www.tuskon.org |  |
TUSKON, Kırgız – Türk İş Forumunu Bişkek'te Gerçekleştirdi

Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN beraberinde resmi ve özel sektör temsilcilerinden oluşan bir heyet ile 1-2 Şubat 2011 tarihlerinde Kırgızistan’a gerçekleştirilen resmi ziyaret çerçevesinde, Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) organizasyonunda, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçılar Birliği işbirliğiyle 2 Şubat 2011 Çarşamba günü Kırgızistan - Türkiye İş Forumu programı Kırgızistan’ın başkenti Bişkek'te gerçekleştirildi.

 

T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve Kırgızistan Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Almazbek ATANBAYEV’İN şereflendirdiği iş forumuna T.C. Devlet Bakanı Sayın Zafer Çağlayan, T.C. sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, Kırgızistan Ekonomi Düzenleme Bakanı Sayın Uçkun Taşbayev, Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Sayın Ruslan Kazakbayev, Kırgız ve Türk Millet Vekilleri bürokrat, diplomat, basın mensupları, Türk iş dünyasını temsilen 70 Türk işadamı ve 350 Kırgız işadamı katılmıştır.

 

Kırgız yetkililer, Türk işadamlarına Kırgızistan’daki fırsatlar, yatırım ortamı ve teşvikler konusunda, ticaret imkanları ve Kırgızistan ekonomisi hakkında çok önemli bilgiler verdiler. Kırgızistan Başbakanı Sayın Almazbek ATANBAYEV Türk kardeşlerini yatırım için ülkesine beklediğini ve ülkesinde daha önce yaşanan sıkıntıların bir daha tekrar etmeyeceğini yabancı yatırımcı için güven ve istikrar ortamı oluşacağını ifade etti. T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye olarak Kardeş ülke Kırgızistan ve Kırgız kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu, ve olacağımızı ifade ederek, Kırgızistan’da oluşacak istikrar ve güven ortamının Türk müteşebbislerini Kırgızistan’a yatırama çekeceğini ve Kırgızistan ekonomisinin büyümesinde Türk yatırımcıların önemli rol oynayacağını belirtti.  TUSKON Başkanı Sayın Rızanur Meral konuşmalarında, TUSKON üyesi işadamlarını Kardeşlerimizin yaşadığı ve çok derin köklü kültürel bağlarımızın olduğu Kırgızistan’da çok iyi  yatırım imkanlarının olduğunu belirterek yatırıma teşvik ettiklerini belirtti.

 

Kırgız ve Türk işadamları arasında Tarım ürünleri gıda üretim makineleri, (fasulye, nohut, Antep fıstığı, ceviz, pamuk üretimi ve ticaretinin yapılması, meyve yetiştiriciliği ve meyve suyu üretimi, meyve suyu üretim makineleri, unlu mamulleri üretimi ve üretim makineleri), madencilik, altın ve mücevherat üretimi, Otomotiv ve Otomotiv yan sanayi, makine ve makine ekipmanları, tekstil ve tekstil ürünleri, hazır giyim, medikal ekipmanlar, hastane, poliklinik, laboratuar inşası, kurulması, tıp aletleri, ilaç sanayi ve sağlık turizmi, İnşaat ve inşaat malzemeleri, elektrikli ve elektronik cihazlar, demir-çelik ürünleri, plastik üretimi, temizlik maddeleri üretimi, mobilya üretimi, telekomünikasyon, sektörlerinde 900 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Yapılan görüşmeler sonucunda birçok anlaşma imzalandı ve Kırgız Türk ortaklıkları kurulması hususunda çalışmalar başlatıldı.

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå