetti.

 

Jose Fernandez konuşmasında, ABD Başkanı Sayın Obama tarafından başlatılan model ortaklığın henüz ekonomik ve ticari ilişkilere yansıtılamadığını ve bu sürecin hızlandırılması için çalıştıklarına değinirken; ABD’li işadamlarının Türkiye pazarına girmek için çok hevesli olduklarını ancak bazı mevzuat ve kanunlarda düzenlemeler yapılması gerektiğini söyledi. Bu mevzuat değişikliklerinin iş kurma, kapatma, yatırımı teşvikinin kolaylaştırması konularını ve fikri mülkiyet haklarını korumak için yeterli desteği sağlaması gerektiğini söyledi. Ayrıca, eczacılık, tarım ve biyo teknolojide teşvikler sağlaması ve şeffaf olunması gerektiğini söyleyen Fernandez, eczacılık sektöründe şeffaflığın sağlanması halinde 1 milyar dolara yatırımın Türkiye’ye geleceğini belirtti.

 

Ayrıca, Bundan sonraki görüşmelerinde yenilenebilir enerji, ortak girişimler, inşaat projeleri, İstanbul'u dünya çapında finans merkezi yapmanın adımlarını konuşmak istediklerini dile getiren Fernandez, Türkiye ve ABD'den inşaat firmalarının Sahra Afrika'sında altyapı inşaatlarında birlikte çalışabileceğini söyledi.

 

Başkanımız Sayın Rızanur Meral ise, Türkiye’nin önemini Obama hükümetinin anladığını belirterek, ABD’den çok uluslu şirketlerin Türkiye’de temsilcilik açmalarının kendileri için memnuniyet verici bir durum olduğunu ancak artık daha fazla Amerikalı KOBİ’nin Türkiye’de görmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Program sonunda Sayın Jose Fernandez ve Rızanur Meral bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå