www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Amerikan Ticaret Bakanı Gary Locke TUSKON'u Övdü

Locke, TUSKON ve Center for American Progress adlı düşünce kuruluşunun Washington Marriott Oteli'nde düzenledikleri ''Türk-Amerikan ekonomik ilişkilerini güçlendirmek'' konulu toplantıda konuştu.

ABD Ticaret Bakanı Locke, TUSKON'un sadece 6 yaşında olduğunu, ancak bu kısa zaman diliminde bile, Türkiye'deki ekonomik gelişme için itici güç olma ve dünyadaki iş çevreleri için güvenilir ortak olma özelliğini kabul ettirdiğini kaydetti.

TUSKON'un 2007 yılında Washington bürosunun açılmasıyla birlikte, Amerikan iş toplumunun yakın bir dostu olma konumunu pekiştirdiğini ifade eden Locke, TUSKON Başkanı Meral'i, iki ülke ticari ilişkilerinin artmasına verdiği çok sayıda katkıdan dolayı kutladı.

Konuşmasında Türkiye ve ABD'nin, bir dizi konuda on yıllardır yakın stratejik ortak olduğunu belirten Locke, Irak, Afganistan ve Pakistan'daki istikrar çabalarına da dikkati çekti.

Ayrıca, iki ülkenin aralarında derin kültürel bağlar inşa ettiğini, her yıl binlerce Amerikalının Türkiye'yi ziyaret ettiğini, çok sayıda Türk ve onların torunlarının ABD'ye gelerek, ülkenin zengin ve çeşitlilik içeren dokusunu güçlendirdiğini ifade eden Locke, 12 binden fazla Türk öğrencinin ABD'de eğitim gördüğüne dikkati çekti.

Locke, Türkiye ve ABD'nin ekonomik alandaki işbirliğinin her geçen yıl önemini daha da artırdığını, geçen yıl ikili ticaretinin, bir önceki yıla oranla yüzde 40 artarak yaklaşık 15 milyar dolarla iki ülke ticaretinin en üst seviyesini oluşturduğunu anlattı.

Türkiye'nin küresel finansal krize karşı gösterdiği etkileyici direncin bu düzeyin yakalanmasına katkı sağladığını belirten Locke, ancak iki ülke arasında hala hayata geçirilememiş büyük potansiyelin bulunduğunu kaydetti.

Toplantıda, iki ülkenin iş dünyası arasındaki bağların kuvvetlendirilmesi ve inovasyonun geliştirilmesine odaklandıklarını ifade eden Locke, bu kapsamda, yenilenebilir enerjinin teşviki, daha fazla girişimciliğin harekete geçirilmesi, İstanbul'un Avrupa ve küresel finans merkezi olma rolünün hayata geçirilmesi ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin güçlendirilmesi gibi konular üzerinde durduklarını anlattı.

ABD'de ve Türkiye'deki ortaklarıyla birlikte atmakta oldukları adımların, Türkiye'de zaten varolan ekonomik kalkınma hedeflerini tamamlayacağından şüphe duymadığını ifade eden Locke, Başbakan Erdoğan'ın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıldönümü olan 2023'e kadar Türkiye'yi dünyanın en üst 10 ekonomisi arasına yükseltme hedefini ortaya koyduğunu hatırlattı.

Türkiye'nin hedeflerini hayata geçirmek için, dünyadaki en rekabetçi ekonomilerinin ayırıcı özelliği olan şeffaf ve tutarlı bir düzenleyici ortama sahip iş iklimini inşa etme çabalarını sürdüreceğini umduklarını kaydeden Locke, Türkiye için, Dünya Ticaret Örgütü'nce talep edildiği gibi, mevzuattaki herhangi bir değişikliği yeterince önceden bildirmek suretiyle, mevzuatı öngörülebilir ve uluslararası prensiplere uygun tutmayı sürdürmenin önemli olduğunu, bunun, yatırımcıya güven telkin edeceğini, yabancı doğrudan yatırımları cezbedeceğini ve inovasyonu da teşvik edeceğini belirtti.

Locke, Türkiye'nin, özellikle ilaç sanayi ve biyoteknoloji alanında piyasasına giren yabancı mallar ve yabancı firmalar üzerindeki kısıtlamaları kaldırmaya devam edeceğini umduklarını da söyledi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de, 162 işadamı derneği ve 26 üyeyi şemsiyesi altında barındıran TUSKON olarak, Türkiye ile ABD arasında zaten güçlü düzeydeki ilişkilerin bugüne kadar ihmal edilmiş boyutu olan iş bağlarını da iyileştirmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Yakın zamandaki ekonomik kalkınması ve dış politikadaki aktifliğinin Türkiye'yi uluslararası toplumda dikkatle izlenen ülke konumuna getirdiğini ifade eden Meral, güçlü büyüme, ekonomik ve siyasi istikrar ile yeni pazarlara girişimci açılımların bu başarının önemli parçaları olduğunu, son 10 yılda Türk işadamlarının farklı bölge ve ülkelerle ekonomik ortaklıkları artırma ve geliştirme fırsatlarını gördüğünü kaydetti.

Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ortaklığın "doğal bir ortaklık" olmadığını ifade eden Meral, ABD ile sınır paylaşmadıklarına ve serbest ticaret anlaşmalarının olmadığına dikkati çekti. Meral, "Ancak eskilere dayanan ittifakımız birbirimizi daha iyi anlamayı gerektiriyor. Bu ancak sıkı bir çalışma ile başarılabilir" dedi.

Meral, iki ülke arasındaki yatırımların artmasını istekle beklediklerini vurgulayarak, "Türkiye ve ABD atı suya götürdü, ancak suyu henüz içirtemedik. Bugün burada suyu içirtmek ve beraber iş yapmanın yollarını için bulunuyoruz" ifadesini kullandı.

Center for American Progress adlı düşünce kuruluşunun başkanı John Podesta da, Amerikan yönetiminin, Türkiye ile ABD arasında "model ortaklık" ilişkisi inşa edilmesi hedefine ulaşılması yolunda istikrarlı ilerleme katettiğini söyledi.

İki ülke arasında oluşturulan Stratejik, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Çerçevesi'nin doğru yönde atılmış adım olduğunu, ancak ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için yapılması hala yapılması gereken çok iş bulunduğunu kaydeden Podesta, ekonomik ilişkilerin derinleştirilmesinin, Türkiye-ABD ilişkisini birbirine bağlayan bağların güçlendirilmesi açısından kritik önemde olduğunu vurguladı.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46 
Endonezya Ticaret ve Yatırım Heyeti Sn. Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Gerçekleştirildi
Türkiye’nin Yeni Venezuela Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
TUSKON İsveç Ticaret Bakanı ve Heyetiyle Çalışma Yemeği Düzenledi
Türkiye’nin Letonya Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
Türkiye-Afrika Semineri TUSKON Tarafından Organize Edildi
TUSKON, Şili Büyükelçisini Ağırladı
TUSKON, Türkiye - Gana & Gabon Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi
TUSKON'un Çin Hedefi
Brezilya Ticaret ve Yatırım Heyeti
Amerika İlerleme Merkezi, TUSKON'nun Oluşturduğu Çalışma Grubu Kapsamında Türkiye’yi Ziyaret Etti
Rusya-Türkiye İş Forumu
TUSKON, Türkiye – Etiyopya&Tanzanya; Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi
Kolombiya Cumhuriyeti Ülke Tanıtım Toplantısı
TUSKON’da Küba Cumhuriyeti Tanıtım Programı
TUSKON’dan Sırbistan’a Çıkarma

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama