www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Brezilya Ticaret ve Yatırım Heyeti

TUSKON organizasyonuyla 29 Mart – 01 Nisan 2011 tarihleri arasında, TUSKON Başkan yardımcısı Sayın Ahmet Ciğer bey başkanlığında 40 kişilik bir işadamı heyeti ile Brezilya’nın Sao Paulo eyaletine Ticaret ve Yatırım heyeti düzenledi. Tarım ve hayvancılıktan sanayiye, gıdadan tekstile kadar pek çok alanda faaliyet gösteren büyük ölçekli yerli ve yabancı firmaların iştirak ettiği görüşmeler gerçekleştirildi.  Bu görüşmeler çerçevesinde ticari girişimler ve anlaşmalar sağlandı.

29 Mart 2011 Salı günü, FIESP merkez binasında, TUSKON  ile FIESP (Sao Paulo Sanayi Odası) işbirliğinde Ticaret ve Yatırım formu ve ikili iş görüşmeleri programı organize edildi. Tüm gün süren görüşmelere, 100 civarında Brezilyalı işadamı katıldı. Görüşmelere Brezilyalı işadamları yoğun bir ilgi gösterdi.

Gerçekleştirilen Ticaret ve Yatırım Forumuna, FIESP Başkan Yrd Sn.Elias Miguel Haddad, TUSKON Başkan Yrd Sn. Ahmet Ciğer, Türkiye Cumhuriyeti Sao Paulo Baskonsolosu Sn. Mustafa KAPUCU, ve Brezilya Milletvekili Walter Ihoshi  katılarak konuşma yaptılar.

Organizasyonda açılış konuşmasını yapan, FIESP Başkan Yrd Sn.Elias Miguel Haddad ; Brezilya ile Türkiye arasında güçlü ve sağlam iş ilişkileri bulunduğunu ve şu anda iki ülke arasındaki mevcut 1,8 milyar dolarlık ticaret hacminin gerçek potansiyeli yansıtmadığını, hedeflerinin bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmak olduğunu söyledi. 2005 yılında 665 milyon dolar olan ticaret hacminin 2010 yılında 1.8 milyar dolara çıktığını ve her gecen gün bu rakamın büyüyerek devam edeceğine olan inancını belirtti.

FIESP Başkan Yardımcısından sonra konuşan Sayın Ahmet Ciğer; “Konfederasyon olarak çok önemsediğimiz Brezilya’dan bugüne çeşitli işadamları heyetlerini misafir ettik. Bunlar arasında 28 Eylül 2009 yılında İstanbul’da gerçekleştirdiğimiz Türkiye Brezilya Ticaret ve Yatırım Forumu Brezilya’ya yönelik yaptığımız ilk etkinliktir.

Brezilya’ya yönelik faaliyetlerimiz arasında TUSKON olarak düzenlediğimiz Türkiye-Dünya Ticaret Köprüsü 2009 ve 2010 programlarının büyük önemi bulunuyor. 2009 yılındaki programa 35 Brezilyalı firma iştirak etmiştir. 2010 yılında ise katılan Breziya’lı firma sayısı 45 olmuştur. Her iki programda da Brezilya en fazla katılım sağlayan ilk 5 ülke arasında yer almıştır.

TUSKON’un Latin Amerika’ya yönelik ilgisi artarak devam edecektir. Latin Amerika’ya açılımımızın merkezinde de Brezilya bulunmaktadır. Bugüne kadar Türkiye’de yaptığımız projelerle desteklediğimiz Türkiye-Brezilya iş dünyaları arasındaki yakınlaşma sürecinde, bugün düzenlenen programla bir sonraki safhaya geçmiş oluyoruz. Hedefimiz Brezilyalı ve Türk işadamları arasında yeni işbirlikleri gerçekleştirmek ve aynı zamanda dostluğumuzu ilerletmek için işbirliğini ticari alanda büyük yatırımlarla pekiştirmektir.“ dedi ve konuşmalarına su şekilde devam etti ; “Brezilya’nin geleceğine ve potansiyeline inanıyoruz. Brezilya 8,5 milyon kilometrekare yüzölçümü, 200 milyona yakın nüfusu, 2.2 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası, 371 milyar dolarlık dış ticareti ve çok zengin doğal kaynaklarıyla dünyanın en önemli ve büyük ekonomilerinden biridir. Bugün G-20 içerisinde yer alan Türkiye ve Brezilya'nın, dünya ticareti ve ekonomisine yön veren önemli ülkeler konumuna geldi. Brezilya'nın dünyanın en büyük 8. ekonomisi, Türkiye ise 15. ekonomisi konumundadır

Ancak, kendi başlarına önemli birer ekonomik aktör haline gelmiş olan Türkiye ve Brezilya arasındaki ticaret hacmi istenilen seviyeye ulaşmamıştır. Türkiye'nin Brezilya'ya olan ihracatı 318 milyon Dolar, Brezilya'dan ithalatı ise 1,4 milyar dolardır. 1,7 milyar dolara ulaşan iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi; Türkiye'nin dış ticaret hacminin sadece yüzde 0,5'i, Brezilya'nın dış ticaret hacminin ise sadece yüzde 0,4'dür. İki ülke arasındaki ticaretin potansiyellerine kıyasla bu denli az ve iki ülke firmaları arasındaki ilişkilerin yok denecek kadar az olmasının henüz ülke halklarının birbirini tanımamasından kaynaklandığına inaniyorum, Eğer bundan sonra kurulacak olan ticari ilişkilere özen gösterir, doğru ve güvenilir işadamlarının bir araya gelmesini sağlayabilirsek inanıyorum ki ticaret hacmimiz ve ilişki kuran işadamlarımızın sayısı hızla artacaktır. Biz Brezilyali işadamları ile ortak birçok sektörde başarılı şirketler kurarak yeni işler yapabileceğimize inanıyoruz, bugün bu toplantıda yeni işbirlikleri için ortam oluşacağına inanıyoruz.  Brezilya’da özellikle tarım ve tarıma dayalı sanayi, tekstil, hazır giyim, hızlı tüketim malları, mağazacılık, inşaat malzemeleri, müteahhitlik, turizm, dayanıklı tüketim malları, gıda, petrol sanayisi, madencilik,teknoloji  gibi birçok alanda çok büyük potansiyelin Türk işadamlarını beklediğini düşünmekteyiz. “ dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON),Sao Paulo Sanayi Odası (FISPE) ile ikili is birliği anlaşması imzaladı.

İkili görüşmelerin ertesi günü işadamlarımız program esnasında görüşüp randevulaştıkları Brezilyalı işadamlarını yerlerinde ziyaret edip hem görüşmelerini devam ettirme hem de pazarı daha iyi tanıma imkânı buldular. Heyetteki tüm işadamları Brezilya’ya ilk defa gitmelerine rağmen çok olumlu izlenimlerle döndüler.  Heyet başkanı Ahmet Ciğer gezinin oldukça verimli geçtiğini, tek eksiğimizin Brezilya ile Türkiye arasında bilgi eksikliği olduğunu, bu eksikliğin giderilmesi halinde karşılıklı ticaretimizin çok kısa sürede 10 milyar dolara ulaşacağını ifade etti.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46 
Endonezya Ticaret ve Yatırım Heyeti Sn. Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Gerçekleştirildi
Türkiye’nin Yeni Venezuela Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
TUSKON İsveç Ticaret Bakanı ve Heyetiyle Çalışma Yemeği Düzenledi
Türkiye’nin Letonya Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
Türkiye-Afrika Semineri TUSKON Tarafından Organize Edildi
TUSKON, Şili Büyükelçisini Ağırladı
TUSKON, Türkiye - Gana & Gabon Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi
TUSKON'un Çin Hedefi
Amerikan Ticaret Bakanı Gary Locke TUSKON'u Övdü
Amerika İlerleme Merkezi, TUSKON'nun Oluşturduğu Çalışma Grubu Kapsamında Türkiye’yi Ziyaret Etti
Rusya-Türkiye İş Forumu
TUSKON, Türkiye – Etiyopya&Tanzanya; Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi
Kolombiya Cumhuriyeti Ülke Tanıtım Toplantısı
TUSKON’da Küba Cumhuriyeti Tanıtım Programı
TUSKON’dan Sırbistan’a Çıkarma

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama