www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON'un Çin Hedefi

Türkiye'nin hitap ettiği pazarların artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Başkanı Cui Liru, Türkiye'nin yatırım potansiyelinin Çin'de yeterince bilinmediğini belirterek, “Türkiye'yi tanıdıkça güvenim arttı. Çin'e gidince hükümete bu konuda rapor sunacağım dedi.


İngiltere'de yürütülen çalışmaların ardından dün de İstanbul'da Çinliler ile bir araya gelindi. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) düzenlediği 'Çin ve Türkiye için Ortak Ekonomik Fırsatlar' toplantısı kapsamında Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Başkanı Cui Liru ile bir araya geldi.

Hükümete rapor sunacağız

Liru, Çinliler'in Türkiye'yi ve Türk kültürünü bildiğini ancak Türkiye'nin ilişkilerin en uygun ve verimli geliştirilebileceği ülke olduğunu bilmediklerini söyledi. Türkiye'yi öğrendikçe güvenlerinin arttığını kaydeden Luri, “Çin elçisi bana Türkiye'de geliştirilecek önemli fırsatlar olduğunu söyledi. Türkiye'nin ekonomik olarak yatırım yapılabilirliğini anlatmak benim kurumum için büyük bir görev. Evimize döndüğümüzde çalışacak çok şeyimiz olacak. Hükümete yatırımlarla ilgili rapor hazırlayacağızî dedi.

İnşaat projeleri büyük fırsat

Türkiye'de alt yapı inşaatı ve inşaat projelerini büyük bir fırsat olarak gördüklerini ifade eden Luri, şöyle konuştu:

"Nükleer enerji konusunda da yeterli olduğumuzu düşünüyorum bu alanda da çalışmalar yapabiliriz. Hızlı tren konusunda da çalışmalar yapılabilir. İstanbul-Ankara arası hızlı trenle 2 saate inebilir. Aradaki mesafe ideal. Ortadoğu ve Avrupa arasındasınız. İyi bir gelişmişlik tecrübeniz var. Avrupa pazarına erişebiliyorsunuz. Bizim Avrupa'ya ulaşmamız için iyi bir fırsatsınız"Çinliler Türkiye'de inşaat için hazır

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Çin ve Türkiye'nin gerçekleştireceği ekonomik iş birliğinin, dünyanın şekillenmesinde önemli bir rol oynayacağını söyledi. Çin'in, Türkiye'nin en önemli 3'üncü ortağı olduğunu belirten Meral, “Çin ihracatının yüzde 1'ini Türkiye'ye gerçekleştiriyor, bu ülkenin ithalatında ise Türkiye'nin payı sadece binde 1.5. Bu rakamı hep birlikte yukarıya çıkarıp ihracat ve ithalat arsındaki dengeyi düzeltmeye ve ticaret hacmini arttırmaya çalışacağız diye konuştu.

HES ekipmanı Çin'den

Meral, Çin ile enerji, finans, ulaştırma, madencilik ve turizm gibi sektörlerde ekonomik iş birliğine gidilmeye başlandığını ifade etti. Büyük Çinli firmaların Türkiye'deki ulaştırma projelerine talip olmak için hazır olduğunu söyleyen Meral, , "Çin'de yapılan ikili görüşmelerde gıda, mermer ve elektrikli ev aletlerinin alımı satımı konusunda da görüşmeler yapıldı. Çinli firmalarla hızlı tren konusunda işbirliği yapılıyor. Çok sayıda Hidroelektrik santralinin ekipmanlarının yanı sıra yurt dışında yapılan birçok fabrikanın ekipmanı temin ediliyor" dedi.

Ekonomik  gelişiminiz etkileyici

Modernleşmenin Batılılaşma demek olmadığını kaydeden Cui Liru, Türkiye'nin demokrasi konusunda son derece akıllıca bir politika izlediğini söyledi. Luri, “Türkiye gerçekleştirilebilir projeler için çabalıyor. Azınlıklar gibi konularda çok başarılısınız. Ekonomik gelişiminiz de etkileyici dedi.

 

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46 
Endonezya Ticaret ve Yatırım Heyeti Sn. Cumhurbaşkanımızın Katılımı İle Gerçekleştirildi
Türkiye’nin Yeni Venezuela Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
TUSKON İsveç Ticaret Bakanı ve Heyetiyle Çalışma Yemeği Düzenledi
Türkiye’nin Letonya Büyükelçisi TUSKON’u Ziyaret Etti
Türkiye-Afrika Semineri TUSKON Tarafından Organize Edildi
TUSKON, Şili Büyükelçisini Ağırladı
TUSKON, Türkiye - Gana & Gabon Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi
Brezilya Ticaret ve Yatırım Heyeti
Amerikan Ticaret Bakanı Gary Locke TUSKON'u Övdü
Amerika İlerleme Merkezi, TUSKON'nun Oluşturduğu Çalışma Grubu Kapsamında Türkiye’yi Ziyaret Etti
Rusya-Türkiye İş Forumu
TUSKON, Türkiye – Etiyopya&Tanzanya; Ticaret ve Yatırım Heyeti’ni Gerçekleştirdi
Kolombiya Cumhuriyeti Ülke Tanıtım Toplantısı
TUSKON’da Küba Cumhuriyeti Tanıtım Programı
TUSKON’dan Sırbistan’a Çıkarma

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama