www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Rusya-Türkiye İş Forumu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya ziyareti çerçevesinde dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan'ın öncülüğünde TİM, TUSKON, DEİK ortak organizasyonunda düzenlenen “Rusya-Türkiye İş Forumu ” programına 800 ün üzerinde Türk ve Rus işadamı katılmıştır. Moskova'da düzenlenen İş Forumu'nda konuşan TUSKON Başkanı Sayın Rızanur Meral “Rusya’nın gerek dünyada gerekse Asya’da en önemli denge unsuru olduğunu ve Türkiye ile Rusya arasında kurulan dostluk ve stratejik iş birliğinde ulaşılan yüksek seviyenin içinde bulunduğumuz bölgenin Refah, Huzur ve İstikrarına önemli katkı sağlayacaktır” dedi. Ayrıca Meral, 2015 yılında iki ülke arasındaki ticaretin 100 milyar dolara ulaşması için çalışmaların katlayarak arttıracağı sözünü verdi.

Rusya Federasyonu Başbakan yardımcısı Sayın İgor Seçin Türkiye ile Rusya arasında gelişen ekonomik ilişkilerde gelinen noktadan çok memnun olduğunu ve yakın zamanda bu ilişkilerin daha da güzel noktalara ulaşacağını söyledi.

T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile ticari ve ekonomik ilişkilerin en önemli alanını enerji alanındaki ilişkilerin oluşturduğunu, Türkiye'nin önümüzdeki 20 yıl içinde enerji alanında 100 milyar dolarlık yatırım yapacağı bilgisini verdi. Yaklaşık 800 iş adamına hitap eden Erdoğan, "Yılda 5 milyar dolarlık yatırım anlamına geliyor. Rus şirketler için büyük fırsat. İki ülke şirketlerinin iş birlikleri açısından da büyük imkanlar var" ifadelerini kullandı.

400 Rus-Türk iş adamı arasında Enerji, inşaat, tekstil, tekstil, gıda, otomobil, hukuk, danışmanlık ve diğer sektörlerde iş görüşmeleri yapılmıştır.  Yapılan iş görüşmelerinde otomotiv sektörü ve otomotiv yan sanayi üretimine büyük ilgi olduğu gözlenmiştir. ATY otomotivin sahibi ve TUSKON Otomotiv Komitesi Başkanı Hasan Atılgan da yaptığı değerlendirmede Rusya pazarını öncelik olarak belirlediklerini iş potansiyelinin çok yüksek olduğunu belirtti. TUSKON çatısı altında sektörden 15 iş adamı ile foruma katıldıklarını kaydeden Atılgan, "Türkiye'de ürettiğimiz yedek parçaları Rusya pazarına veriyoruz. Rusya bu sektörde çok büyük bir pazar. Burada hem iş adamlarıyla hem de devlet yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde özellikle Rostov bölgesinde otomotiv yedek parça üretimi yapacak bir organize sanayi kurma teklifi aldık. Önümüzdeki dönemde bu teklifleri değerlendireceğiz” dedi

15 Mart 2011 

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama